Warszawa,
07
lipca
2022
|
11:21
Europe/Amsterdam

Wejdź do eko-domu i zmień swoje nawyki

EkoEksperymentarium w Muzeum Miasta Gdyni

LEAD

Jak oszczędzać energię, wodę i mieć mniej? Na te pytania można znaleźć odpowiedź na interaktywnej wystawie edukacyjnej: EkoEksperymentarium, stworzonej przez kolektyw „Mamy Projekt”. Wydarzenie ruszyło 3 lipca w Muzeum Miasta Gdyni podczas Gdynia Design Days i potrwa do 30 sierpnia. Firma VELUX jest jednym z partnerów tego projektu.

Wystawa EkoEksperymentarium zbudowana jest na planie mieszkania. W każdym pomieszczeniu, poprzez eksperymentowanie, doświadczenie i zabawę, będzie można sprawdzić, jak nasze codzienne nawyki wpływają na środowisko. W salonie dowiemy się, które sprzęty domowe pobierają energię w trybie stand-by, poznamy zależności pomiędzy temperaturą uzyskiwaną poprzez ogrzewanie a emisją CO2 i nauczymy się, jak efektywnie wykorzystywać okna i zasłony. W kuchni zmierzymy się z tematem segregacji odpadów i nauczymy gotowania w stylu zero waste, a nawet obliczymy ślad węglowy swojego śniadania. Z kolei w łazience sprawdzimy, jak oszczędzać wodę.

 

Zapraszamy całe rodziny, które odwiedzając wystawę poprzez doświadczanie odkryją jak zmienić codzienne nawyki i dbać o Planetę. Wiemy, że edukacja klimatyczna to obecnie jedno z najważniejszych wyzwań i każdy z nas szuka sprawdzonych informacji dotyczących np.: odpowiedniej segregacji odpadów czy oszczędzania zasobów. Na wystawie przekazujemy wiedzę ekspercką w przystępny sposób, dlatego każdy szybko zrozumie co robić, żeby nie szkodzić środowisku. 

mówi Joanna Studzińska - kuratorka wystawy z kolektywu Mamy Projekt.

Jednym z eksponatów w salonie jest okno dachowe wyposażone w zaciemniającą roletę wewnętrzną oraz markizę zewnętrzną. Uczestnicy mogą przekonać się, jak bez użycia energii i klimatyzacji można obniżyć temperaturę latem w domu. Eksponat zachęca do eksperymentowania i pokazuje, jak w praktyce korzystać z przesłon wewnętrznych i zewnętrznych.

 

podkreśla Aleksandra Zybała, manager ds. komunikacji w VELUX Polska.

Okna dachowe nie tylko doprowadzają do wnętrza światło i świeże powietrze, ale także pomagają oszczędzać energię. Latem możemy obniżyć temperaturę w pokoju stosując markizy zewnętrzne. Z kolei zimą poprzez szyby do wnętrza wpada słońce, które ogrzewa pomieszczenie – nie musimy więc podkręcać kaloryfera i oszczędzamy energię. Zdecydowaliśmy się współtworzyć grę i wspierać cały koncept, gdyż tematy związane z ekologią są nam bardzo bliskie, mamy m.in. własną strategię redukcji emisji CO2. Co ważne, organizatorzy zadbali również o materiały dydaktyczne, które można wykorzystać w programie nauczania, by wspierać edukację ekologiczną dzieci  

podkreśla Aleksandra Zybała, manager ds. komunikacji w VELUX Polska.

Wystawa jest częścią projektu edukacyjnego EkoEksperymentarium składającego się z portalu z darmowymi grami, gdzie na uczestników czekają eko-wyzwania (www.ekoeksperymentarium.pl). Jedno z nich dotyczy wpływu okna dachowego oraz rolet na oszczędność energii w domu i zostało opracowane przy udziale ekspertów z firmy VELUX. Gra przeznaczona jest dla dzieci w wieku 5-11 lat i stanowi pomoc dydaktyczną dla rodziców lub nauczycieli w edukacji ekologicznej.

Zagraj w grę:  https://www.velux.pl/o-grupie-velux/ekoeksperymentarium
 

Informacje o Grupie VELUX

Od ponad 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje  rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie  – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 38 krajach, zatrudniamy około 12 500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2021 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 26, 1 mld DKK , a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 244  milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2,5 mld zł. Zatrudniają ponad 4790 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W latach 2020-2021 Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 286 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 172 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl