Warszawa,
12
października
2023
|
12:19
Europe/Amsterdam

Masz obawy związane z adaptacją poddasza? Istnieją proste rozwiązania, aby zadbać o komfort termiczny i zaoszczędzić

LEAD

Chociaż 61% Polaków twierdzi, że mieszka, bądź w przeszłości mieszkało, w domu lub mieszkaniu z poddaszem, to wielu ma obawy związane z jego adaptacją na potrzeby mieszkaniowe – wynika z najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska. Dotyczą one m.in zachowania odpowiednich warunków termicznych zimą i latem oraz wzrostu rachunków za energię. Rozwiązaniem może być montaż energooszczędnych okien i przesłon VELUX.

Według najnowszego badania ARC Rynek i Opinia na zlecenie VELUX Polska*, co trzecia osoba, która nie zdecydowała się na adaptację poddasza obawia się przegrzania w czasie upałów, 14% utraty ciepła w sezonie jesienno-zimowym, a 8% hałasu spowodowanego deszczem lub wiatrem. Niemniej ponad trzy czwarte badanych byłoby skłonnych do korzystania z poddasza, gdyby było ono wydajne energetycznie.

Jakie są rozwiązania?

Najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków, w tym pomieszczeń na poddaszu, a zwłaszcza kosztów ogrzewania, jest termomodernizacja domu.

- mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt z firmy VELUX Polska..

Duże straty ciepła powoduje najczęściej słaba izolacja cieplna budynku, dachów oraz okien – złej jakości i nieenergooszczędne okna nie pozwalają na optymalne doświetlenie pomieszczeń i korzystanie z benefitów energii słonecznej przenikającej przez szyby
 

- mówi Monika Kupska-Kupis, główny architekt z firmy VELUX Polska..

Jednak kompleksowa termomodernizacja to duża inwestycja, która najczęściej jest rozłożona w czasie. Dlatego przed zimą warto pomyśleć np. o wymianie stolarki okiennej – nie wymaga to remontu całego poddasza, a może znacznie poprawić warunki termiczne panujące nie tylko na poddaszu lecz w całym domu, i przyczynić się do obniżenia rachunków. Ponadto dodanie okien oraz właściwe ich rozmieszczenie zagwarantuje optymalną ekspozycję na światło dzienne i poprawi efektywność energetyczną budynku.

Z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX wynika, że wymiana okien dachowych na nowe, trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 16,67% rocznie.  Dzięki takiej inwestycji można też obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1–2 stopnie Celsjusza, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, ponieważ nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła. Co więcej, w tym przypadku oszczędności energii będą jeszcze wyższe – nawet do 28% rocznie**
 

– dodaje Monika Kupska-Kupis.

Dobrze dobrane okna dachowe powinny także zapewniać dobrą izolację akustyczną na poddaszu i chronić przed hałasem z zewnątrz. Dobrym wyborem będą np. okna dachowe VELUX z pakietem wyciszania deszczu, które obniża poziom hałasu powodowanego przez deszcz o Rw 7dB w porównaniu ze standardowym oknem dachowym VELUX, co dla ludzkiego ucha jest obniżeniem hałasu o połowę.

Ważna rola osłon okiennych

Adaptując poddasze warto zainwestować nie tylko w energooszczędne okna, lecz także montaż osłon okiennych. Na rynku dostępne są rozwiązania całoroczne, które latem chronią przed upałem, zaś w okresie jesienno-zimowym przed chłodem.

Mowa o roletach zewnętrznych VELUX, które zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby i nagrzeją ją. Dzięki temu, bez względu na porę roku, zapewniają optymalny komfort termiczny na poddaszu. W lecie chronią przed nagrzewaniem, redukując ilość wpadającego ciepła nawet o 93%, z kolei zimą zapewniają dodatkową izolację. W ten prosty sposób możemy więc zaoszczędzić na klimatyzacji latem i ogrzewaniu zimą.

Co więcej - rolety zewnętrzne VELUX chronią przed hałasem podczas deszczu, dodatkowo zabezpieczając okno podczas trudnych warunków pogodowych.

Zagospodarowane poddasze daje wiele możliwości

Z badań ARC Rynek i Opinia wynika, że osoby, które już korzystają z poddasza, wśród największych zalet wymieniają - dodatkową przestrzeń na przechowywanie, większą elastyczność w urządzaniu wnętrza, zapewnienie prywatności.

Prawie połowa badanych (45%), urządziła na poddaszu sypialnię, 23% przeznaczyło je na strefę rekreacyjną (jak miejsce na relaks, siłownię, jogę, medytację),  21% przechowuje tam tylko rzeczy, 17% zorganizowało pokój gościnny, a 13% biuro. Na aranżację przestrzeni na poddaszu dla dziecka zdecydowało się 17%. Natomiast 59% osób biorących udział w badaniu, w przypadku przeprowadzki, rozważyłoby nieruchomość z poddaszem użytkowym.

__________

*Badanie opinii na temat „Sposobów wykorzystania poddaszy”, wykonane metodą CAWI, na reprezentatywnej grupie Polaków w wieku 18-60 lat, plus booster na osoby, które mieszkają bądź mieszkały w domu jednorodzinnym z poddaszem, w terminie 16.08-22.08.2023 r.

**Analiza wykonana  na poddaszu o powierzchni 95m2, w którym zamontowane było 8 okien dachowych o współczynniku Uw 2,8 W/m²K z izolacją 250mm. Okna dachowe zostały wymienione na trzyszybowe okna dachowe VELUX Standard Plus o współczynniku Uw 1,0 W/m²K.

Informacje o Grupie VELUX

Od ponad 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje, rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie  – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 36 krajach, zatrudniamy około 11 000 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2022 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 4,29 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 181  mln euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2,5 mld zł. Zatrudniają ponad 5090 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie 
i Wędkowach koło Tczewa oraz Starym Laskowcu. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W latach 2020-2021 Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 286 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym 
i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 172 mln zł na wsparcie instytucji i organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży, a także na działania związane z rozwojem edukacji zawodowej. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach ESG. Więcej informacji na www.velux.pl