Warszawa,
27
stycznia
2023
|
10:50
Europe/Amsterdam

Duże zmiany w programie Czyste Powietrze. Nawet 100 proc. dofinansowania na wymianę okien

LEAD

Wysokie rachunki za ogrzewanie skłaniają wielu właścicieli domów do zastanowienia się nad ich ociepleniem, w tym również nad wymianą stolarki otworowej. Termomodernizacja domu, to najbardziej optymalne rozwiązanie, które długofalowo pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji budynków. W 2023 roku możemy otrzymać duże wsparcie dla takich inwestycji. Zmiany w programie "Czyste Powietrze", wprowadzone w styczniu br., pozwalają bowiem uzyskać nawet 100-proc. dofinansowanie na przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji, w tym także na wymianę okien.

Ogólnopolski rządowy program "Czyste Powietrze" do tej pory koncentrował się na dopłatach do wymiany starych pieców na niskoemisyjne. Po zmianach, które zostały wprowadzone na początku 2023 roku, właściciele lub współwłaściciele budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat, mają możliwość uzyskania dużego dofinansowania do przeprowadzenia tzw. głębokiej termomodernizacji, czyli przede wszystkim wymiany okien i drzwi oraz docieplenia ścian i stropów.

Nowe progi dochodowe 

Tegoroczne zmiany obejmują podwyższenie progów dochodowych, wprowadzenie wyższego dofinansowania, urealnienie kosztów materiałów i usług oraz uproszczenie procedur rozliczeń.  Program podzielony jest na trzy poziomy, w zależności od dochodów. Dla poziomu podstawowego można otrzymać do 66 000 zł dotacji na termomodernizację domu i wymianę źródeł ciepła, dla poziomu podwyższonego do 99 000 zł, a dla najwyższego poziomu – do 135 000 zł.

Nowa odsłona programu Czyste Powietrze to bardzo korzystne zmiany z perspektywy zarówno beneficjentów jak i dilerów materiałów budowlanych oraz firm wykonawczych. Nie dość, że więcej osób może obecnie skorzystać z dofinansowania, to do dyspozycji mają wyższe kwoty na termomodernizację budynku oraz wymianę pieca. Nie bez powodu wymieniłem te działania w takiej kolejności, ponieważ inną istotną zmianą jest fakt, że nie musimy obecnie rozpoczynać inwestycji od wymiany źródła ciepła, a możemy np. od wymiany okien

– mówi Paweł Gregorczyk, koordynator Koalicji Termomodernizacji, która powstała, by uświadamiać zasady programu „Czyste Powietrze” i zachęcać do korzystania z dotacji.

Jak skorzystać z dofinansowania?

Aby skorzystać z dofinansowania, należy złożyć wniosek w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. W jego wypełnieniu pomagają specjaliści w urzędzie gminy. Nabór ruszył 3 stycznia 2023 roku. Co więcej, już wkrótce, w wybranych punktach dystrybucji oraz hurtowniach budowalnych, wsparcia będą udzielać także rekomendowani doradcy ds. dotacji, przeszkoleni w ramach Koalicji Termomodernizacji, do której dołączyła także firma VELUX.

Wsparcie w procesie wymiany okien dachowych

W polskich domach pierwsze okna dachowe pojawiły się ponad 20-30 lat temu, wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez firmę VELUX, wymiana okien dachowych na nowe, trzyszybowe okna dachowe VELUX o współczynniku Uw 1,0 W/m2K wiąże się z oszczędnością energii nawet do 16,67% rocznie. Dzięki takiej inwestycji można też obniżyć temperaturę w pomieszczeniu o 1–2 stopnie Celsjusza, zachowując ten sam poziom komfortu termicznego, ponieważ nowe okna będą chroniły przed chłodem i stratami ciepła. Co więcej, w tym przypadku oszczędności energii będą jeszcze wyższe – nawet do 28% rocznie.

– radzi Monika Kupska-Kupis, główny architekt firmy VELUX.

Wymiana okien na nowe, wysokiej jakości i energooszczędne to inwestycja na lata. Rozwiązania, które są obecnie dostępne na rynku mają doskonałe parametry techniczne i mogą być źródłem pasywnej energii słonecznej.  Wymiana okien to także doskonała okazja, by zdecydować się na montaż okien w zestawach, które doprowadzą jeszcze więcej światła dziennego do wnętrza

– radzi Monika Kupska-Kupis, główny architekt firmy VELUX.

Aby wesprzeć klientów w procesie wymiany okien i sprawnie przeprowadzić ich przez ten proces, firma VELUX wprowadziła także program "renoVator". Wystarczy wypełnić formularz on-line na stronie https://www.velux.pl/renovatori poczekać na kontakt przedstawiciela VELUX. Eksperci pomogą w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, a także rolet, które dodatkowo podniosą komfort na poddaszu. Wskażą również hurtownię w okolicy, w której będzie można uzyskać wsparcie w całym procesie wymiany okien: od wyceny po profesjonalny montaż.

Wszystkie okna dachowe VELUX z pakietem 3-szybowym spełniają wymagania programu Czyste Powietrze lub mogą zostać odliczone od podatku: https://www.velux.pl/planuje/wymiana-okien-z-dofinansowaniem.

Więcej o programie Czyste Powietrze na: https://czystepowietrze.gov.pl/

Informacje o Grupie VELUX

Od ponad 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje  rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie  – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 38 krajach, zatrudniamy około 12 500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2021 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 26, 1 mld DKK , a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 244  milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2,5 mld zł. Zatrudniają ponad 4790 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W latach 2020-2021 Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 286 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 172 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl