Warszawa,
16
maja
2023
|
12:27
Europe/Amsterdam

Kto może wymienić okna za darmo?

Ponad 600 tysięcy wniosków, 13 mld zł dotacji przyznanych na cele termomodernizacji budynków jednorodzinnych, w tym niemal 130 tys. wniosków uwzględniających wymianę okien - wynika ze statystyk Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚIGW) dotyczących nowej odsłony programu Czyste Powietrze 3.0, który mocniej podkreśla konieczność głębokiej termomodernizacji budynków, nie tylko wymianę tzw. „kopciuchów”. Od 25 lutego do 3 marca br. ze 100-procentowej dotacji skorzystał niemal co czwarty właściciel domu, składający wniosek w programie Czyste Powietrze. W praktyce oznacza to, że tylko w jednym tygodniu okna i drzwi wymieniło kilkuset właścicieli domów w całej Polsce.

Wobec takiej sytuacji powstała branżowa Koalicja Termomodernizacji, która postawiła sobie za cel wykształcenie setek sprzedawców w salonach okienno-drzwiowych, aby byli kompetentni w obsłudze klientów, chcących skorzystać z dotacji na wymianę stolarki. Działania te już dzisiaj przynoszą efekty w realizacjach remontowych. Najnowsze statystyki zostały zaprezentowane przez Daniela Markiewicza, dyrektora w NFOŚIGW podczas Forum 100 – kluczowego spotkania menadżerów branży stolarki, które odbyło się 26 kwietnia w Warszawie. Dane pokazują stały postęp w liczbie wpływających do Funduszu wniosków. O ile pod koniec ub. roku było to średnio 2-2,5 tysiąca wniosków tygodniowo, o tyle liczba ta rośnie z miesiąca na miesiąc, a już pod koniec kwietnia br. osiągnęła wartość 4-5 tysięcy wniosków w każdym tygodniu. Oznacza to, że liczba wniosków o dotację do termomodernizacji w ciągu 4 miesięcy zdołała się podwoić. Z rozmów z osobami składającymi wnioski w imieniu beneficjentów wiadomo, że znacząco wzrosła w nich liczba wniosków uwzględniających wymiany okien, drzwi i bram. Polacy coraz liczniej chcą wymieniać stolarkę na bardziej energooszczędną.

O korzyściach płynących z wymiany okien dachowych na nowe, energooszczędne rozwiązania mówił podczas Forum 100 Waldemar Czarnocki, menadżer ds. wsparcia sprzedaży i marketingu w firmie VELUX Polska. Jak zaznaczył, w polskich domach pierwsze okna dachowe pojawiły ponad 20-30 lat temu, i wiele z nich warto już wymienić, gdyż obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne. Podkreślił również znaczenie przesłon, w tym rolet zewnętrznych, które odrywają bardzo dużą rolę w poprawie efektywności energetycznej budynków

– podkreślał Waldemar Czarnocki, menadżer ds. wsparcia sprzedaży i marketingu w firmie VELUX Polska.

Wymiana okien to najlepszy moment, by wyposażyć je także w przesłony zewnętrzne i wewnętrzne. Takie rozwiązanie nie tylko zapewni najlepszą ochronę przed nagrzewaniem wnętrza, ale także poprawi bilans energetyczny okna. np. jeżeli na oknie dachowym GLL1061 zamontujemy przesłonę zewnętrzną, a od środka energooszczędną roletę plisowaną obniżymy współczynnik Uw dla całego okna aż o 31%.  Program Czyste Powietrze umożliwia otrzymanie dotacji na wymianę okien dachowych, mamy nadzieję, że już w krótce do programu zostaną włączone także rolety wewnętrzne i zewnętrzne, dzięki którym Polacy mogliby znacząco poprawić efektywność energetyczną swoich domów, co jest przecież głównym celem programu

– podkreślał Waldemar Czarnocki, menadżer ds. wsparcia sprzedaży i marketingu w firmie VELUX Polska.

Jak skorzystać z dotacji?

Z dotacji do wymiany stolarki w programie Czyste Powietrze skorzystać może każda rodzina, w której jedno z małżonków ma dochody nie wyższe niż 135 000 zł rocznie, a więc około 11 000 zł miesięcznie. W praktyce oznacza to, że ponad 90% polskich rodzin posiadających domy jednorodzinne może ubiegać się o co najmniej o podstawową dotację.

– mówi Paweł Gregorczyk, koordynator Koalicji Termomodernizacji, która powstała, by uświadamiać zasady programu „Czyste Powietrze” i zachęcać do korzystania z dotacji.

Rodziny mniej zamożne, w których dochód na osobę nie przekracza 1090 zł miesięcznie, mogą ubiegać się o całkowite dotowanie takiej wymiany, praktycznie bez kosztów własnych. Aby wymienić okna, drzwi, a nawet bramę garażową za darmo, należy spełnić jedynie dwa warunki - być właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego starszego niż 10 lat oraz uzyskać w gminie zaświadczenie, że dochód w rodzinie nie przekracza 1090 zł miesięcznie na osobę

– mówi Paweł Gregorczyk, koordynator Koalicji Termomodernizacji, która powstała, by uświadamiać zasady programu „Czyste Powietrze” i zachęcać do korzystania z dotacji.

Jeżeli spełniamy te dwa kryteria, wówczas można skontaktować się z najbliższym doradcą ds. dotacji, działającym w Koalicji Termomodernizacji. Ich spis znaleźć można w zakładce „Znajdź doradcę” na internetowej stronie Koalicji: www.dotacjenaokna.pl. Doradca pomoże wypełnić wniosek o przyznanie dotacji, skontaktuje klienta z audytorem energetycznym i zaplanuje wszystkie prace związane z termomodernizacją budynku.

Wsparcie w procesie wymiany okien dachowych

Aby wesprzeć klientów w procesie wymiany okien i sprawnie przeprowadzić ich przez ten proces, firma VELUX wprowadziła także program "RenoVator". Wystarczy wypełnić formularz on-line na stronie https://www.velux.pl/renovator i poczekać na kontakt przedstawiciela VELUX. Eksperci pomogą w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, a także rolet, które dodatkowo podniosą komfort na poddaszu. Wskażą również hurtownię w okolicy, w której będzie można uzyskać wsparcie w całym procesie wymiany okien: od wyceny po profesjonalny montaż.

Wszystkie okna dachowe VELUX z pakietem 3-szybowym spełniają wymagania programu Czyste Powietrze lub mogą zostać odliczone od podatku: www.velux.pl/planuje/wymiana-okien-z-dofinansowaniem.

Więcej o programie Czyste Powietrze na: https://czystepowietrze.gov.pl/

Tekst standardowy

Informacje o Grupie VELUX

Od ponad 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje  rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie  – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 38 krajach, zatrudniamy około 12 500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2021 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 26, 1 mld DKK , a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 244  milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2,5 mld zł. Zatrudniają ponad 4790 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W latach 2020-2021 Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 286 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 172 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl