Warszawa,
11
czerwca
2015
|
08:23
Europe/Amsterdam

Zawias z Gniezna w każdym oknie VELUX na świecie

Już wkrótce każde produkowane na świecie okno dachowe VELUX będzie wyposażone w komponenty metalowe pochodzące z gnieźnieńskiej Fabryki Okuć. Trwa rozbudowa zakładu, a w planach jest zatrudnienie 50 nowych pracowników.

Gniezno słynie z okien dachowych VELUX, ale mało kto pamięta, że 16 lat temu działalność produkcyjną rozpoczęto właśnie od wytwarzania okuć do okien dachowych. Początkowo produkcja komponentów metalowych odbywała się na ul. Słonecznej, a w 2004 roku przeniesiono ją na ul. Kolejową. Od tego czasu Fabryka Okuć VELUX dynamicznie się rozwija, a jej obecna rozbudowa to efekt zmian w organizacji produkcji w Grupie VELUX, jak również poczynionych w ostatnim czasie inwestycji. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w sumie ponad 350 mln zł w rozwój produkcji okien dachowych
w Polsce.

Okucia to kluczowy element każdego okna dachowego, odpowiadają za wygodę, bezpieczeństwo użytkowania oraz jego trwałość. Firma, dbając o jakość swoich produktów, wyposaża okna tylko w okucia własnej produkcji. Znawcy branży mają świadomość, że tak ważny element okna, jak zawias obrotowy to przełomowy wynalazek firmy VELUX sprzed 70 lat. Był jednym z wielu innowacji firmy VELUX, które wyznaczyły kierunek rozwoju dla całej branży.

Dyrektor fabryki okuć VELUX w Gnieźnie, Piotr Węglarz
 W wyniku wewnętrznej reorganizacji mającej na celu zwiększenie efektywności, Grupa VELUX zdecydowała się na optymalizację globalnego systemu produkcji i logistyki. Ich konsekwencją będzie zwiększenie wielkości i zakresu produkcji w polskich fabrykach, w tym gnieźnieńskiej Fabryce Okuć. Przygotowania do tego procesu rozpoczęliśmy już w czwartym kwartale 2014 roku, a pełnego efektu możemy spodziewać się już w drugiej połowie 2015 roku
Dyrektor fabryki okuć VELUX w Gnieźnie, Piotr Węglarz

Po transformacji

Fabryka w Gnieźnie będzie wkrótce jedynym zakładem produkującym metalowe komponenty do okien dachowych VELUX. Obecnie trwa rozbudowa zakładu. Po jej zakończeniu powierzchnia użytkowa zwiększy się o 20 proc. do ponad 20 tys. m2. Jest to ściśle związane z planami powiększenia asortymentu wytwarzanego w fabryce, w tym głównie metalowego. Na dzień dzisiejszy produkcja obejmuje 527 różnych produktów, a po zakończeniu procesu rozbudowy ta liczba zwiększy się aż o 40 proc.

Obecnie w Gnieźnie produkowane są takie akcesoria jak: zawiasy obrotowe oraz uchylno-obrotowe, zamki, systemy sprężyn utrzymujące okno w żądanej pozycji, okucia do montażu okna w połaci dachowej, elementy rolet przeciwsłonecznych. Wśród nowych komponentów wytwarzanych w fabryce pojawią się elementy do okien sterowanych elektrycznie oraz zaawansowane zawiasy do okien klapowych. Zmiany w produkcji wpłyną na zwiększenie zużycia stali o 60 proc. do 16 tys. ton rocznie – tyle stali zużyto by do wykonania ponad 5 tys. pomników Bolesława Chrobrego, który sąsiaduje z bazyliką w Gnieźnie.

„Decyzja Grupy VELUX związana z rozwojem produkcji komponentów do okien w Gnieźnie jest wyrazem zaufania i docenieniem efektywności i jakości pracy naszych pracowników. To dla nas duża szansa, ale również wyzwanie. Już wkrótce każde okno VELUX na świecie będzie wyposażone w okucia metalowe pochodzące z naszej fabryki” – mówi Piotr Węglarz.

Rekrutacja i warunki pracy

Rozbudowa zakładu i zmiany na produkcji wpłyną również na zatrudnienie w fabryce, które zwiększy się o blisko 50 osób, w tym o około 40 pracowników na stanowiskach produkcyjnych oraz około 10 na stanowiskach wspierających procesy produkcyjne. Rekrutacja już trwa, a wśród poszukiwanych osób są m.in.: narzędziowcy, magazynierzy, nastawiacze, operatorzy maszyn.

VELUX dba o swoich pracowników zapewniając im liczne benefity. Dodatkiem do umowy o pracę jest bogaty pakiet socjalny obejmujący m.in.: opiekę medyczną, ubezpieczenie czy możliwość uczestniczenia w wielu szkoleniach doskonalenia umiejętności zawodowych oraz nauki języka angielskiego. Pracodawca zapewnia codziennie świeże owoce oraz napoje. Nie zapomina o celebrowaniu z pracownikami ważnych wydarzeń z życia firmy, jak również pamięta o rodzinach organizując coroczny piknik z okazji dnia dziecka czy imprezę firmową. Prężnie działa Fundacja pracownicza, która wspiera pracowników w trudnych sytuacjach życiowych, np. w finansowaniu specjalistycznego leczenia pracownika lub członków najbliżej rodziny, jak również pomaga w dofinansowaniu edukacji dzieci i młodzieży. Warto podkreślić, że firma VELUX zwraca szczególną uwagę na zachowanie najwyższych standardów w zakresie bezpieczeństwa pracy. Przejawia się to m.in. w odpowiedniej organizacji stanowisk pracy, zapewnieniu wszystkim pracownikom ochronnej odzieży i obuwia, ale również szkoleniach z zakresu bezpieczeństwa czy wprowadzaniu ciągłych usprawnień z zakresu BHP, do czego zachęcani są również sami pracownicy. Ponadto, wszyscy są objęci dodatkowym ubezpieczeniem grupowym. To wszystko sprawia, że firma VELUX jest przyjaznym i bezpiecznym miejscem pracy.

Obecność w środowisku lokalnym

Fabryka Okuć VELUX w Gnieźnie angażuje się w życie społeczności lokalnej wspierając doroczny Bieg Europejski w Gnieźnie oraz przeznaczając środki finansowe z Fundacji pracowniczej na poprawę infrastruktury oraz zakup dobrej jakości, nowoczesnego sprzętu dla różnych lokalnych instytucji życia publicznego.

Dyrektor fabryki okuć VELUX w Gnieźnie, Piotr Węglarz
 Angażowanie się w rozwój społeczności lokalnej, poprawę funkcjonowania szkół, przedszkoli czy bibliotek, jest dla nas niezwykle istotne. Chcemy w ten sposób pokreślić jak ważni są dla nas mieszkańcy Gniezna, ich codzienne sprawy. Jesteśmy częścią tej społeczności i chcemy wspierać wartościowe projekty, które przyczyniają się do jej rozwoju
Dyrektor fabryki okuć VELUX w Gnieźnie, Piotr Węglarz

Od początku swojej działalności tj. od 2008 Fundacja przeznaczyła ponad 400 tys. zł na zakup wyposażenia w postaci mebli, sprzętu komputerowego, sportowego, medycznego dla lokalnych szkół, przedszkoli czy też ośrodków sportowych oraz placówek medycznych. W ostatnim roku Fundacja pracownicza VELUX wsparła m.in. kilka szkół w Gnieźnie, takich jak: Szkołę Podstawą nr 6, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II, I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, jak również Uczniowski Klub Sportowy "Dąbrówka”, Klub Sportowy Gniezno czy Komendę Powiatową.

 

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.