Warszawa,
16
września
2015
|
13:34
Europe/Amsterdam

VELUX Daylight Symposium 2015 – światło naturalne na zdrowie

LEAD

Na początku września w Londynie odbyło się 6. Międzynarodowe VELUX Daylight Symposium, podczas którego omawiano nowe idee oraz metody projektowania budynków mających korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Tematem przewodnim 35 wykładów wygłoszonych podczas sympozjum, w którym udział wzięło ponad 350 uczestników z 30 krajów, było znaczenie i rola światła dziennego w różnego typu obiektach oraz jego wpływ na zdrowie i samopoczucie użytkowników. Przez dwa dni naukowcy, architekci, inżynierowie i specjaliści w dziedzinie budownictwa dyskutowali nad tym, w jaki sposób naturalne światło może mieć wpływ na nas, żyjących w społeczeństwie, które obecnie funkcjonuje przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i większość tego czasu spędza w budynkach.

W przemówieniu otwierającym sympozjum profesor Koen Steemers z Uniwersytetu w Cambridge zwrócił uwagę na rolę projektantów w tworzeniu przestrzeni odpowiadających stylowi życia współczesnych ludzi oraz ich zdrowiu

Jako projektanci powinniśmy skupić się na stworzeniu warunków korzystnych dla zdrowia psychicznego. W tym kontekście światło dzienne odgrywa kluczową rolę
- powiedział profesor Koen Steemers.

Wprowadził on nowe pojęcie, „nudge-architecture” („architektura zachęcająca”), oznaczające sytuację, w której odpowiednio zaprojektowane budynki i przestrzenie wokół sprzyjają nawiązywaniu kontaktów, zachęcają do aktywności i nauki oraz wpływają korzystnie na zdrowiesamopoczucie ludzi.

David Nelson, dyrektor ds. projektowania w Foster+Partners, przedstawił różnorodne projekty wykorzystujące bardzo świadomie światło naturalne w przekazie architektonicznym, prezentując imponujące portfolio realizacji swojej firmy z całego świata. Inne przykłady z Chin, Stanów Zjednoczonych Ameryki oraz z Europy pokazały, że światło dzienne jako najważniejszy element zrównoważonego budownictwa to trend globalny.

Znaczenia światła słonecznego

W swoim skłaniającym do refleksji wykładzie „Po pierwsze — nie szkodzić” Deborah Burnettz amerykańskiej firmy Benya Burnett opowiedziała się za bliższą współpracą między projektantamia lekarzami po to, aby proponowane rozwiązania w dziedzinie oświetlenia były rzeczywiście korzystne dla ludzkiego zdrowia. Podczas sympozjum poruszano również takie kwestie, jak wpływ światła naturalnego na przyspieszenie procesu zdrowienia w szpitalach oraz na zwiększenie zdolności poznawczych dzieci w szkołach.

Podejście interdyscyplinarne w projektowaniu oświetlenia podkreślane podczas Daylight Symposium jest podstawą współczesnego projektowania. Architekci powinni korzystać z podpowiedzi specjalistów z innych dziedzin, bo przecież zależny nam na poprawianiu jakości życia człowieka
- komentuje dr arch. Jolanta Sroczyńska, wykładowca na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Jako architekt, z zaciekawieniem wysłuchałam prezentacji typowo architektonicznych przedstawianych przez Davida Nelsona z biura Fostera w Anglii i prof. Song Yehao z Pekinu. Trudno jednak nie wspomnieć o wynikach badań prowadzonych przez naukowców angielskich nad wpływem światła na kondycję człowieka oraz o rozważaniach specjalistów, badających warunki światła w szpitalach i szkołach. Wnioski z ich badań pomagają nam, architektom w zindywidualizowanym podejściu do zagadnień oświetlenia w tak szczególnych budynkach
- dodaje dr arch. Jolanta Sroczyńska.

Potrzeba nowych regulacji

Drugi dzień sympozjum poświęcono pomiarom światła i stosownym przepisom. Rozmawiano m.in.o potrzebie stworzenia nowych metod oceny ilości światła dziennego docierającego do budynkuw powiązaniu z jego usytuowaniem, orientacją i danymi uzależnionymi od pór roku.

Marc Fontoynont przedstawił projekt nowej normy europejskiej dotyczącej światła naturalnego, który wkrótce stanie się przedmiotem konsultacji społecznych. Norma zawiera zalecenia dotyczące zapewnienia minimum światła dziennego oraz widoku z okien, wystawienia na działanie światła słonecznego i ochrony przed odblaskiem.

Daylight Symposium zyskało pozycję uznanego na arenie międzynarodowej wydarzenia, gromadzącego w jednym miejscu naukowców, specjalistów i decydentów w dziedzinie światła naturalnego.

6. Międzynarodowe VELUX Daylight Symposium — odbyło się w ramach programu Międzynarodowego Roku Światła (International Year of Light, IYL), który został proklamowany przez Zgromadzenie Ogólne ONZ i ma na celu uświadomienie ludziom na całym świecie, w jaki sposób światło sprzyja zrównoważonemu rozwojowi oraz rozwiązaniu globalnych problemów z energią, edukacją i zdrowiem. Grupa VELUX jest sponsorem obchodów Międzynarodowego Roku Światła.

Więcej informacji na temat sympozjum http://thedaylightsite.com/

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.