Warszawa,
28
marca
2022
|
09:47
Europe/Amsterdam

Grupa VELUX prawie całkowicie usuwa tworzywa sztuczne z opakowań okien dachowych

LEAD

Grupa VELUX ogłosiła, że 90%1 opakowań okien dachowych produkowane jest bez dodatku tworzyw sztucznych i wykonane z jednorodnego materiału opartego na papierze. Nowe opakowania oparte na papierze są stosowane we wszystkich najpopularniejszych oknach dachowych VELUX. Pozwoli to oszczędzić do 900 ton plastiku rocznie i ułatwi klientom utylizację odpadów opakowaniowych.

Na całym świecie co roku produkuje się 300 milionów ton odpadów plastikowych, a badacze szacują, że 60% tworzyw sztucznych wyprodukowanych od 1950 roku trafiło do śmieci lub do środowiska naturalnego.2 Dowiedziono, że jeżeli tworzywa sztuczne jednorazowego użytku trafią do nieodpowiednich miejsc, wywierają negatywny wpływ na różnorodność biologiczną oraz środowisko naturalne.3 Teraz opakowania okien dachowych VELUX zamiast plastiku będą zawierały tekturę posiadającą certyfikat Forest Stewardship Council (FSC).

Po wyeliminowaniu z opakowań komponentów ze styropianu klienci VELUX nie będą musieli marnować czasu na segregowanie i sortowanie odpadów, co sprawi, że utylizacja tych opakowań będzie tańsza i bardziej wydajna.

Dzięki tej zmianie ślad węglowy generowany przez opakowania okien dachowych Grupy VELUX obniżył się o 13%, co jest kluczowe dla realizacji celu Strategii Zrównoważonego Rozwoju, czyli stosowania do roku 2030 opakowań wykonanych z jednorodnego materiału pozbawionego całkowicie elementów z tworzyw sztucznych i nadającego się w 100% do recyklingu.

To również pierwszy krok na drodze do zdecydowanego przekształcenia sposobu prowadzenia działalności przez Grupę VELUX, w tym wprowadzanych na rynek produktów i rozwiązań, zgodnie ze równoważonym rozwojem.

— powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.

W firmie VELUX robimy, co w naszej mocy, aby nasza wspólna przyszłość była bardziej zrównoważona, stawiając w centrum decyzji związanych z produktami dobro naszej planety i środowiska naturalnego

— powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.

Opakowanie to istotny element naszych produktów, musi więc być jak najbardziej przyjazne dla środowiska. Jesteśmy dumni z tego, że znacznie zredukowaliśmy ilość tworzyw sztucznych używanych do pakowania i zabezpieczania naszych okien dachowych. To ważny krok na drodze do osiągnięcia celu w zakresie zrównoważonego rozwoju, który nazywamy bardziej ekologicznym opakowaniem

– dodaje Jacek Siwiński.

Strategia Zrównoważonego Rozwoju Grupy VELUX, wprowadzona w życie w 2020 roku, to przewidziany na 10 lat proces transformacji, w ramach którego VELUX podejmuje pionierskie działania na rzecz klimatu i ochrony środowiska, aby osiągnąć neutralność emisyjną. W tym celu tworzy innowacyjne ekologiczne produkty i prowadzi działalność gospodarczą w sposób odpowiedzialny.

 

____

1 Plastiku nie będą już zawierały opakowania okien dachowych następujących typów: GGL, GGU, GPL, GPU*, GZL, GLL, GLU, zarówno otwieranych ręcznie, jak i elektrycznych.

* W przypadku GPU na tym etapie projekt obejmuje wyłącznie okna otwierane ręcznie.

2 Program środowiskowy ONZ: https://www.unep.org/interactive/beat-plastic-pollution/

3 New Study Shows Plastic in Oceans Is on the Rise [Nowe badania pokazują, że rośnie ilość tworzyw sztucznych w oceanach] (nationalgeographic.com) i Single-Use Plastics [Tworzywa sztuczne jednorazowego użytku] 101 (2020), NRDC. [on-line] 9 kwietnia, adres: https://www.nrdc.org/stories/single-use-plastics-101 [dostęp 25 lutego 2021].

Informacje o Grupie VELUX

Od blisko 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje  rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 40 krajach, zatrudniamy około 16 000 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2020 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 2,9 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 178 milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2 mld zł. Zatrudniają ponad 5600 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 900 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 140 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl