Warszawa,
13
grudnia
2017
|
09:20
Europe/Amsterdam

Nagroda główna Supply Chain Designer 2017 dla firmy VELUX

LEAD

7 grudnia 2017, w Warszawie podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji rozdane zostały nagrody w VI edycji badania Supply Chain Designer. Firma VELUX otrzymała nagrodę główną za program realizowany w namysłowskiej fabryce polegający na poszukiwaniu optymalnego przepływu w łańcuchu dostaw.

Wyróżniony projekt firmy VELUX „Poszukiwanie optymalnego przepływu na przykładzie reorganizacji dostaw” dotyczył procesu reorganizacji dostaw komponentów produkcyjnych i rozbudowy zakładu produkcyjnego w oparciu o zasadę poszukiwania ciągłego przepływu. Przedstawiciele jury, analizujący szczegóły projektu, szczególnie docenili konsekwencję w dążeniu do uzyskania przepływu we wszystkich operacjach, pełną świadomość korzyści wynikających z wysokiej efektywności dostarczania komponentów bezpośrednio na linię montażową oraz nieustanne podkreślanie znaczenia zaangażowania całej załogi w sukces projektu.

Nagrodę dla firmy VELUX podczas Gali Logistyki, Transportu i Produkcji odebrała Inga Różycka, manager ds. logistyki w namysłowskiej fabryce.

– tłumaczy Inga Różycka, manager ds. logistyki w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.
Ta prestiżowa nagroda utwierdza nas w przekonaniu, że zaangażowanie zespołu i umiejętność uczenia się od siebie nawzajem współtworzą unikalną kulturę organizacji. Każdy uczestnik naszego projektu bazował na własnych doświadczeniach i zdobytej wiedzy, aby finalnie stworzyć zespołowo niepowtarzalną wartość dodaną
– tłumaczy Inga Różycka, manager ds. logistyki w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.

Na czym polegał nagrodzony projekt?

Nagrodzony projekt to implementacja zupełnie nowego przepływu materiałów i komponentów służących do produkcji okien. Zlikwidowany został oddalony od produkcji magazyn oraz regały przy liniach montażowych. Rozbudowano część produkcyjno-magazynową w ten sposób, że rozładunki odbywają się w hali, w odległości niecałych 60 metrów od miejsca montażu w systemie Just in Time. Ponadto przeprojektowano system i miejsca dostaw do linii tak, aby wykorzystać efekt synergii przepływu, zminimalizować zapasy i dostarczać komponenty bezpośrednio na linię produkcyjną według tzw. kursu mleczarza (milk run).

– dodaje Inga Różycka.
Co najważniejsze, projekt realizowany był z pełnym włączeniem wszystkich operatorów liniowych i logistycznych w cały okres jego trwania. To oni bardzo często byli pomysłodawcami najlepszych rozwiązań. Ten rodzaj współpracy zagwarantował pomyślną implementację i radość z współtworzenia czegoś, co poprawia nie tylko wyniki finansowe, lecz przede wszystkim satysfakcję i motywację do pracy
– dodaje Inga Różycka.

Główne korzyści z wprowadzonego projektu to skrócenie dróg transportowych, zmniejszenie ilości wózków widłowych, redukcja czynności logistycznych oraz stanów magazynowych, likwidacja wielu regałów, więcej przestrzeni produkcyjnej, jak również poprawa warunków pracy operatorów logistycznych oraz produkcyjnych, a także redukcja emisji CO2. Ponadto projekt wpłyną na poprawę bezpieczeństwa oraz ergonomii pracy, jak również wzrost produktywności i zadowolenia z wykonywanej pracy.

Zakład w Namysłowie jest wiodącym przedsiębiorstwem we wdrażaniu metodologii Gemba Kaizen, czyli ciągłego doskonalenia, zatem wprowadzenie usprawnienia w obszarze dostarczania komponentów na linię montażową, było oczywistym krokiem w rozwoju zakładu.

Program Supply Chain Designer

To unikatowe badanie, prowadzone przez Wydawnictwo Eurologistics, mające na celu promocję inicjatywy i twórczości menedżerskiej w firmach produkcyjnych i handlowych działających w Polsce. Organizatorzy nagradzają propozycje projektów, które poprawiają efektywność w łańcuchu dostaw, prezentują daleko idący poziom operacyjnej innowacyjności oraz uwalniają myślenie zespołowe i twórczą pracę.

Do tegorocznej edycji programu Supply Chain Designer zakwalifikowano ponad 30 projektów. Zespół redakcyjny Wydawnictwa Eurologistics nominował dziewięć z nich do głównej nagrody. O ostatecznych wynikach zdecydowały obrady jury. Nagrody wręczono podczas Gali Logistyki, Transportu, Produkcji, spotkania ponad 500 przedstawicieli top managementu z branży logistyczno-transportowo-produkcyjnej.

Grupa VELUX i Lean Management

Grupa VELUX i spółki siostrzane są największym producentem okien w Polsce, w swoich fabrykach w Namysłowie, Gnieźnie oraz Wędkowach k. Tczewa realizują założenia szczupłego zarządzania tzw. Lean Management, które pozwala produkować wysokiej jakości okna i komponenty w sposób efektywny kosztowo. Grupa VELUX jest w Polsce od 27 lat i zatrudnia na umowę o pracę ponad 4000 pracowników. Zakład w Namysłowie specjalizuje się w produkcji okien dachowych drewniano-poliuretanowych oraz kołnierzy aluminiowych. Powierzchnia produkcyjno-magazynowa fabryki liczy ponad 67 tys. m2 i obejmuje 9 hal. Pracuje w nim około 900 osób.

Informacje o Grupie VELUX

Od ponad 75 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 40 krajach, zatrudniamy około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2016 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 2,4 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 155 milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,5 mld zł. Zatrudniają ok. 3800 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich lat (2012-2016) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 583 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 27 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczymi społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które w ciągu ostatnich 10 lat przekazały 103 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.