Warszawa,
27
kwietnia
2022
|
12:05
Europe/Amsterdam

Cztery nowe miejsca rekreacji dzięki wsparciu Fundacji Pracowniczej

LEAD

Do końca 2024 roku, dzięki grantom z Fundacji Pracowniczej Grupy VKR, powstaną w Polsce cztery unikalne miejsca rekreacji, edukacji i wypoczynku na łonie natury. Ze stworzonych atrakcji skorzystają pracownicy VELUX i DOVISTA, ale także mieszkańcy lokalnych społeczności. Łączna wartość przyznanych na ten cel grantów w Polsce to ponad 5,4 mln zł1. Projekty będą realizowane w Gnieźnie, Namysłowie, Raszynie i Tczewie.

Program grantowy „Tereny zielone i aktywności na świeżym powietrzu” został ogłoszony przez Fundację Pracowniczą wiosną 2021 roku z okazji 30. rocznicy jej działalności. Impulsem do jego stworzenia był czas pandemii Covid-19, kiedy to wielu pracowników było zmuszonych do ograniczenia swoich aktywności na świeżym powietrzu. Co trzeci Polak w badaniu2 z 2021 rok przyznał, że poza zamkniętymi pomieszczeniami spędzał niespełna godzinę dziennie, a aż 63 proc. badanych straciło kontakt z naturą. Poprzez realizację programu grantowego Fundacja pragnie, aby pracownicy, ich rodziny oraz przedstawiciele społeczności lokalnej wspólnie spędzali czas, ciesząc się i korzystając ze środowiska naturalnego, a to wszystko w otoczeniu promieni słonecznych i na świeżym powietrzu. Zaplanowane projekty mają zainspirować innych do tworzenia podobnych miejsc w całej Polsce.

Pracownicy spółek VELUX oraz DOVISTA połączyli swoje siły i wraz z władzami lokalnymi oraz organizacjami złożyli propozycję stworzenia czterech wyjątkowych miejsc przeznaczonych do rekreacji, edukacji i wypoczynku, które zyskały aprobatę Zarządu Fundacji. Dzięki otrzymanemu wsparciu powstaną m.in. leśna oaza wraz ze ścieżką edukacyjną w gnieźnieńskim lesie, teren rekreacyjno-kulturalny z amfiteatrem, tężnią oraz szklarniami do eko upraw w raszyńskim parku im. Magdaleny Abakanowicz oraz Namysłowski Park Pokoleń z bogatą ofertą rekreacyjną od juniora do seniora. Nowe miejsca rekreacji i kultury powstaną dzięki zaangażowaniu Nadleśnictwa Gniezno, Gminy Raszyn oraz Urzędu Miasta Namysłów najpóźniej do końca 2024 roku.

Fundacja Pracownicza działa od 1991 roku, udziela pomocy pracownikom holdingu VKR, w ramach którego działają w Polsce producenci okien dachowych Grupa VELUX oraz fasadowych Grupa DOVISTA. Jej celem jest świadczenie pomocy finansowej na rzecz pracowników i ich rodzin, a także wsparcie społeczności lokalnych, w których firma funkcjonuje na co dzień. Pomoc dla pracowników może dotyczyć dwóch celów: kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu sprzętu medycznego, operacji pracownika lub jego rodziny bądź edukacji akademickiej lub zawodowej dzieci pracownika. Środki te są niezależne od funkcjonujących Zakładowych Funduszy Świadczeń Pracowniczych. Natomiast przedstawiciele organizacji i fundacji mogą ubiegać się o wsparcie na różne cele, pod warunkiem, że służą one lokalnym społecznościom, w tym pracownikom, a działalność społeczna jest prowadzona w promieniu 25 km od siedziby jednej ze spółek grupy kapitałowej. Więcej informacji na stronie internetowej.

______________

1. Granty zostały przyznane w EURO, a ich finalna wartość grantu w PLN zależy od kursu wymiany walut w dniu wypłat transzy grantów. Łączna wartość przyznanych grantów w Polsce to 1 118 000 euro.

2. Badanie „VELUX Head Downers 2021” przeprowadzone na zlecenie VELUX przez Kantar metodą CAWI, zrealizowano w dniach 3-6 września 2021 r. w Polsce, Chorwacji, Czechach, na Węgrzech, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji i Słowenii na próbie n: 2408.

Informacje o Grupie VELUX

Od blisko 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 40 krajach, zatrudniamy około 16 000 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynymi właścicielami są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2020 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 2,9 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 178 milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2 mld zł. Zatrudniają ponad 5600 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 900 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 140 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl