Warszawa,
02
grudnia
2013
|
00:00
Europe/Amsterdam

Zaprojektuj roletę przyszłości – konkurs VELUX International Design Award

Podsumowanie

Tylko do końca roku trwa rejestracja do I edycji międzynarodowego konkursu VELUX International Design Award 2014. Studenci kierunków związanych z projektowaniem wzornictwa użytkowego mogą wziąć udział w opracowaniu nowoczesnych rolet do okien dachowych.

Studenci z całej Europy mogą wystartować do rywalizacji indywidualnie lub zespołowo. Zadanie konkursowe polega na zaprojektowaniu rolety przyszłości, która będzie wyróżniała się innowacyjnością i zupełnie nowym spojrzeniem na osłanianie okien dachowych.

Prace będzie oceniało znamienite jury złożone ze światowej sławy projektantów: inicjatora nagrody Red Dot Award profesora dr Petera Zeca, holenderskiej projektantki tekstyliów Petry Blaisse oraz włosko-duńskiego duetu projektantów mebli GamFratesi. Przy ocenie projektów będą brane pod uwagę cztery kryteria: innowacyjność, jakość życia, troska o środowisko naturalne i zrównoważony rozwój oraz potencjał rynkowy. „Konkurs VELUX International Design Award jest bardzo interesujący, ponieważ zaprasza nas do spojrzenia na nowo na coś, co widzimy codziennie. Tak, rolety okienne pełnią ważną funkcję – nie tylko zarządzają światłem wpadającym do pomieszczenia i pokazują, jak wyznaczamy granice pomiędzy wnętrzami naszych domów a światem zewnętrznym, ale co więcej, to także one mają potencjał do tworzenia harmonii pomiędzy światłem, meblami, materiałami” - komentuje Enrico Fratesi, włoski projektant, członek jury konkursu.

Na zwycięzców czekają cenne nagrody - 6000 euro za pierwsze miejsce i 2500 euro dla laureata drugiej nagrody. Ponadto uczestnicy konkursu będą rywalizować w mediach społecznościowych,a właściciel zwycięskiego projektu otrzyma nagrodę w wysokości 1500 euro.

Branża przesłon okiennych jest niezwykle dynamiczna i cały czas otwiera się na nowe możliwości. Zdaniem firmy VELUX nagroda w dziedzinie projektowania jest szansą dla studentów na rozwóji uczestniczenie w opracowaniu nowoczesnych produktów, a także nowym sposobem poszukiwania inspiracji dla firmy. „Naszym celem jest znalezienie najbardziej utalentowanego studenta i być może danie mu szansy wpłynięcia na przyszłość branży rolet. Konkurs w dziedzinie projektowania stanowi alternatywny sposób pracy nad innowacyjnością i opracowywaniem produktów. Nie możemy się doczekać, aby ujrzeć, co napędza wyobraźnię kreatywnych, młodych projektantów oraz tego, jak mogą wyglądać rolety przyszłości” – mówi Kent Holm.

Aby wziąć udział w konkursie, należy do 31 grudnia zarejestrować się przez internet na stronie projektu. Ostateczny termin przesyłania prac mija 31 marca. Rozstrzygnięcie konkursu i ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w maju 2014 roku.

Szczegółowe informacje o konkursie znajdują się na stronie  www.designaward.velux.com