Warszawa,
20
czerwca
2012
|
00:00
Europe/Amsterdam

XI edycja stażu architektonicznego VELUX rozstrzygnięta

Podsumowanie

Agnieszka Batkiewicz, studentka 4. roku wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej zwyciężyła w konkursie na staż VELUX. Przez dwa miesiące będzie pogłębiać swoją wiedzę w biurze architektonicznym firmy VELUX w Hørsholm koło Kopenhagi.​

„Staż architektoniczny organizujemy od 2001 roku i z edycji na edycję obserwujemy coraz wyższy poziom kandydatów, którzy zgłaszają się do konkursu. Możliwość wspierania tak utalentowanych młodych osób przynosi nam w VELUX ogromną satysfakcję. Absolwenci naszego programu stażowego odnoszą wiele sukcesów zawodowych w Polsce i za granicą, z czego jesteśmy bardzo dumni” – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska, członek komisji konkursowej.

Pochodząca z Nowego Targu Agnieszka Batkiewicz została wybrana spośród kandydatów z całej Polski ze względu na ciekawe portfolio, które potwierdza jej szerokie zainteresowania architektoniczne i dowodzi indywidualnego podejścia do projektowania. Jury doceniło przede wszystkim fakt, że studentka w swoich realizacjach uwzględnia lokalne warunki krajobrazowe, a także angażuje się w bardzo różnorodne projekty - od urbanistycznych po indywidualne, kameralne realizacje.


„Zdecydowałam się aplikować o staż w biurze architektonicznym VELUX m.in. dlatego, że lubię duński design i architekturę, która podporządkowana jest zasadom zrównoważonego rozwoju, a także wyróżnia się funkcjonalnością i ponadczasowością. Wierzę, że praca pod okiem doświadczonych duńskich specjalistów pozwoli mi zdobyć cenną wiedzę, co zaowocuje w moim przyszłym życiu zawodowym” – mówi Agnieszka Batkiewicz, tegoroczna zwyciężczyni konkursu VELUX na staż.
 
Przez dwa miesiące stażyści uczestniczą w bieżącej pracy biura architektonicznego VELUX, wspierając realizację międzynarodowych projektów. Poznają najnowocześniejsze trendy oraz unikalne rozwiązania stosowane w budownictwie mieszkaniowym i komercyjnym w biurze, które słynie z realizacji wykorzystujących światło dzienne w architekturze. Konkurs, organizowany dla polskich studentów architektury już po raz jedenasty, jest także szansą na poznanie słynnych dzieł architektonicznych, które powstały w Danii. Należą do nich m.in. Black Diamonds - budynek królewskiej biblioteki zaprojektowanej przez Schmidt Hammer Lassen, czy Duńskiego Teatru Królewskiego, autorstwa Lundgaard & Tranberg Arkitekter. Firma VELUX pokrywa koszty wyjazdu do Danii oraz pobyt na miejscu, a także zapewnia stażystom kieszonkowe.
 
Konkurs VELUX na staż cieszy się dużą renomą wśród studentów architektury, a losy absolwentów tego programu potwierdzają, że wygrywają najlepsi. Jędrzej Kolesiński pracuje w biurze architektonicznym Foster & Partners, Ewa Białecka zrobiła doktorat w Szwecji, a biuro „MOOMOO” prowadzone przez Łukasz Pastuszkę, zostało uznane w 2009 roku przez magazyn Wallpaper za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie.