Warszawa,
30
marca
2016
|
09:10
Europe/Amsterdam

Grupa VELUX eksportuje coraz więcej

LEAD

Grupa VELUX i spółki siostrzane zakończyły ubiegły rok bardzo dobrym wynikiem i po raz kolejny potwierdziły swoją pozycję lidera stolarki budowlanej w Polsce. Plany na 2016 rok zakładają dalszy rozwój potencjału produkcyjnego w polskich fabrykach.

Grupa VELUX i spółki siostrzane osiągnęły w Polsce w 2015 roku przychód na poziomie ponad1,5 mld zł. Ten wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 6,7 proc. Został on osiągnięty głównie dzięki sprzedaży produkowanych w Polsce okien Nowej Generacji na eksport do krajów Europy Zachodniej.

— mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.
Okna z Polski cieszą się dużym popytem na rynku europejskim i jest to stały trend. Dzięki naszym inwestycjom w modernizację i rozwój polskich fabryk produkujemy nowoczesne, energooszczędne okna, z których większość trafia właśnie na eksport. Warto dodać, że blisko ¼ wartości polskiego eksportu okien jest naszym udziałem, natomiast w segmencie okien drewnianych obsługujemy ¾ całego eksportu
— mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

Inwestycje w polskie fabrykiwzrost produkcji oraz efektywności energetycznej

Realizowane w 2015 roku projekty w polskich fabrykach pozwoliły na poszerzenie asortymentui potencjału produkcyjnego.

— mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.
Wartość ubiegłorocznych inwestycji wyniosła blisko 125 mln zł i związana była z rozbudową fabryki okuć w Gnieźnie, budową hali magazynowej w fabryce okien w Namysłowie oraz budową lakierni proszkowej w fabryce należącej do spółki Dovista w Wędkowach koło Tczewa. W ciągu ostatnich czterech lat (2012-2015) Grupa zainwestowała w rozwój produkcji okien w naszym kraju prawie 500 mln zł
— mówi Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.

W związku z ostatnimi inwestycjami zatrudnienie wzrosło o 180 osób. W sumie w Grupie VELUXi spółkach siostrzanych pracuje ponad 3500 osób. Na lokalnych rynkach – w Gnieźnie, Namysłowiei Wędkowach to największy pracodawca. Zwiększyła się również powierzchnia fabryk, która obecnie wynosi ponad 226 tys. metrów kwadratowych.

Inwestycje w polskie fabryki, które obejmowały również ich modernizację i wymianę parku maszynowego, wpłynęły na poprawę ich efektywności energetycznej. W ubiegłym roku zakłady produkcyjne VELUX przeszły pozytywnie audyt energetyczny i dołączyły do nielicznego w Polsce grona zakładów posiadający system zarządzania energią zgodny z ISO 50001. Oznacza to duże oszczędności energii, które z jednej strony przekładają się na oszczędności kosztów, z drugiej mają olbrzymi wpływ na środowisko naturalne i ograniczenie emisji CO2. W ciągu najbliższego roku firma VELUX spodziewa się obniżenia kosztów związanych ze zużyciem energii o 5-10 proc. W kolejnych latach szacowane oszczędności to kolejne 10 procent.

Plan na 2016rozwój potencjału produkcyjnego w Polsce

Grupa VELUX patrzy w przyszłość z optymizmem i zapowiada dalsze wzrosty.

- zapowiada Jacek Siwiński.
W 2016 roku nie zwalniamy tempa, jak na lidera przystało. Będziemy koncentrować się na wykorzystaniu potencjału produkcyjnego inwestycji zrealizowanych w 2015 roku. Planujemy zwiększyć wielkość i wartość produkcji w Polsce, i nadal rozwijać eksport. Wraz ze wzrostem wolumenu produkcji zatrudnienie będzie nadal systematycznie rosło, tak jak to miało miejsce w latach ubiegłych
- zapowiada Jacek Siwiński.

75 lat Grupy VELUX i społeczna odpowiedzialność

W 2016 roku Grupa VELUX obchodzi 75-lecie założenia firmy przez wynalazcę współczesnego okna dachowego, duńskiego inżyniera Villuma Kann Rasmussena.

- mówi Jacek Siwiński.
Motorem naszych działań od zawsze było tworzenie lepszych warunków do życia poprzez zapewnianie dostępu do światła dziennego i świeżego powietrza. A podstawą naszej działalności biznesowej od początku była społeczna odpowiedzialność. Chcielibyśmy w tym roku szczególnie to zaakcentować podejmując różne inicjatywy w tym zakresie
- mówi Jacek Siwiński.

Jedną z inicjatyw społecznych z okazji jubileuszu jest wspólny projekt Grupy VELUX i organizacji społecznej Little Sun, które wspólnie zleciły opracowanie lampy solarnej. W wyniku konkursu wybrano projekt lampy opracowany przez studentów z Argentyny, wyprodukowano 14 500 lamp (tyle, ile jest pracowników VKR Holding A/S, właściciela Grupy VELUX) i przekazano je na rzecz społeczności w Senegalu, Zambii i Zimbabwe, czyli tam gdzie dostęp do elektryczności po zachodzie słońca jest wciąż nieosiągalnym luksusem.

Przy tej okazji warto również wspomnieć o wieloletnim zaangażowaniu w życie społeczności lokalnych oraz wsparciu działalności organizacji społecznych w Polsce m.in. poprzez dotacje przyznawane przez niezależnie działające Fundacje VELUX, będące większościowym udziałowcem Grupy. W sumie od 2003 roku przekazały one 27 grantów na ponad 85 mln zł na realizację inicjatyw związanych z ochroną socjalną oraz niwelowaniem różnic społecznych wśród dzieci i młodzieży zagrożonej wykluczeniem z powodu choroby, ubóstwa, sytuacji rodzinnej lub niepełnosprawności.

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.