Warszawa,
25
listopada
2020
|
15:27
Europe/Amsterdam

Wkrótce zaostrzenie przepisów budowlanych, firma VELUX szykuje zmiany

LEAD

Od 1 stycznia 2021 roku będą obowiązywać nowe Warunki Techniczne, które zmieniają m.in. wymagane parametry techniczne okien. Osoby, które planują budowę lub modernizację domu muszą uwzględnić je w swoich inwestycjach. Firma VELUX od dawna posiada w swojej ofercie okna spełniające nowe warunki, jednak zapowiada kolejną odsłonę portfolio produktowego. Będzie to kolejny krok w odpowiedzi na oczekiwania polskich konsumentów oraz trendy w zrównoważonym budownictwie.

Wejście w życie od stycznia 2021 nowych regulacji w prawie budowlanym to kolejny krok w dążeniu do poprawy efektywności energetycznej budynków, co ma być jednym z elementów redukujących zużycie energii i emisji CO2 w budownictwie. Jest to kierunek zgodny z tym, który wytycza dyrektywa EPBD, zakładająca m.in. dążenie do osiągnięcia przez budynki statusu niemal zeroenergetycznego, czyli takich budynków, które wykazują zużycie energii bliskie zeru. Nowe przepisy będą dotyczyć również budynków poddawanych modernizacji.

– komentuje dr inż. Szymon Firląg, Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.
Projektując nowe budynki lub modernizując istniejące warto zadbać, aby spełnienie zaostrzonych wymagań Warunków Technicznych miało miejsce nie tylko na papierze, lecz także w rzeczywistości. Kluczowy jest nie tylko dobry projekt, ale i zastosowanie wysokiej jakości materiałów oraz profesjonalne wykonawstwo. Takie kompleksowe podejście zapewni niskie koszty użytkowania, wysoki komfort i ekologiczny charakter budynku
– komentuje dr inż. Szymon Firląg, Prezes Związku Pracodawców Producentów Materiałów dla Budownictwa.

Zmiany Warunków Technicznych w Polsce były wprowadzane etapami - w 2014 i 2017 roku. Nadchodząca zmiana będzie więc trzecią z kolei. Wchodzący od nowego roku w życie nowy standard WT 2021, dotyczy przede wszystkim takich obszarów jak: zmniejszenia współczynnika przenikania ciepła przegród oraz ograniczenia zapotrzebowania budynków na nieodnawialną energię pierwotną (zestawienie kluczowych parametrów w tabeli).

Jakie zmiany w stolarce okiennej?

Nowe regulacje wymuszają również stosowanie okien o wyższych parametrach energooszczędności.A konkretnie zmienią się wymagania dotyczące współczynnika przenikania ciepła Uw, który jest sukcesywnie obniżany. Według obecnych wymagań wynosi on 1,1 W/m2K dla okien pionowych, i 1,3 W/m2K dla dachowych. Od 1 stycznia 2021 roku współczynnik ten dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m2K, zaś połaciowych 1,1 W/m2K.

O czym powinni pamiętać inwestorzy w związku ze zmianami w przepisach?

Oto kilka istotnych faktów rozwiewających wątpliwości osób będących na różnym etapie inwestycji:

  • Inwestor jest zobowiązany budować dom zgodnie z projektem budowlanym, a jego częścią są materiały budowlane, w tym również okna. Ich parametry muszą być zgodne z obowiązującymi przepisami.
  • Warunki techniczne 2021 będzie musiał spełnić każdy inwestor, który planuje ubiegać się o pozwolenie na budowę w przyszłym roku.
  • Inwestorzy, którzy obecnie są na etapie ustaleń z architektem, i którzy planują złożyć wniosek o pozwolenie na budowę w przyszłym roku, powinni już teraz zobowiązać go do zastosowania w projekcie materiałów zgodnych z zapisami nowych Warunków Technicznych.
  • Osoby, które kupiły projekt np. domu typowego, ale do tej pory nie wystąpiły o pozwolenie, powinny dokonać adaptacji projektu, która uwzględni nowe Warunki Techniczne, aby nie ryzykować odrzucenia projektu.
  • Na dniach mają wejść w życie nowe przepisy regulujące kwestię terminu obowiązywania inwestora nowych Warunków Technicznych. Decydującym będzie moment złożenia wniosku o pozwolenie na budowę lub o prowadzenie robót na zgłoszenie, a nie zaś moment wydania decyzji, jak to było do tej pory. W praktyce oznacza to, że jeśli ktoś złożył już wniosek lub planuje go wkrótce złożyć, bez względu na to kiedy otrzyma decyzję, będzie miał możliwość zastosowania starych przepisów.
  • Osoby, które chcą skorzystać z dotacji w ramach programu Czyste Powietrze na modernizację już istniejącego budynku muszą również stosować wymagania wymogi określone w WT dla roku 2021.

Wkrótce poznamy nową ofertę VELUX

Firma VELUX, zapowiada dużą zmianę w swojej ofercie produktowej, która ma jeszcze lepiej dostosować ją do oczekiwań rynku, polskich konsumentów oraz kierunku rozwoju zrównoważonego budownictwa.

– zapowiada  Krzysztof Wypych, dyrektor handlowy VELUX Polska.
Chcemy odpowiedzieć na potrzebę tworzenia wygodnych wnętrz w ekologicznych i energooszczędnych budynkach. Dlatego nasza nowa oferta wychodzi naprzeciw zarówno potrzebie ograniczenia zużycia energii poprzez zastosowanie energooszczędnych rozwiązań, jak i zapewnienia komfortu bardzo ważnego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jest to niezwykle ważne, aby w naszych domach, w których spędzamy coraz więcej czasu, mieć możliwość komfortowo pracować, uczyć się, relaksować się i spędzać czas z najbliższymi. Nowe okna VELUX z pewnością się do tego przyczyniają i co najważniejsze będą dostępne dla szerokiego grona użytkowników
– zapowiada Krzysztof Wypych, dyrektor handlowy VELUX Polska.

Szczegóły nowej oferty poznamy 1 grudnia br.

Informacje o Grupie VELUX

Od blisko 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowyi zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie –z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 40 krajach, zatrudniamy około 16 000 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2019 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 2,9 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 178 milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2 mld zł. Zatrudniają ponad 4000 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowiei Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 900 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 133 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl