Warszawa,
04
marca
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

Więcej okien, niższe rachunki - okna mogą być źródłem pozytywnej energii

Aż 40 proc. energii w Europie zużywane jest w domach, zatem właściwe projektowanie budynków i ich odpowiednia eksploatacja już teraz mogą nawet trzykrotnie zmniejszyć zużycie energii.  Do 2020 roku wszystkie nowe budynki powinny być niskoenergetyczne.

VELUX rozpoczął kampanię, której celem jest edukacja konsumentów, architektów, wykonawców jak stworzyć energooszczędny dom wykorzystując ogólnodostępne na rynku produkty.

„Właściwy wybór osiągalnych na rynku technologii i rozwiązań oraz rozsądna eksploatacja pozwalają nawet trzykrotnie zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do ogrzania pomieszczeń i podgrzania wody. W skali całego kraju oznaczałoby to oszczędności, które pozwoliłyby uniknąć konieczności budowy przynajmniej kilku elektrowni” – mówi dr inż. Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii. Zgodnie z propozycjami zmian do Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), już od 2020 roku wszystkie nowe budynki mają charakteryzować się zużyciem energii zbliżonym do zera, a część zapotrzebowania na energię ma być zaspokajana ze źródeł odnawialnych.

Jednym z niedocenianych źródeł energii w domach są okna. W powszechnej świadomości panuje błędne przekonanie, że powodują one jedynie straty ciepła. Dlatego budujący domy, często starają się zminimalizować powierzchnię okien, wierząc, że dzięki temu w mieszkaniu będzie cieplej, a rachunki za energię będą niższe. Zakasujące, że aż 32 proc. inwestorów niesłusznie uważa, że im większa liczba okien połaciowych, tym większe są straty energii w pomieszczeniu. Nawet architekci rzadko przekonują swoich klientów, że dobrze dobrane okna pozwalają na spore oszczędności.*

„Aż 90 proc. naszego czasu spędzamy w budynkach, zatem niezwykle ważne jest odpowiednie doświetlenie światłem naturalnym, dopływ świeżego powietrza, wykorzystanie naturalnej darmowej energii słonecznej oraz komfort mieszkania. Właściwe usytuowanie oraz dobór okien połaciowych w zależności od ekspozycji względem słońca umożliwiają optymalne wykorzystanie promieni słonecznych, które dają darmowe światło, ale także ciepło. Jednak kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich szyb w oknach” – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska.

Standardowe okno energooszczędne zainstalowane od południa w sezonie grzewczym pozyskuje więcej energii ze słońca niż jej traci. Natomiast od północy zyski są mniejsze, tutaj trzeba się bardziej chronić przed stratami ciepła instalując okna o lepszych parametrach izolacyjnych. Prawidłowo dobrane okna mają pozytywny bilans energetyczny. Ponadto, dobrze doświetlone wnętrza to nie tylko możliwość pozyskania darmowej energii cieplnej w zimie, ale także komfort mieszkania i niższe rachunki za energię elektryczną przez cały rok.

Aby zbudować komfortowy dom pełen pozytywnej energii wystarczy wykonać zaledwie pięć kroków: po pierwsze, należy zadbać o właściwe rozmieszczenie okien wobec stron świata. Po drugie, sprawić, że dom będzie pełen światła wszędzie tam gdzie to tylko możliwe – wystarczy dobrać odpowiednią liczbę okien, a tam gdzie nie można ich zastosować sięgnąć po alternatywne sposoby naturalnego doświetlenia. Po trzecie, maksymalnie spożytkować energię słoneczną dzięki zastosowaniu produktów, wykorzystujących baterie solarne. Po czwarte, zminimalizować straty ciepła, dbając o właściwą izolację. Po piąte, wybrać odpowiednie akcesoria i systemy inteligentnej obsługi, gwarantujące maksymalny komfort użytkowania wnętrza.

Celem kampanii „Otwórz się na pozytywną energię” jest pokazanie, że wiele energooszczędnych rozwiązań jest dostępnych na wyciągnięcie ręki – superenergooszczędne okna od północy, rolety zewnętrzne zapobiegające przegrzewaniu latem, czy kolektory słoneczne, które w polskich warunkach klimatycznych nawet o 70 proc. zmniejszają zapotrzebowanie na energię do podgrzewania wody. VELUX przygotował system dotacji dla inwestorów indywidualnych, aby zachęcić ich do budowy energooszczędnych domów. Wszyscy, którzy nadeślą zgłoszenie otrzymają bezpłatną poradę architekta, jak zoptymalizować swój projekt pod kątem zużycia energii oraz kupon rabatowy o wartości 500 złotych. Na dofinansowanie najciekawszych projektów VELUX przeznaczył kwotę 200 tysięcy złotych. Więcej szczegółów na stronie: www.velux.pl/pozytywnaenergia.

* 26 proc. architektów – wg badania przeprowadzonego na zlecenie VELUX Polska przez BCMM na grupie 400 architektów, październik 2009.