Warszawa,
16
listopada
2009
|
00:00
Europe/Amsterdam

Światło przyszłości

Ruszyła kolejna edycja międzynarodowego konkursu architektonicznego „International Velux Award 2010”.
 

Motto konkursu „Light of Tomorrow” (światło przyszłości) zachęca do licznych interpretacji zagadnienia, zgłębiania sposobów wykorzystania naturalnego światła w architekturze zgodnie z zasadami estetyki, funkcjonalności oraz ochrony środowiska. Zgłoszenia można przesyłać do 1 lutego 2010. Konkurs, w którym światło dzienne odgrywa główną rolę, ma zachęcić studentów architektury na całym świecie, w tym także z Polski, do kreatywnego wykorzystania światła w kształtowaniu przestrzeni. Celem konkursu, wpisującego się w filozofię marki VELUX, jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań, które pozwolą podnieść komfort życia, a jednocześnie jak najlepiej wykorzystać energię słoneczną i światło, zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa.

To wyjątkowy konkurs, który daje dużą swobodę twórczą. Nie ma żadnych kategorii. Nie trzeba także wykorzystywać przy projektowaniu konkretnych materiałów czy produktów marki VELUX. Jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Ciekawość oraz chęć eksperymentowania, przekraczania istniejących barier i wytyczania nowych standardów -  to cechy, którymi powinni się charakteryzować uczestnicy konkursu - mówi Monika Kupska-Kupis, Architekt VELUX Polska.

 

Młodzi projektanci, którzy chcą wziąć udział w konkursie muszą zalogować się na stronie iva.velux.com i wypełnić formularz zgłoszeniowy nie później niż do 1 lutego 2010 roku. Konkurs nie ma konkretnych kategorii, można natomiast przy projektowaniu skoncentrować się na pokazaniu, m.in.: jak wykorzystać światło dzienne jako naturalne źródło światła i energii, w jaki sposób światło dzienne wpływa na estetykę powierzchni mieszkalnej i komfort życia, jakie można znaleźć nowe zastosowanie dla światła dziennego w kontekście życia w mieście i rewitalizacji miast, jakie znaczenie odgrywa światło w architekturze zgodnej z naturą, a także na przedstawieniu abstrakcyjnych koncepcji typu światło dzienne a światło sztuczne, noc a dzień itp.

 

W konkursie może wziąć udział zarówno jedna osoba, jak i zespół kierowany przez wykładowcę. Do 1 marca 2010 roku można przesyłać do organizatorów pytania związane z projektem. Termin nadsyłania gotowych prac upływa 3 maja 2010 roku. Na nagrody przeznaczono 30.000,00 euro, z czego zdobywca (zdobywcy) pierwszego miejsca otrzymają minimum 8.000,00 euro dla studenta (ów) oraz 2.000,00 euro dla wykładowcy (ów). Nagroda za zdobycie drugiego miejsca to odpowiednio 4.000,00 euroi 1.000,00 euro. Zwycięzców poznamy w październiku 2010 roku.

 

Konkurs „International Velux Award 2010”, organizowany jest od 2004 roku co dwa lata, we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Architektonicznej (EAAE). W międzynarodowym jury konkursu zasiadają znani i cenieni architekci. W poprzednich edycjach konkursu nadesłane prace oceniali m.in. Glenn Murcutt (Australia), Kengo Kuma (Japonia), Per Olaf Fjeld (Norwegia) czy Hani Rashid (USA). Jury ocenia w jaki sposób projekt ukazuje przyszłość, jakie rozwiązania technologiczne zostały zaproponowane, w jakim stopniu zrealizowane zostały założenia konkursu, w którym światło dzienne w architekturze odgrywa główną rolę, a także kreatywność i innowacyjność, estetykę i komfort życia oraz ogólną formę przygotowania projektu (m.in. prezentację graficzną). Skład tegorocznego jury poznamy pod koniec 2009 roku.

 

Dodatkowych informacji udziela:

 

Małgorzata Retko-BernatowiczHill&KnowltonTelefon: (+48) 601 278 855E-mail: malgorzata.bernatowicz@hillandknowlton.pl

 

Monika Kupska–KupisArchitekt VELUX Polska Telefon: (+48 22) 33 77 000 E-mail: m.kupska-kupis@VELUX.comZapraszamy również na stronę internetową firmy VELUX: www.VELUX.pl lub www.VELUX.com