Warszawa,
13
lipca
2022
|
14:08
Europe/Amsterdam

Studentki z Politechniki Poznańskiej nagrodzone w międzynarodowym konkursie architektonicznym

LEAD

Studentki Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej - Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka - zdobyły nagrodę regionalną w prestiżowym konkursie International VELUX Award 2022. Ich projekt „TIP — Time Indicate Protection” zyskał uznanie międzynarodowego jury i zwyciężył w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód.

Międzynarodowe jury wybrało dziesięcioro zwycięzców regionalnych spośród 507 projektów złożonych z 211 uczelni architektonicznych z całego świata. W składzie komisji znaleźli się: Anupama Kundoo z Anupama Kundoo architects (Indie), John Ronan z John Ronan Architects (USA), Rainer Hofmann z Bogevischs Buero (Niemcy), Fuensanta Nieto z Nieto Sobejano Arquitos (Hiszpania) oraz Lotte Kragelund z VELUX A/S (Dania)

Projekty zgłaszano w dwóch kategoriach: „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym”. Studentki z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka wygrały międzynarodową rywalizację w kategorii „Światło naturalne w budynkach” w regionie Europa Wschodnia i Bliski Wschód. Opiekunem naukowym zwycięskiego zespołu była mgr inż. arch. Patrycja Kamińska.

Projekt inspirowany warunkami mieszkaniowymi Polaków

Zwycięski projekt „TIP — Time Indicate Protection ” przedstawia modułowy system zacieniający i jest propozycją adaptacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych do zmian klimatycznych oraz społecznych, które pojawiły się na przestrzeni ostatnich lat i znacząco wpływają na jakość użytkowania mieszkań w starym budownictwie. Został opracowany w oparciu o obserwację problemu osiedla mieszkaniowego w Poznaniu.

System działa na zasadzie wachlarza otwieranego za pomocą siłownika, w czasie nasłonecznienia budynku. Konstrukcja została zaprojektowana w taki sposób, aby chroniła wnętrze przed przegrzaniem, ale jednocześnie umożliwiała dopływ naturalnego światła dziennego. Promienie słoneczne odbijają się od materiału wykonanego z włókna szklanego. Przesłona jest lekka i transparentna, dzięki czemu nie zaciemnia wnętrza i daje możliwość kontaktu z otoczeniem.

Poprzez zastosowanie materiału ekranującego, elewacja ciężkiego bloku nabiera lekkości i porządkuje przestrzeń modułowo. System można dostosować do różnych budynków na świecie, z uwzględnieniem faz otwarcia wachlarza na światło słoneczne w danej lokalizacji.

– powiedziały autorki zwycięskiego projektu.

Głównym impulsem do powstania naszego projektu było zauważenie zarówno pozytywnego, jak i negatywnego wpływu promieniowania słonecznego na warunki mieszkalne. Zależało nam na tym, aby wyeliminować jego niepożądane skutki, jednocześnie zachowując te dodatnie. Inspirowała nas przede wszystkim obserwacja życia codziennego i analiza warunków w jakich obecnie mieszka spora część Polaków
 

– powiedziały autorki zwycięskiego projektu.

Wiele naszych bliskich osób, mieszkających w budynkach wielorodzinnych, w okresie letnim zmaga się z problemem przegrzanego mieszkania. W obecnych post-pandemicznych czasach, problem ten stał się jeszcze istotniejszy, ze względu na rozpowszechnienie się zdalnego oraz hybrydowego trybu pracy, a co za tym idzie - wydłużenie czasu przebywania w mieszkaniu w czasie, kiedy jest ono najbardziej nagrzane. Mamy przy tym świadomość, że zmiany klimatyczne z perspektywą coraz częstszych i dłuższych fal upałów będą nasilać to zjawisko. Zaobserwowanie tego problemu i potrzeba zmierzenia się z nim były dla nas głównym motorem do działania

– dodały studentki.

O wynikach tegorocznej edycji konkursu

To niesamowite, jakim wielkim odzewem uczelni architektonicznych z całego świata cieszył się nasz konkurs. Jego celem było połączenie wysiłków opiekunów i studentów w kwestii światła naturalnego. Z przyjemnością zapoznaliśmy się z tyloma innowacyjnymi i odpowiedzialnymi projektami na temat „Światła jutra

— powiedziała Tina Christensen, dyrektor międzynarodowego konkursu VELUX.

Członkowie jury podkreślali, że projekty studentów dotykają kluczowych zagadnień środowiskowych, społecznych, kulturalnych i politycznych naszych czasów. Młodzi ludzie poszukują rozwiązań dla spraw, które istotne są dla ich przyszłości. Znalazły się wśród nich zarówno wspólne tematy globalne, jak i problemy regionalne oraz lokalne. Jury zwróciło szczególną uwagę na projekty mające wpływ na środowisko naturalne i pokazujące potencjał wyrównywania szans pod względem architektonicznym. 

Cieszymy się, że jury dostrzegło i potwierdziło znaczenie poruszonego przez nas problemu, jakim jest ochrona mieszkań przed przegrzaniem przy jednoczesnym zachowaniu dostępu do światła dziennego. Jest to dla nas niezwykła satysfakcja i motywacja do dalszej pracy

– komentują studentki.
– skomentowała mgr inż. arch. Patrycja Kamińska, opiekun naukowy zwycięskiego zespołu.

Zdawałam sobie sprawę, że praca pt. TIP - Time Indicate Protection zasługuje na docenienie i wygraną. Już od początku pracy nad koncepcją projekt miał znamiona innowacyjnego rozwiązania w architekturze. Jestem szczęśliwa, że ta praca została zauważona. Studentki rzetelnie pracowały w trakcie powstawania projektu. Ich twórcze podejście, wyobraźnia, poczucie estetyki, nabyta wiedza inżynierska oraz przeprowadzone badanie na temat najnowszych materiałów i technologii umożliwiły im stworzyć nowatorski projekt modułowej fasady budynku w pełni stanowiący odpowiedź na wyzwania współczesnego świata

– skomentowała mgr inż. arch. Patrycja Kamińska, opiekun naukowy zwycięskiego zespołu.

Przed Zuzanną Sazonow i Aleksandrą Pytką jeszcze rywalizacja w ramach konkursu o globalne Grand Prix. Zwycięzcy regionalni zostali zaproszeni na 3-dniowy wyjazd do Lizbony, na Światowy Festiwal Architektury, który odbędzie się pod koniec listopada. Podczas tego największego dorocznego międzynarodowego wydarzenia w dziedzinie architektury, regionalni zwycięzcy przedstawią swoje projekty jury, które wybierze jednego zwycięzcę głównego w każdej z dwóch kategorii konkursowych.

International VELUX Award – fakty i liczby

International VELUX Award to konkurs dla studentów architektury, który odbywa się co dwa lata. Od czasu pierwszej edycji w 2004 roku stał się on największym tego rodzaju konkursem na świecie, w którym dotychczas wzięli udział studenci z 800 uczelni ze 130 krajów, zgłaszając ponad 6000 projektów. Konkurs od lat cieszy się dużym zainteresowaniem wśród polskich studentów architektury.

Konkurs International VELUX Award 2022 organizowany jest w ścisłej współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Światowym Festiwalem Architektury (WAF) i został uznany przez Europejskie Stowarzyszenie Edukacji Architektonicznej (EAAE).

Więcej informacji na temat konkursu można znaleźć pod adresem daylightandarchitecture.com/iva

Wszyscy zwycięzcy regionalni International VELUX Award 2022:

Nagrody: po 1000 euro dla autorów projektu oraz 250 euro dla opiekuna.

Kategoria „Światło naturalne w budynkach”:

Region Europa Wschodnia i Bliski Wschód: TIP — Time Indicate Protection 
Studenci: Zuzanna Sazonow i Aleksandra Pytka 
Uczelnia: Politechnika Poznańska 
Opiekun: Patrycja Kamińska 
Państwo: Polska

Region Europa Zachodnia: Spotlight Tree: Self-regulating System in Desert Environment 
Studenci: Zhao Liuxin, Liu Wanchen, Xin Guanbai i Dong Zhenbin 
Uczelnia: The University of Sheffield 
Opiekun: Bobby Nisha 
Państwo: Wielka Brytania

Region Afryka: Aqua Mart 
Student: Elmarie van Staden 
Uczelnia: Greenside Design Centre, College of Design 
Opiekun: Jean Wiid
Państwo: Republika Południowej Afryki

Region Ameryki: 24-HOUR DAYLIGHT: A pavilion that reconnects the city with light 
Studenci: Adrian Paocarima Herrera, Melissa Anabelle Ulcuango Merino i Kevin Daniel Arroyo Males 
Uczelnia: Universidad central del Ecuador 
Opiekun: Paul Esteban Paredes Escobar
Państwo: Ekwador 

Region Azja i Oceania: Lighting up, Neighbourhood Hop 
Studenci: Feng Meiyin, Feng Yijun i Zhang Jinru
Uczelnia: Beijing Jiaotong University 
Opiekun: Wang Xin 
Państwo: Chiny 

Kategoria „Badania nad światłem naturalnym”:

Region Europa Wschodnia i Bliski Wschód: Flight 
Studenci: Sajjad Navidi, Mahya Mousavi Sadr i Elham Bahadori 
Uczelnia: University of Art, Teheran 
Opiekun: Rima Fayaz i Maryam Fakhari 
Państwo: Islamska Republika Iranu

Europa Zachodnia: Solar Hymnal 
Student: Jaan Gröndahl 
Uczelnia: Metropolia University of Applied Sciences 
Opiekun: Janne Järvinen 
Państwo: Finlandia        

Region Afryka: Limitless Daylighting 
Student: ISHIMWE MUNYANDEKWE Augustin 
Uczelnia: University of Rwanda - School of Architecture & Built Environment 
Opiekun: Dr Josephine Malonza 
Państwo: Rwanda 

Region Ameryki: Martian Light 
Student: Gray Burke 
Uczelnia: University of Miami 
Opiekun: Yasmine Zeghar Hammoudi 
Państwo: USA

Region Azja i Oceania: Under the Three Gorges Project 
Student: Yawen Qiao
Uczelnia: Southwest Jiaotong University 
Opiekun: Jun Wang i Huang Xuan 
Państwo: Chiny 

Informacje o Grupie VELUX

Od ponad 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje  rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie  – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 38 krajach, zatrudniamy około 12 500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2021 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 26, 1 mld DKK , a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 244  milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2,5 mld zł. Zatrudniają ponad 4790 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W latach 2020-2021 Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 286 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 172 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl