Warszawa,
24
czerwca
2022
|
09:44
Europe/Amsterdam

Skuteczny sposób na upały w domu

LEAD

Zbliża się kolejna fala upałów. Jak zapewnić komfort we wnętrzach w trakcie gorącego lata? Warto sięgnąć po sposoby, które od dawna sprawdzają się w krajach śródziemnomorskich, jak np. zewnętrzne osłony przeciwsłoneczne. Są nie tylko energooszczędne, ale także skutecznie chronią wnętrza przed nagrzewaniem.

Okres wakacyjny to od kilu lat rekordowy sezon pod względem temperatur. Najwyższa, jaką kiedykolwiek zanotowano w Europie, wynosiła 48,8°C i wystąpiła na Sycylii w 2021 r. Eksperci prognozują, że w wielu krajach fale upałów w szczytowym momencie lata mogą osiągać historycznie najwyższe temperatury. Dotyczy to również Polski, gdzie, nie tak dawno, bo w  2019 r., w miejscowości Ceber, zanotowano 38,3°C.  Powyżej 30°C latem nikogo już nie dziwi i zaczyna być normą. Jedno jest pewne - takie wysokie temperatury mogą mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie, dlatego warto się na nie odpowiednio przygotować.

Jak twierdzą eksperci, w domu termometry powinny wskazywać poniżej 25°C w ciągu dnia w pokoju dziennym. Zdrowy sen zapewni nam natomiast temperatura poniżej 18°C, w dobrze wywietrzonej sypialni.

3 zasady, dzięki którym Twój dom będzie zdrowy latem

Przytulne, jasne, ale nieprzegrzane miejsce w domu, może decydować o tym, czy będziemy cieszyć się z upalnego lata. Relaksujące miejsce na poddaszu, gdzie można pracować lub po prostu odpocząć i poczytać, może umilić czas spędzony w domu pod warunkiem, że zadbamy o odpowiednią ochronę przed nadmierną temperaturą. Warto wprowadzić rozwiązania, które zapobiegną niepotrzebnemu włączaniu klimatyzacji, a tym samym nadmiernej konsumpcji energii w domu.

Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby latem w Twoim domu było komfortowo i zdrowo:

Po pierwszepostaw na naturalną wentylację. Jest najtańszym i jednym z najlepszych sposobów na ochłodzenie domu, a także pomaga pozbyć się wirusów, zanieczyszczonego powietrza i wypełnia dom świeżym powietrzem. Aby uzyskać najlepszy efekt, należy otwierać okna znajdujące się na niższych kondygnacjach od chłodniejszej strony domu i te zainstalowane na parterze od strony cieplejszej. Okna należy otwierać wcześnie rano i w chłodniejszych godzinach wieczornych lub pozostawić otwarte na noc, zaś zewnętrzne rolety i markizy zamykać w ciągu dnia, gdy słońce najmocniej grzeje.

Po drugie – wybierz zewnętrzne rolety na okna. Unikaj niepotrzebnego korzystania z klimatyzacji. Oszczędzisz dzięki temu na zużyciu energii. Co więcej, zapobiegniesz bólowi głowy, który może być spowodowany przez długie przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Rolety zewnętrzne VELUX zmniejszają ilość ciepła nawet do 94%*, więc dzięki nim utrzymanie komfortowej temperatury na poddaszu jest łatwiejsze, a praca czy sen w takim miejscu są o wiele zdrowsze i przyjemniejsze. Nie zapominaj, że zewnętrzne osłony są znacznie skuteczniejsze w ochronie przed przegrzaniem niż rolety wewnętrzne, gdyż zatrzymują promienie słoneczne zanim dotrą do szyby.

Po trzecie – wygodnie steruj roletami. Możesz ułatwić sobie wietrzenie domu i zapewnić większy komfort sterowania roletami i oknami elektrycznymi i solarnymi, dzięki aplikacjom na telefon np. VELUX App. Dostępne na rynku rozwiązania pozwalają także na zaprogramowanie otwierania i zamykania okien i rolet o wybranej porze. Dają także możliwość inteligentnego kontrolowania jakości i temperatury powietrza w domu na podstawie wewnętrznych czujników klimatu w domu i aktualnej prognozy pogody. Dzięki temu możesz skupić się na swojej pracy i nie musisz odchodzić od biurka, aby zasłonić rolety lub zamknąć okno, gdy spadną pierwsze krople letniego deszczu.

Możemy wybierać spośród różnych typów osłon zewnętrznych, które nie tylko ochronią przed przegrzaniem, ale też zaciemnią wnętrze i zapewnią dodatkową ochronę przed hałasem. Dla osób ceniących sobie widoki i poszukujących ochrony przed upałem na poddaszu, najlepszym rozwiązaniem będzie markiza VELUX. Świetnie sprawdzi się w domowym biurze lub w salonie i kuchni, gdzie zależy nam na świetle dziennym. Jeżeli ważny jest dla nas efekt zaciemnienia pokoju i zyskania dodatkowych godzin snu latem, wybierzmy solarną markizę zaciemniającą lub roletę zewnętrzną, która dodatkowo tłumi hałasy, a zimą chroni przed wychłodzeniem. 

Trzymaj owady z daleka od domu!

Wraz z ciepłymi dniami, pojawiają się komary, które mogą zakłócić sen przy otwartym oknie i radość z orzeźwiającego wieczornego chłodu. Najlepszym rozwiązaniem na uciążliwe owady jest moskitiera, zwłaszcza wtedy, gdy nie przesłania widoku i umożliwia skuteczne wietrzenie, a jej elegancki wygląd pasuje do wnętrza.

Moskitierę VELUX z łatwością montuje się we wnęce okiennej. Co ważne, nie musimy wybierać między moskitierą, a roletami zewnętrznymi czy wewnętrznymi – wszystkie te produkty można zamontować na oknie i cieszyć się komfortem na poddaszu latem.

_________________

* Wartości techniczne zgodne z normą EN ISO 12567-2, EN 13363-2 oraz ISO 15099. Efekt zależy od typu okna i parametrów szyby. Wartość 94% dla wariantu szyby 66.

Informacje o Grupie VELUX

Od blisko 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje  rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 40 krajach, zatrudniamy około 16 000 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2020 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 2,9 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 178 milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2 mld zł. Zatrudniają ponad 5600 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 900 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 140 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl