Warszawa,
11
maja
2016
|
14:50
Europe/Amsterdam

Rozbudowa fabryki VELUX w Namysłowie

LEAD

10 maja odbyło się uroczyste otwarcie nowej części fabryki okien i kołnierzy VELUXw Namysłowie. Zakończona inwestycja ma wpłynąć przede wszystkim na poprawę efektywności produkcji. Zakład od lat dynamicznie się rozwija – jest największym producentem oraz pracodawcą w regionie.

Dzięki nowej inwestycji powierzchnia produkcyjno-magazynowa w fabryce VELUX zwiększyła sięo 4 260 m2 i całość, obejmująca 9 hal, liczy teraz ponad 67 tys. m2. To obecnie największy zakład produkcyjny w Namysłowie. Specjalizuje się w produkcji okien drewniano-poliuretanowych oraz kołnierzy aluminiowych. Nowa hala została umiejscowiona blisko dwóch linii montażu, co było decyzją strategiczną, związaną z rozwojem produkcji i usprawnieniem procesu logistyki komponentów.

– komentuje Jørgen M. Laursen, dyrektor fabryki okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.
Przyszłość naszego zakładu jest równoznaczna ze wzrostem ilości produkowanych towarów, a także kompleksowości produkcji, co oznacza bardziej zaawansowane produkty, a także mniejsze serie produkcyjne. To główne powody, dla których zdecydowaliśmy się rozbudować magazyn komponentów blisko naszej linii montażu
– komentuje Jørgen M. Laursen, dyrektor fabryki okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.

Dokładnie na czas – usprawnienia logistyczne oraz oszczędności dzięki nowej inwestycji

Bliskość magazynu z linią montażu korzystnie wpływa na efektywność produkcji oraz znacząco ogranicza ryzyka przestojów.

– tłumaczy Inga Różycka, manager ds. logistyki w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.
Materiały i komponenty są dostarczane dokładnie na czas na stanowiska produkcyjne dwóch linii jednocześnie, według ustalonej sekwencji produkcyjnej. Pozwala to operatorom skupić swoją uwagę na bezpieczeństwie, jakości oraz efektywności pracy podczas produkcji okna
– tłumaczy Inga Różycka, manager ds. logistyki w fabryce okien i kołnierzy VELUX w Namysłowie.

Ważne są także rozwiązania gwarantujące sprawną i bezpieczną pracę, jak i redukcję emisji CO2. Przykładem jest korytarz rozładunkowy, oddzielony od magazynu ścianą, w której wmontowane są dwie, blisko sześciometrowe bramy szybkobieżne, ułatwiające sprawny rozładunek materiałów.

– dodaje Inga Różycka.
Główne zalety tego rozwiązania to doskonałe warunki pracy dla operatorów wózków widłowych oraz kierowców. Umiejscowienie korytarza znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa pracy oraz chroni materiały przez niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych, jak deszcz, śnieg czy wiatr. Ogranicza również straty ciepła, a co za tym idzie, emisję CO2
– dodaje Inga Różycka.

Dzięki nowej lokalizacji magazynowej udało się uzyskać konkretne oszczędności. Długość dróg transportowych została zmniejszona o równowartość około 14 000 km rocznie, co jest w przybliżeniu ekwiwalentem 1/3 długości równika. Ograniczenie pokonywanego dystansu przekłada się bezpośrednio na redukcję zasobów w postaci ilości wózków i koszów z nimi związanych, rodzaju używanego sprzętu, zużycia energii, codziennej obsługi.

To już 13 lat

Grupa VELUX rozpoczęła produkcję w Namysłowie w 2003 roku. W ciągu ostatnich czterech lat (2012-2015) firma zainwestowała w rozwój produkcji okien w naszym kraju prawie 500 mln zł. Duża część tych inwestycji dotyczyła modernizacji i rozbudowy fabryki w Namysłowie, dzięki czemu obecnie są tu produkowane nowoczesne, energooszczędne okna Nowej Generacji. Ostatnia inwestycja, dotycząca nowej hali produkcyjno-magazynowej, ma przede wszystkim zwiększyć efektywność produkcji. Mieści się tu również centrum dystrybucji okien VELUX na rynek europejski. Produkty z polskich fabryk VELUX trafiają głównie na eksport, na rynki: niemiecki, francuski, brytyjski i skandynawski. Łączna wartość produkcji Grupy VELUX i spółek siostrzanych w Polsce wynosi ponad 1,5 mld zł.

W związku z rozwojem zakładu sukcesywnie rosła również liczba pracowników. Obecnie VELUX to największy pracodawca w Namysłowie zatrudniający 763 osoby. Zakłady VELUX należą do najbezpieczniejszych w przemyśle. Firma od kilku lat prowadzi szereg działań mających na celu ograniczenie wypadków do zera. Fabryka w Namysłowie, podobnie jak wszystkie pozostałe zakłady produkcyjne VELUX w Polsce, posiada certyfikat ISO OHSAS 18000 potwierdzający zachowanie najwyższych standardów w zakresie higieny i bezpieczeństwa pracy. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy w Opolu przyznała firmie I miejsce w konkursie „Pracodawca – organizator pracy bezpiecznej”.

– powiedział Julian Kruszyński, Burmistrz Namysłowa.
Przez 13 lat funkcjonowania fabryki VELUX w Namysłowie, nasza współpraca układa się bardzo dobrze. Firma znacząco przyczyniła się do zaszczepienia pewnej, nowej na lokalnym rynku kultury pracy. Kładzie ona szczególny nacisk na dbanie o środowisko naturalne i na bezpieczeństwo pracowników. Stwarza przyjazne warunki pracy i możliwości rozwoju. To wszystko, wraz z uznaniem jakim się cieszy marka VELUX, przekłada się na postrzeganie samego Namysłowa
– powiedział Julian Kruszyński, Burmistrz Namysłowa.

Firma duże znaczenie przywiązuje również do minimalizowania wpływu na środowisko i ograniczenia emisji CO2. Zakład w Namysłowie, jako jeden z nielicznych w Polsce, wdrożył system zarządzania energią zgodny z normą ISO 50001 i na początku roku uzyskał stosowny certyfikat. Wdrożenie systemu oznacza stałą i systematyczną koncentrację na efektywności energetycznej wszystkich procesów operacyjnych, maszyn, sprzętu itd., jak również podnoszenia świadomości pracowników poprzez system szkoleń. Takie rozwiązanie ma przynieść w ciągu roku oszczędności za energię rzędu 5-10 procent i w perspektywie kilku najbliższych lat kolejnych 10 procent.

Firma VELUX aktywnie uczestniczy w życiu regionu. Od wielu lat, dzięki środkom z Fundacji Pracowniczej, wspiera rozwój lokalnych instytucji, takich jak szkoły czy przedszkola. VELUX jest również członkiem Klubu 150 – zrzeszającego najlepsze firmy na Opolszczyźnie. Inicjatywa ta ma na celu rozwój przedsiębiorstw i regionu.

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.