Warszawa,
15
lipca
2015
|
16:56
Europe/Amsterdam

Łazienka do remontu – jak wyglądają plany remontowe Polaków na tle Europejczyków?

Podsumowanie

Wakacje to nie tylko czas odpoczynku, ale również odnawiania naszych domów. Jak wynika z badania „Barometr zdrowych domów”, przeprowadzonego na zlecenie firmy VELUX wśród 12 000 Europejczyków, najpopularniejszym przedsięwzięciem jest remont łazienki – planuje go 44 proc. badanych, w tym co drugi Polak.

Każdego roku Europejczycy poświęcają dużo czasu i pieniędzy na remonty swoich domów. W 2015 roku w Europie światło dzienne ujrzy wiele nowych łazienek, podłóg czy kuchni. 44 proc. właścicieli domów rozważa urządzenie nowej albo wyremontowanie obecnej łazienki. Ale na tym nie koniec. Lista planowanych projektów remontowych w europejskich domach jest długa.

Poszczególne kraje różnią się pod względem najpopularniejszych modyfikacji w domui wielkości wydatków. W Polsce co drugi badany planuje remont łazienki. Modernizacja tego pomieszczenia jest też wysoko na liście priorytetów w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Czechach, we Włoszech i na Węgrzech. Dla porównania tylko 9 proc. Duńczyków ma plany związane z modyfikacją łazienki. Podobny obraz wyłania się w przypadku nowych kuchni.

Kliknij, by powiększyć
infographic

Polska znajduje się również w czołówce państw, obok Węgrów i Włochów, jeśli chodzi o wprowadzanie zmian w zakresie ogrzewania. Również ocieplenie domu cieszy się popularnością wśród Polaków, podobnie jak wśród Włochów i Francuzów.

Przewidywany jest lekki wzrost pod względem kwot, jakie właściciele domów chcą wygospodarować na prace remontowe w 2015 roku. 35 proc. badanych Europejczyków zamierza wydać na materiały budowlane więcej niż w ubiegłym roku, 37 proc. planuje wydać tyle samo, a 29 proc. ograniczy wydatki. Polska znajduje się na drugim miejscu (40 proc.), po Węgrzech (46 proc.), gdzie spodziewany jest przyrost środków na remont. Pozostałe kraje to kolejno Norwegia, Włochy i Austria.

Z badań wynika, że nie ma żadnego związku pomiędzy wiekiem budynku i wielkością wydatków na materiały budowlane. Analogicznie, nie widać wyraźnej korelacji pomiędzy wiekiem budynku i różnymi projektami remontowymi, takimi jak montaż nowych okien, ogrzewanie, docieplenie, remont kuchni czy łazienki. Natomiast najważniejszym powodem planowania wydatków na remont domu jest niezadowolenie z jego aktualnego stanu. Niemal połowa spośród tych Europejczyków, którzy są mniej lub bardziej niezadowoleni ze swojego obecnego domu planuje zwiększyć wydatki na materiały budowlane.

Łazienka na poddaszu – cenne wskazówki architekta

radzi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX Polska
Właściciele domów coraz częściej decydują się na łazienkę na poddaszu. Często sąsiaduje ona wówczas z sypialnią lub pokojem dzieci. O czym warto pamiętać planując lub remontując łazienkę na poddaszu. Oto najważniejsze wskazówki
radzi arch. Monika Kupska-Kupis z firmy VELUX Polska

Po pierwsze, jeśli łazienka to koniecznie z oknem. Jeśli jest ona usytuowana po środku kondygnacji i nie można go zastosować, to dobrym pomysłem jest montaż świetlika tunelowego. Światło dzienne zdecydowanie poprawia funkcjonalność pomieszczenia. Nie musimy używać elektrycznego oświetlenia, gdy chcemy skorzystać z łazienki.To dobre rozwiązanie dla małych dzieci, które nie dosięgają do włączników. Również makijaż zrobiony w świetle naturalnym będzie prezentował się zdecydowanie lepiej, nie wspominając o komforcie kąpieli w porannych promieniach słońca lub przy jego zachodzie.

Po drugie, do łazienki kupuj okna z wentylacją. Klapę wentylacyjną wystarczy otworzyć, a wymiana powietrza będzie następowała w sposób ciągły. Takie wyposażenie, jest bardzo wydajne, np. w oknach VELUX dostarcza nawet 59 m3 powietrza na godzinę. Jest to szczególnie ważne, gdyż zazwyczaj w powietrzu w łazience jest dużo wilgoci, którą trudno odprowadzić za pomocą systemów wentylacji. Warto również zwrócić uwagę czy system ma wymienne filtry i czy można je czyścić.

Po trzecie, do łazienki wybieraj okna odporne na wilgoć, które posłużą długie lata. Polecam okna drewniano-poliuretanowe, mają właściwości okien drewnianych, a jednocześnie są całkowicie odporne na wodę. Ponieważ rdzeń drewniany został w nich oblany poliuretanem, ich powierzchnia jest gładka i bez połączeń, są idealne pod względem utrzymania w czystości.

Po czwarte, wykorzystaj przestrzeń pod oknem. Funkcjonalność łazienki na poddaszu zależy w dużej mierze od usytuowania okna dachowego. Jeśli chcemy w pełni wykorzystać atuty okna, najlepiej zamontować je w taki sposób, by jego dolna krawędź znajdowała się na wysokości ok. 90-100 cm od poziomu podłogi. Pod oknem można ustawić wannę lub toaletę. W takim przypadku najlepiej wybrać okno z klamką na górze np. VELUX GLU, wtedy z łatwością je otworzymy.

Po piąte, zadbaj o prywatność. Okno w łazience powinno być wyposażone w jakąś przesłonę. Najlepiej taką, abyśmy ochronili się przed wścibskim okiem sąsiada, ale też żebyśmy mogli regulować ilość wpadającego światła. W tej roli bardzo dobrze sprawdzają się aluminiowe żaluzje, dostępne w wielu atrakcyjnych kolorach. Co ważne, są również odporne na skraplającą się wodę i łatwe do utrzymania w czystości.

*Badanie „Barometr zdrowych domów” zostało przeprowadzone na zlecenie Grupy VELUX, przez firmy doradcze Operate A/S i Wilke w październiku 2014 roku. W ankiecie wzięło udział 12 000 mieszkańców następują krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Republiki Czeskiej, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Zdjęcia do pobrania:

Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,43 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3300 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce w Polsce ponad 350 mln zł, z czego 250 mln zostało przeznaczone na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji – bardziej energooszczędne, dostarczające więcej światła, zapewniające większy komfort w instalacji i użytkowaniu, zastąpiły całkowicie starą ofertę.