00:00
Europe/Amsterdam

Rekordowy „Bieg Europejski” w Gnieźnie

Podsumowanie

14 kwietnia br. odbył się 10-ty „Bieg Europejski” w Gnieźnie, wystartowała w nim rekordowa liczba 790 zawodników. Bieg był szczególny z powodu inicjatywy firmy VELUX, która przekazała na cel charytatywny kwotę 10 zł. za każdą osobę, która wystartowała.

Jubileuszowy „Bieg Europejski” zakończył się dużym sukcesem. Zgromadził on setki widzów, którzy przy pięknej pogodzie kibicowali swoim faworytom. W tym roku konkurencja była bardzo silna, wystartowali zawodowcy oraz amatorzy biegania z całej Polski i zagranicy (m.in. 4 długodystansowców z Kenii, a także Rosjanie, Białorusini czy Węgrzy).

Jako pierwszy na metę 10-km biegu dotarł zawodnik z Kenii Martin Mukule (klub Kenya Athletics). Pokonał on trasę w rekordowym czasie 28 min. 51 sek. Wśród kobiet zwyciężyła Nadezda Trilinskaya z Rosji reprezentująca Klub Achilles Leszno (34 min. 37 sek.) Nagrody przyznane zostały również w kategorii grupowej. Pierwsze miejsce zdobył Klub Altom Gniezno. Zawodnik z tego klubu okazał się najszybszym sportowcem z Gniezna - Klaudiusz Kozłowski pokonał trasę w czasie 33 min. 12 sek. W szczególny sposób uhonorowani zostali najstarszy i najmłodszy uczestnik biegu, którzy biorą w nim udział od minimum 3 lat. 68-letni p. Jerzy Etzel oraz 19-letni Maciej Cyrok otrzymali od firmy VELUX nagrody rzeczowe.

Wieloletni sponsor „Biegu Europejskiego”, firma VELUX w szczególny sposób uczciła tegoroczną edycję tego wydarzenia. Podczas ceremonii zamykającej bieg Jerzy Pęczak, przedstawiciel VELUX przekazał na ręce Ewy Różyckiej, Prezesa „Fundacji na Rzecz Rozwoju Ochrony Zdrowia w Gnieźnie” symboliczny czek na sumę 7900 zł. Organizacja ta została wybrana w drodze głosowania przez pracowników gnieźnieńskiej fabryki VELUX spośród wielu projektów wymagających wsparcia w regionie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego oraz na podopiecznych fundacji.

„Ogromnie się cieszymy, że Fundacja pracownicza VELUX może wesprzeć potrzebujących realizując w ten sposób jeden z podstawowych elementów misji firmy modelowej. Zebraną kwotę zawdzięczamy wszystkim uczestnikom „Biegu Europejskiego”, którzy włączyli się w tę inicjatywę” -  powiedział Jerzy Pęczak, Dyrektor fabryki okien VELUX w Gnieźnie.

„Serdecznie dziękuję za okazaną nam pomoc. Przekazane fundusze przeznaczymy na zakup niezbędnego sprzętu medycznego oraz na podopiecznych fundacji – powiedziała Ewa Różycka, Prezes „Fundacji na Rzecz Rozwoju Ochrony Zdrowia w Gnieźnie”.

„Bieg Europejski” w Gnieźnie organizowany jest przez Klub Sportowy Altom od 2003 roku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w regionie i największych biegów w Polsce, które otwarte jest dla wszystkich chętnych. Trasa biegu liczy 10 km. W 2011 roku bieg ukończyło ponad 660 osób.

„Fundacja na Rzecz Rozwoju Ochrony Zdrowia w Gnieźnie” od 1991 roku wspiera bieżącą działalności oraz rozwój gnieźnieńskiego lecznictwa. Jest założycielem Zakładu Paliatywnej Opieki Zdrowotnej i Rehabilitacji w Gnieźnie, który prowadzi Hospicjum Domowe dla dorosłych i dzieci, Pielęgniarską Opiekę Długoterminową Domową oraz Gabinet Rehabilitacji.

Szczegółowe informacje o wynikach „Biegu Europejskiego”