Warszawa,
12
sierpnia
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

Polski sternik wybrał jacht na rejs VELUX 5 OCEANS

Zbigniew Gutkowski (Gutek) zrobił kolejny krok, aby stać się pierwszym Polakiem, który popłynie samotnie w najstarszym i najdłuższym wyścigu żeglarskim dookoła świata. Wybrał łódź, na której samotnie przepłynie 30 tysięcy mil morskich dokoła świata.

Gutek wystartuje na pokładzie Globe, wcześniej znanego jako Bagages Superior, jednego
z najbardziej utytułowanych jachtów klasy Eco 60 na rynku. To właśnie na tej łodzi legendarny francuski sternik i weteran VELUX 5 OCEANS, Alain Gautier zwyciężył w rejsie Vendée Globe w 1991 r. W tym samym rejsie cztery lata później, płynący na Globe Eric Dumont zajął czwarte miejsce. Łódź Gutkowskiego, startowała również trzykrotnie w zawodach Transat Jacques Vabre. W 2000 r. jacht został przebudowany, a pięć lat później przeszedł remont kapitalny, wracając do światowej czołówki.

Kolejnym krokiem na drodze do startu w regatach, który nastąpi 17 października w La Rochelle, we Francji, będzie udział w kwalifikacjach. Na początku tygodnia, Gutek odebrał jacht i wraz z zespołem Polish Ocean Racing przygotowuje Globe do swojego pierwszego rejsu.

“Bardzo się cieszę, że będę mógł popłynąć w VELUX 5 OCEANS na pokładzie Globe. Poszukiwania odpowiedniej jednostki były bardzo długie, ale teraz mam świetną łódź o odpowiednich osiągach i czuję, że mogę jej zaufać. Nie mogę się doczekać, żeby lepiej ją poznać podczas kwalifikacji, które odbędą się jeszcze w tym miesiącu. Potem zaczniemy ostateczne przygotowania do startu VELUX 5 OCEANS z La Rochelle” – mówi Gutek.

36-letni Zbigniew Gutkowski jest doświadczonym żeglarzem. Był kapitanem wachtowym na pokładzie jachtu Warta-Polpharma w czasie The Race, regat wielokadłubowców dookoła świata, bez zawijania do portów. W 2005 r. był sternikiem Orma 60 Bonduelle podczas Nokia Oops Cup. Podjął też próbę ustanowienia nowego rekordu opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portu na pokładzie Volvo 60 Bank BPH, jednak uszkodzenia zmusiły załogę do zawinięcia do Cape Town po przepłynięciu 9500 mil.

VELUX 5 OCEANS, organizowany przez Clipper Ventures jest najstarszym indywidualnym rejsem dookoła świata, znanym od 28 lat najpierw jako BOC Challenge, a następnie Around Alone. Przez dziewięć miesięcy żeglarze przepłyną pięć odcinków: z La Rochelle do Cape Town, następnie do Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek to skok przez Atlantyk oraz meta we Francji. 

Regaty VELUX 5 OCEANS – The Ultimate Solo Challenge
Regaty VELUX 5 OCEANS są największym indywidualnym wyzwaniem w żeglarstwie. Już ponad 500 osób znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a wciąż mniej niż 180 samotnie opłynęło świat. VELUX 5 OCEANS to cykl pięciu odcinków wymagających wyjątkowej odporności na stres, składających się na maraton dookoła kuli ziemskiej o długości 30 tysięcy mil morskich. Regaty, organizowane co cztery lata od 1982 r., były początkiem kariery dla kilku najlepszych żeglarzy świata. VELUX 5 OCEANS to nie tylko najdłuższy, ale również najstarszy rejs dookoła świata. VELUX 5 OCEANS wyznacza nowe trendy w zawodach regatowych wprowadzając w tym roku klasę Eco 60, która jest symbolem oszczędności, dostępności i szacunku dla środowiska.