Warszawa,
05
października
2012
|
00:00
Europe/Amsterdam

Polscy studenci nagrodzeni w międzynarodowym konkursie

Podsumowanie

Uroczysta ceremonia wręczenia nagród w konkursie International VELUX Award 2012 odbyła się w 4. października br. w Serralves Muzeum w Porto. Polscy studenci zajęli zaszczytne 3 miejsce, pokonując blisko 1000 innych zespołów z całego świata.

Studenci z Krakowa, Anna Zagorec i Maciej Kozłowski, otrzymali trzecią nagrodę w prestiżowym architek-tonicznym konkursie International VELUX Award 2012 za projekt zatytułowany „Światło - medium przełamujące strukturalizm wertykalny". Opiekunem dydaktycznym polskiego zespołu była dr Jolanta Sroczyńska z Instytutu Historii Architektury i Konserwacji Zabytków Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej, pod kierownictwem prof. dr hab. inż. arch. Andrzeja Kadłuczki. Anna jest tegoroczną dyplomantką Wydziału Architektury, zaś Maciej studuje grafikę na III roku Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a także informatykę stosowaną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Oboje są niezwykle ambitni i twórczy. Wygrana w konkursie dla polskich studentów to ogromny prestiżu i duże pespektywy na przyszłość, ale to również nagroda pieniężna w wysokości 2000 €.
 
Studenci nad pracą z dr. Jolantą Sroczyńska_580pix.jpg
W swojej pracy skupili się na kreowaniu formy i iluzji przestrzeni poprzez użycie światła, zaś źródłem ich inspiracji była fotografia. Podczas przygotowania pracy robili zdjęcia wszystkiego, co kojarzyło im się ze światłem. Wnioski z najbardziej zaskakujących fotografie wykorzystali w swojej pracy.„Jest to bardzo abstrakcyjny projekt, ale jest też wyjątkowo dogłębnie przemyślany. Wizualizacje przedstawione przez studentów bardzo dobrze oddają jego iluzoryczną i piękną naturę” - tak swoją decyzję o przyznaniu nagrody uzasadnili członkowie jury.

W tegorocznej 5. edycji konkursu International VELUX Award 2012 wystartowały aż 983 zespoły projek-towe z 59 krajów z całego świata. Znamienite jury architektów, w składzie Alvaro Siza (Portugalia), Shim Brigitte (Kanada), Francis Kere (Burkina Faso/Niemcy), Peter Stutchbury (Australia) i Per Arnold Andersen (Grupa VELUX) przyznało tylko cztery główne nagrody. Pierwszą otrzymali studenci z Chin studiujący w Szwajcarii. Zespół studentów z Uniwersytetu Inje z Korei Południowej zdobył drugą nagrodę, zaś zespół z Polski otrzymał ex quo trzecią nagrodę, dzieląc podium z zespołem z Chin. Oprócz czterech głównych nagród, jury przyznało także dziesięć wyróżnień dla zespołów z Chin, Belgii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii i Danii. 

„Jako jury, byliśmy świadkami ważnej dyskusji odbywającej się na tym ogromnym międzynarodowym forum. Nadesłane prace badały ważne zagadnienia i zadawały odważne pytania, na które musimy szukać odpowiedzi nie tylko jako architekci, ale także jako zwykli ludzie, gdyż światło jest elementarną wartością w naszym życiu. Sposoby nowego myślenia i rozumienia światła zademonstrowane w setkach nadesłanych prac były czymś wyjątkowym i wniosły bardzo dużo do tej rywalizacji,” powiedziała członkini jury, Brigitte Shim.

Konkurs International VELUX Award 2012 organizowany jest co dwa lata we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Architektonicznej (EAAE). Całkowita pula nagród w piątej edycji konkursu wynosiła 30 tys. euro, a nagrody zostały przyznawane zarówno autorom prac jaki i ich opiekunom naukowym. 

„Wyjątkowość International VELUX Award polega na tym, że ma on charakter koncepcyjny, a zadaniem uczestników nie jest zastosowanie w swoich projektach naszych okien. Otwarta formuła pozwala uczest-nikom na wykazanie się nieskrępowaną inwencją twórczą. Zadaniem konkursu jest zwrócenie uwagi na znaczenie światła dziennego i wykorzystanie naturalnych źródeł energii, a także przekonanie uczestników do traktowania światła nie tylko jako elementu projektowania, a wręcz jako źródła tego procesu - powie-działa Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX Polska.

Szczegółowe informacje na temat konkursu, zdjęcia i grafiki są dostępne do pobrania w centrum prasowym, zdjęcia w wysokiej rozdzielczości można pobrać też pod linkiem.