Warszawa,
27
stycznia
2021
|
11:39
Europe/Amsterdam

Grupa VELUX i Schneider Electric ogłaszają partnerstwo w pozyskiwaniu energii odnawialnej

LEAD

Grupa VELUX i Schneider Electric ogłosiły partnerstwo, w ramach którego będą realizować umowy zakupu energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (PPA). Jest to kolejny krok producenta okien dachowych w przejściu na energię elektryczną pochodzącą wyłącznie ze źródeł odnawialnych (RE100) do 2023 roku, mający doprowadzić do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku.

Przyszłe umowy PPA (Power Purchase Agreements) mają na celu umożliwienie rozwoju nowych projektów związanych z energią odnawialną w całej Europie, a Schneider Electric będzie wspierał Grupę VELUX w procesie zamówień jako doradca. Główną motywacją Grupy VELUX jest osiągnięcie celu RE 100 (Renewable Energy 100) i wprowadzenie do sieci nowych źródeł energii odnawialnej.

Działania te są częścią zobowiązania Grupy VELUX do stania się firmą całkowicie neutralną pod względem emisji dwutlenku węgla (zakres 1 i 2). Ponadto, Grupa pracuje nad zmniejszeniem o połowę emisji dwutlenku węgla w całym łańcuchu wartości (zakres 3) do 2030 roku. Jednocześnie zneutralizuje swój cały historyczny ślad węglowy - od momentu jej założenia w 1941 roku - poprzez projekty ochrony oraz zasadzania lasów, realizowane przy współpracy z organizacją WWF (The World Wide Fund for Nature – Światowym Funduszem na rzecz Przyrody). Inicjatywy te mają wesprzeć nadrzędne zobowiązanie Grupy VELUX do osiągnięcia Dożywotniej Neutralności Węglowej do 2041 roku.

W przyszłych umowach PPA firma VELUX chce zapewnić sobie długoterminowe dostawy energii, pochodzącej z różnych „czystych” źródeł, po stałej cenie. Taki model współpracy jest dla dostawców energii odnawialnej uzasadniony ekonomicznie, ponieważ stanowi zachętę do jej produkcji, podczas gdy dla VELUX oznaczają stabilność i przewidywalność cen energii elektrycznej, a jednocześnie przyczynia się do redukcji emisji gazów cieplarnianych w zakresie 2.

Grupa VELUX poszukuje nowych, niesubsydiowanych projektów związanych z OZE w krajach Unii Europejskiej, dzięki którym „czysta” energia zastąpiłaby w sieci tę produkowaną z paliw kopalnych.

- powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
Nasza planeta stoi w obliczu kryzysu klimatycznego czy – szerzej – ekologicznego, a my jesteśmy zobowiązani do zrobienia tego, co do nas należy, aby osiągnąć bardziej zrównoważoną przyszłość. Cieszymy się, że jesteśmy jedną z pierwszych firm na świecie - i pierwszą w branży budowlanej - która wzięła odpowiedzialność zarówno za przeszłą, jak i przyszłą emisję dwutlenku węgla. Partnerstwo ze Schneider Electric jest ważną częścią naszej Dożywotniej Neutralności Węglowej
- powiedział Jacek Siwiński, prezes VELUX Polska.
To zaszczyt wspierać Grupę VELUX w jej drodze do dekarbonizacji. Grupa VELUX jest ambitnym pionierem działań na rzecz klimatu i przyrody. Wzięcie odpowiedzialności nie tylko za przeszłe, ale również za przyszłe emisje jest czymś nowym i niezwykle inspirującym. Jesteśmy zachwyceni, że możemy przyspieszyć realizację celów klimatycznych Grupy i wesprzeć jej ostateczne zobowiązanie do osiągnięcia do 2041 roku Dożywotniej Neutralności Węglowej
- powiedział Philippe Diez, wiceprezes ds. energii i usług zrównoważonego rozwoju, EMEA, Schneider Electric.

Zakup odnawialnej energii elektrycznej jest jednym z elementów zobowiązania Grupy VELUX do wyeliminowania zależności firmy od energii wytwarzanej z paliw kopalnych. W pierwszej kolejności firma skupia się na poprawie efektywności energetycznej we wszystkich zakładach. Na przykład w 2019 roku Grupa VELUX zdecydowała się na inwestycję ok. 14 mln zł w innowacyjny system oświetlenia w swoich fabrykach w Gnieźnie i Namysłowie, dzięki czemu udało się zredukować o około 50 % koszty energii elektrycznej zużywanej do oświetlenia. Kolejny krok to wyposażenie zakładów w odnawialne źródła ogrzewania i energii elektrycznej dzięki wykorzystaniu ogniw słonecznych. Wszystkie te działania pomogą Grupie VELUX w osiągnięciu ambitnego celu, jakim jest zerowa emisja dwutlenku węgla we wszystkich zakładach do 2030 roku.

Informacje o Grupie VELUX

Od blisko 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 40 krajach, zatrudniamy około 16 000 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2019 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 2,9 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 178 milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacje o Schneider Electric

Celem firmy Schneider jest umożliwienie wszystkim maksymalnego wykorzystania energii i zasobów naturalnych oraz przyczynianie się do postępu i zrównoważonego rozwoju. Nazywamy to Life Is On. Naszą misją jest być cyfrowym partnerem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju i efektywności. Wspieramy transformację cyfrową poprzez integrację wiodących technologii procesowych i energetycznych, łączących produkty, systemy sterowania, oprogramowanie i usługi w całym cyklu życia produktu. Umożliwiamy zintegrowane zarządzanie przedsiębiorstwem w domach, budynkach, centrach danych, infrastrukturze i przemyśle. Jesteśmy najbardziej lokalną z globalnych firm. Propagujemy otwarte standardy i ekosystemy partnerskie, wierząc w takie wartości jak cel, który ma znaczenie, inkluzyjność i wsparcie. www.se.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2 mld zł. Zatrudniają blisko 4000 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 900 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 133 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl.