Warszawa,
28
stycznia
2014
|
00:00
Europe/Amsterdam

Ostatni miesiąc zgłoszeń do konkursu IVA 2014

Podsumowanie

Tylko do 3 marca trwa rejestracja do VI edycji międzynarodowego konkursu dla studentów architektury International VELUX Award (IVA) 2014. Pochwal się swoją kreatywnością, przygotuj projekt inspirowany światłem dziennym i zdobądź cenne nagrody.​

Do projektu można zgłaszać się indywidualnie lub zespołowo (nad projektem mogą pracować zespoły złożone ze studentów różnych dyscyplin np. inżynierii, designu, architektury krajobrazu). Aby znaleźć się na liście uczestników należy podać swoje podstawowe dane w formularzu na stronie konkursu iva.velux.com. Tylko osoby zarejestrowane mogą przesłać swoje projekty. Każdy zgłaszający się do konkursu student powinien mieć swojego opiekuna naukowego. Konkurs ma charakter koncepcyjny i zachęca studentów architektury do analizy i wykorzystania światła dziennego w architekturze. Zgłaszane prace mogą skupiać się na bardzo różnej tematyce związanej ze znaczeniem światła dziennego: jako źródła światła i energii, jego wpływu na poprawę komfortu i warunków życia ludzi, zdrowia i dobrego samopoczucia, jego znaczenia dla życia w mieście, dla zrównoważonej architektury uwzględniającej zachowanie rytmu i równowagi w przyrodzie. Otwarta formuła pozwala uczestnikom na wykazanie się nieskrępowaną inwencją twórczą.

Na zwycięzcę czeka nagroda w wysokości 8 000 euro, a laureat drugiej nagrody otrzyma kwotę 4 000. Nagrody przyznawane są zarówno autorom prac, jak i ich opiekunom naukowym. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro. Nadesłane prace będzie oceniać międzynarodowe jury złożone z wybitnego grona architektów. Konkurs organizowany jest przez firmę VELUX we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) oraz Europejskim Stowarzyszeniem Edukacji Architektonicznej (EAAE).

Warto podkreślić, iż w ostatniej edycji IVA trzecią nagrodę (ex eaquo z zespołem z Chin) przyznano polskim studentom: Annie Zagorec oraz Maciejowi Kozłowskiemu z Krakowa. Nagrodzony projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny", powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej. „Przy projekcie skupiliśmy się na kreowaniu formy i iluzji przestrzeni poprzez użycie światła. Źródłem naszej inspiracji były próby dokumentacji fotograficznej wielu przedmiotów oraz miejsc, które w interakcji ze światłem dawały zaskakujące efekty” – uzasadniali swój projekt studenci (link do informacji nt. temat).

Harmonogram konkursu IVA 2014 przedstawia się następująco:

3 marca 2014: zamknięcie internetowej rejestracji uczestników

2 maja 2014: ostateczny termin przesyłania projektów
październik 2014: rozstrzygnięcie konkursu i ceremonia wręczenia nagród
Więcej informacji o konkursie na stronach: www.velux.pl/architekci oraz www.iva.velux.com