Warszawa,
20
września
2021
|
09:47
Europe/Amsterdam

Nowy Program Wymiany Okien Dachowych

LEAD

Firma VELUX uruchomiła nowy Program Wymiany Okien Dachowych dla konsumentów. To odpowiedź na potrzebę wielu osób, które uważają to za skomplikowany proces i często nie wiedzą jak się do niego zabrać. Obecnie wystarczy zarejestrować chęć wymiany okien dachowych on-line. Eksperci VELUX nie tylko doradzą przy wyborze produktów, lecz także pokierują do sprawdzonych hurtowni i wykonawców. Dzięki temu wszystko przebiegnie fachowo, a poszukiwanie wykonawcy nie będzie już wyzwaniem.

W polskich domach pierwsze okna dachowe pojawiły ponad 20-30 lat temu, wiele z nich warto już wymienić, szczególnie, że obecnie oferowane rozwiązania są znacznie bardziej energooszczędne i funkcjonalne. Często stare okna dachowe nie wyglądają, tak jak chcielibyśmy. Zimą wieje od nich chłodem, a uszczelki nie mają już dawnej szczelności. Również szyby zespolone z czasem tracą swoje właściwości izolacyjne. Oczywiście, drewniane okna można poddać renowacji, ale może warto pomyśleć o ich wymianie.

Od czego rozpocząć wymianę okien dachowych?

Po pierwsze pamiętaj, że wymiana okien dachowych nie wymaga równocześnie remontu całego poddasza. Choć oczywiście wiele osób decyduje się na nią właśnie przy tej okazji lub też gdy remontuje dach. Okna dachowe różnych producentów mają zbliżone standaryzowane rozmiary, dlatego bez trudu można wymienić inną markę okna dachowego na okno dachowe VELUX.

Po drugie zainspiruj się, jak możesz sprawić, aby Twoje życie na poddaszu było wygodniejsze i zdrowsze, albo jak stworzyć sobie idealne warunki do pracy i nauki. Przeczytaj i obejrzyj nasze porady na stronie www.velux.pl/wymiany

Między innymi zastanów się, czy w Twoich pokojach jest wystarczająco dużo światła dziennego, bo wymiana okien to dobry moment, aby zdecydować się na dodatkowe okno – w miejscu, które chciałbyś lepiej doświetlić. Zastanów się, jakie wykończenie powierzchni okien będzie najlepiej komponować się z wystrojem wnętrza. Masz do wyboru naturalne drewno lub drewno pokryte poliuretanem malowanym na biało, który jest wodoodporny i nie wymaga konserwacji. Pomyśl też o tym, jaki sposób otwierania będzie najwygodniejszy przy ustawieniu mebli i uwzględniając lokalizację okien. Gdy decydujesz się na klamkę na dole skrzydła, bezpośrednio pod oknem nie możesz ustawić mebli, bo będziesz miał trudności z jego otwieraniem. Wtedy lepiej wybrać okno dachowe z uchwytem na górze. A może zainstalujesz elektryczny lub solarny system otwierania, aby twoje poddasze było jeszcze bardziej komfortowe? Gdy mieszkasz przy ruchliwej ulicy, wybierz okna z szybami, które pozwolą Ci zredukować hałas w Twoim domu.

Gdy podejmiesz już decyzję, że chcesz dokonać wymiany okien dachowych możesz zgłosić się samodzielnie do hurtowni materiałów budowlanych lub zapytać lokalnego wykonawcę o wycenę. Wyszukiwarki hurtowni i wykonawców na stronie www.velux.pl pomogą Ci dotrzeć do właściwych specjalistów w Twojej okolicy. Gdy preferujesz kontakt zdalny wypełnij formularz on-line na stronie www.velux.pl/RenoVator i poczekaj na kontakt przedstawiciela VELUX. Eksperci pomogą Ci w dobrze odpowiedniego typu okna dachowego, najwygodniejszego system otwierania, pakietu szybowego, a także rolet wewnętrznych i przesłon zewnętrznych, które dodatkowo podniosą komfort na poddaszu. Otrzymasz ofertę zakupu oraz montażu okien i następnie umówisz termin, aby sprawnie wymienić stare okna dachowe na nowe.

Trzy sposoby montażu przy wymianie okna

Okna dachowe można wymienić na trzy sposoby. Profesjonalny dekarz doradzi, który z nich jest najbardziej odpowiedni w twoim przypadku, biorąc pod uwagę techniczne możliwości.

Wymiana okien dachowych z zachowaniem wnęki okiennej to najszybsze i najprostsze rozwiązanie. Nie wymaga demontowania poprzedniej wnęki i instalowania nowej. To rozwiązanie najlepiej sprawdzi się podczas wymiany okna dachowego VELUX na nowe. W takiej sytuacji wymagany jest specjalny kołnierz uszczelniający.

Twoje okno dachowe jest innej marki? Nie jest to przeszkodzą w wymianie na nowe okno dachowe VELUX. W tej sytuacji należy przeprowadzić wymianę z częściowym zachowaniem wnęki okiennej. Podczas montażu demontuje się górną część starej wnęki. Taki sposób oznacza, okno dachowe osadzone będzie głębiej w konstrukcji dachu, co poprawi jego izolację termiczną.

Trzecim sposobem jest wymiana okna dachowego razem z wnęką okienną. Podczas montażu nowego okna wykorzystuje się najczęściej system ciepłego montażu. Rama izolacyjna VELUX zapewnia precyzyjne i bezpieczne dopasowanie do okna i konstrukcji dachu, podczas gdy paraizolacja BBX gwarantuje szczelne i trwałe połączenie okna z paroizolacją pomieszczenia, chroniąc przed wilgocią. Aby ułatwić pracę można skorzystać z gotowej wnęki okiennej, która jest wyjątkowo estetyczna oraz trwała, wyeliminujemy w ten sposób prace wykończeniowe z karton-gipsem. Taki sposób to pozornie najdroższe i najbardziej czasochłonne rozwiązanie, jednak pozwala całkowicie i precyzyjnie uszczelnić przestrzeń wokół okna, a jednocześnie poprawić estetykę wnętrza.

Pamiętaj o dofinansowaniu

Warto również pamiętać, że obecnie można skorzystać z dwóch źródeł dofinansowania wymiany okien. Jest to działający od 2018 roku Program Czyste Powietrze, który pozwala uzyskać dotację lub niskooprocentowaną pożyczkę na podstawie kryterium dochodowego. Kolejnym źródłem jest ulga termomodernizacyjna wprowadzona w 2019 roku, która daje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków termomodernizacyjnych (tylko na podstawie faktur VAT). Kwota, od której można uzyskać dotację z programu Czyste Powietrze oraz o tyle zmniejszyć swój dochód, który podlega opodatkowaniu, dzięki uldze termomoderniza­cyjnej, to 53 tys. zł. Jak wynika z informacji podanych na stronie czystepowietrze.gov.pl ulga termomodernizacyjna może łączyć się z innymi dotacjami np. z programu Czyste Powietrze. Odliczeniu podlegają materiały budowlane, instalacje grzewcze oraz usługi termomodernizacyjne. W przypadku okien dachowych można uzyskać dofinansowanie zarówno na okna oraz prace wykonawcze, jak i na cały system ciepłego montażu razem z nową wnęką okienną.

Informacje o Grupie VELUX

Od blisko 80 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 40 krajach, zatrudniamy około 16 000 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2020 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 2,9 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 178 milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 2 mld zł. Zatrudniają ponad 4000 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich dziesięciu lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce około 900 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od 30 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ok. 140 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania prezentowane są w regularnie publikowanych raportach CSR. Więcej informacji na www.velux.pl