Warszawa,
17
października
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

NO I POSZLI! Start samotnych etapowych regat dokoła świata VELUX 5 OCEANS

Regaty VELUX 5 OCEANS zgromadziły na starcie tysiące widzów w porcie i kibiców na wodzie. 17 października na linii startu pierwszy był Polak,  Zbigniew „Gutek” Gutkowski, który wyruszył w pierwszy etap wokółziemskiej odysei liczącej w sumie 30 000 mil.

Flota towarzysząca zawodnikom liczyła ponad 400 jednostek. W pięknym jesiennym słońcu i przy idealnym północno-wschodnim wietrze o umiarkowanej prędkości 13-16 węzłów flota pięciu jachtów klasy Eco 60 ruszyła na okołoziemskie etapowe regaty samotników.

Duszy regatowca nie dało się oszukać, Gutek, który od małego ściga się w regatach i ma idealne wyczucie czasu, pokazał perfekcyjny start. Wcześniej, pytany o strategię pierwszych minut mówił wprawdzie: „Kolejność na tej pierwszej linii nie ma żadnego znaczenia, bo kilkaset metrów, jakie można zyskać w porównaniu z 7 000 Mm w pierwszym etapie nic nie znaczy”, ale jak widać nie zamierzał ustępować miejsca konkurentom.

Jacht Operon Racing był również pierwszy na pierwszym znaku. Za nim uplasowali się Amerykanin Brad Van Liew (Le Pingouin), trzeci Kanadyjczyk Derek Hatfield (Active House), czwarty Belg Christophe Bullens (5 Oceans of Smiles) a piąty Anglik Chris Stanmore-Major (Spartan). Największe wrażenie oprócz Gutka, któremu bardzo długo towarzyszyła motorówka z dopingującymi go kibicami z Polski robił Bullens, który po raz pierwszy w życiu sterował jachtem, na którym wypłynął i radził sobie świetnie, wyprzedzając część konkurentów w drodze od startu do pierwszej boi. Później na czoło stawki wysunął się Brad Van Liew, któremu udało się zyskać sporą przewagę nad resztą zanim flota zniknęła za horyzontem. Wkrótce przyspieszył też Stanmore-Major, który na początku płynął na zarefowanym grocie, ale później zdjął ref i postawił genakera, co pozwoliło mu znacząco zwiększyć prędkość.

Zanim wypłynęli z portu, zawodnicy zostali oficjalnie pożegnani przez rodziny, organizatorów i przyjaciół. Przy dźwiękach specjalnie wybranych ulubionych utworów po kolei schodzili na jachty i oddawali cumy. Podczas wychodzenia z portu i w trakcie stawiania żagli każdy z nich miał jeszcze kilka osób załogi, ale na kilkanaście minut przed startem pomocnicy musieli zejść i zostawić zawodników samych na najbliższe kilka tygodni. Pierwszy z wyruszających dziś z La Rochelle żeglarzy powinien dotrzeć do Kapsztadu po około dwudziestu dniach w zależności od pogody.

Start oglądało wiele sław żeglarskiego świata przybyłych tu specjalnie z tej okazji. Można było zobaczyć Thierry’ego Dubois, Isabelle Autissier, Bernarda Stamma i wielu innych.

Ze względu na obowiązujący regulamin regat, Christophe Bullens, (jego jacht po zaliczeniu rejsu kwalifikacyjnego uległ awarii na dziesięć dni przed startem), który zdążył dosłownie w ostatniej chwili kupić i przygotować drugą jednostkę, ale nie zdążył już na niej odbyć kwalifikacji, popłynie w liczący 48 godzin rejs próbny, po którym wróci do portu i wystartuje oficjalnie po raz drugi. Komisja regatowa musi mieć pewność, że jacht 5 Oceans of Smiles może bez obaw brać udział w wyścigu dookoła świata, którego trasa wiedzie przez pięć oceanów.

Prognoza pogody na najbliższe godziny przewiduje wiatr północny o prędkości 15-20 węzłów i niewielkie zafalowanie w przeciągu najbliższej doby. We wtorek rano zawodnicy powinni znaleźć się na wysokości przylądka Finisterre. Pozycje wszystkich jachtów można śledzić na bieżąco na stronie www.velux5oceans.com za pomocą przeglądarki Race Viewer.

Regaty VELUX 5 OCEANS organizowane przez Clipper Ventures PLC są podzielone na pięć etapów oceanicznych. Z La Rochelle flota płynie do Cape Town, później do Wellington w Nowej Zelandii, następnie do Salvadoru w Brazylii i Charleston w USA, skąd ostatni będzie transatlantycki etap powrotny do Francji. Start wyścigu VELUX 5 OCEANS miał miejsce 17 października 2010 o godzinie 16.00.
 

VELUX 5 OCEANS, organizowany przez Clipper Ventures PLC jest najstarszym indywidualnym wyścigiem dookoła świata, znanym od 28 lat najpierw jako BOC Challenge, a później jako Around Alone. W obecnej edycji trasa liczy pięć odcinków które żeglarze przepłyną w trakcie dziewięciu miesięcy. Po starcie z La Rochelle ruszą do Cape Town, następnie do Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek biegnie przez Atlantyk z powrotem do Francji. Regaty VELUX 5 OCEANS startują 17 października o godzinie 16.00 z La Rochelle. 

Zdjęcia, pliki wideo i audio w wysokiej rozdzielczości do dowolnego wykorzystania: www.w-w-i.com/velux_5_oceans_2010_race/
Materiały wideo w jakości emisyjnej www.thenewsmarket.com/Velux
Podczas pierwszej wizyty w serwisie należy się zarejestrować. W razie pytań prosimy o kontakt po adresem email journalisthelp@thenewsmarket.com