Warszawa,
14
stycznia
2015
|
00:00
Europe/Amsterdam

Natural Light – międzynarodowy konkurs VELUX i Little Sun na ekologiczną lampę

Grupa VELUX i organizacja Little Sun zapraszają studentów wzornictwa przemysłowego do udziału w międzynarodowym konkursie  Natural Light, na koncepcję ekologicznej lampy zasilanej energią słoneczną dla mieszkańcom Afryki.

Grupa VELUX już od blisko 75 lat pracuje nad poprawą warunków życia ludzi na całym świecie poprzez dostarczanie światła słonecznego do domów, dzięki produkcji szerokiej gamy okien dachowych i świetlików. Z okazji tej ważnej rocznicy swojej działalności nawiązała współpracę z globalną, społeczną organizacją Little Sun, której inicjatorami są duńsko-islandzki artysta Olafur Eliasson oraz duński inżynier Frederik Ottesen. Organizacja Little Sun jest doświadczonym dostawcą zrównoważonych rozwiązań w dziedzinie oświetlenia dla niezelektryfikowanych obszarów Afryki. Opracowała już lampę zasilaną energią słoneczną, która zapewnia oświetlenie potrzebującym mieszkańcom tego regionu świata.

Teraz wspólnie - Grupa VELUX i Little Sun - zapraszają studentów designu i wzornictwa z całego świata do stworzenia specjalnej edycji lampy solarnej. Zwycięski projekt zostanie wyprodukowany w liczbie 29 tysięcy sztuk. Połowa będzie sprzedawana w odciętych od prądu regionach Afryki po przystępnej i dopasowanej do lokalnych warunków cenie, na tych samych zasadach, jak oryginalne lampy Little Sun. Zgodnie z założeniami projektu sposób dystrybucji niesie ze sobą dodatkowe korzyści – aktywizację lokalnej przedsiębiorczości i tworzenie miejsc pracy.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​„Poprzez konkurs Natural Light, dajemy studentom wzornictwa wyjątkową możliwość urzeczywistnienia swoich wizji i wprowadzenia ich na globalny rynek. To doskonała promocja dla zwycięzcy. Co jest jednak najważniejsze - projektant przyczyni się do dostarczenia zrównoważonego światła do tych domów, które oświetlano wcześniej za pomocą lamp naftowych, o ile w ogóle miały one jakieś źródło światła” - mówi Michael K. Rasmussen, dyrektor ds. marketingu w Grupie VELUX.​

„Promocja energii słonecznej oznacza inwestowanie w radykalne zmiany warunków życia wielu ludzi, przy jednoczesnej trosce o naszą planetę. Jesteśmy podekscytowani mogąc pracować 

z Grupą VELUX przy tym projekcie i inspirować młodych projektantów do zrobienia czegoś wartościowego poprzez swoją kreatywność. Nasze działania mają znaczenie dla całego świata” - mówi Olafur Eliason, współzałożyciel Little Sun.
 

Jak przystąpić do konkursu?
Zainteresowani studenci powinni się zarejestrować na stronie konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 15 marca, a zwycięski projekt zostanie ogłoszony w maju 2015 roku. 

Nadesłane projekty będą oceniane przez międzynarodowe jury, w którego skład wejdą renomowani projektanci, artyści i inne znane osobistości międzynarodowej sceny designu. 

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Jury oceniać będzie projekt pod względem sześciu kryteriów, takich jak: globalna uniwersalność, funkcjonalność, ekologia  w procesie projektowania, produkcji i użytkowania, potencjał rynkowy, ale również cena i waga.​​​

Ze względu na przeznaczenie docelowe lampy, uwzględnienie jej rozmiarów i kosztów wyko​nania jest bardzo istotne. Lampa powinna być przystępna cenowo, jej całkowity koszt produkcji nie może przekraczać 4 euro, zaś jej waga nie może też być większa niż 300 gramów.

W konkursie mogą uczestniczyć studenci z uczelni wyższych, które oferują minimum wykształcenie licencjackie. Zainteresowani mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo.​

 Wszystkie projekty muszą być przesłane w postaci obrazów JPEG lub bitmap w jakości pozwalającej przeglądać je na monitorze 12,5” o rozdzielczości 1366x768 dpi. Do obrazów musi być dołączony opis projektu w języku angielskim, którego objętość nie może przekraczać 500 słów. Ponadto, obowiązkiem jest załączenie 30-sekundowego filmu przedstawiającego projekt. 

Wszelkie informacje na temat konkursu i zgłoszeń można znaleźć na www.naturallight.org.​

​​​

​​

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.