Warszawa,
06
lipca
2015
|
11:04
Europe/Amsterdam

Student Politechniki Wrocławskiej laureatem konkursu o staż w Danii

Podsumowanie

Wojciech Motyka, student drugiego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, przekonał jury, że jest osobą niezwykle twórczą, która nie porusza się utartymi ścieżkami. Został laureatem XIV edycji konkursu o staż w Danii, w którym nagrodą jest dwumiesięczna praktyka w biurze architektonicznym firmy VELUX w Hørsholm koło Kopenhagi.

uzasadnia decyzję jury prof. dr hab. arch Ewa Kuryłowicz
Pan Wojciech wyróżniał się na tle wszystkich utalentowanych kandydatów pomysłem, widocznym nie tylko w pokazywanych projektach, lecz także w zaprezentowaniu siebie. Okazał się człowiekiem niezwykle otwartym, który nie porusza się utartymi ścieżkami i jest w stanie zmieniać w sposób twórczy status quo. Udowodnił to prezentując wizję eksploracji nowego miejsca, nowego miasta, nowego środowiska ze sobą w roli głównej. W takich ludzi warto inwestować
uzasadnia decyzję jury prof. dr hab. arch Ewa Kuryłowicz

Laureat konkursu pod okiem duńskich architektów przekona się, jak tworzyć nowoczesną architekturę, doskonale wkomponowaną w otoczenie, zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. W poprzednich latach zwycięzcy konkursu brali udział m.in. w przygotowaniu planu rewitalizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.

mówi Wojciech Motyka
Zdecydowałem się na udział w konkursie na staż częściowo pod wpływem mojej ostatniej wizyty w Kopenhadze, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie jakością i sposobem kształtowania architektury a przede wszystkim przestrzeni miejskiej. Chciałbym zobaczyć jak najwięcej ciekawych rozwiązań stosowanych w duńskiej architekturze  i przestrzeni publicznej by później w przyszłości  spróbować wykorzystać to we własnych projektach kreując wyjątkowo funkcjonalne obiekty
mówi Wojciech Motyka
Kuszącą wizją jest dla mnie możliwość poznania technik projektowania zrównoważonej architektury i zdobycia wiedzy na temat doboru sposobów przeszklenia by oświetlenie było najlepsze dla potencjalnych użytkowników. Liczę również na to, że staż pogłębi moją wiedzę, jako studenta architektury i zobaczę jak faktycznie wygląda praca architekta i proces projektowania od tzw. kuchni
dodaje student Politechniki Wrocławskiej

Program stażowy VELUX cieszy się dużą renomą, którą budują jego uczestnicy. Na przestrzeni lat brali w nim udział obiecujący polscy młodzi architekci. Stypendystami byli m.in. Ewa Białecka, która po powrocie z Danii zrobiła doktorat w Szwecji, gdzie obecnie mieszkai pracuje czy Łukasz Pastuszka, współwłaściciel biura „MOOMOO”, które w 2009 r. magazyn „Wallpaper” uznał za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie.

Konkurs firmy VELUX stał się znaczącym projektem wśród licznych programów stażowych, umożliwiającym rozwój studentom i poznanie duńskiej architektury i kultury. Co roku do udziału w nim zapraszani są studenci z wydziałów architektury z całej Polski.

mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.
Jestem pod dużym wrażeniem poziomu, jaki reprezentują studenci zgłaszający się do konkursu – ich motywacja i zaangażowanie utwierdzają nas w przekonaniu, że taki projekt jest potrzebny. Trzeba dawać szansę utalentowanym, młodym ludziom, którzy chcą się uczyć, odkrywać zrównoważoną architekturę, jak również mają ciekawą wizję i pomysł na siebie. Za rok XV edycja – już teraz serdecznie zapraszam wszystkich studentów do udziału
mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

Zdjęcia do pobrania:

Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,43 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3300 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce w Polsce ponad 350 mln zł, z czego 250 mln zostało przeznaczone na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji – bardziej energooszczędne, dostarczające więcej światła, zapewniające większy komfort w instalacji i użytkowaniu, zastąpiły całkowicie starą ofertę.