Warszawa,
06
lipca
2015
|
11:04
Europe/Amsterdam

Student Politechniki Wrocławskiej laureatem konkursu o staż w Danii

Podsumowanie

Wojciech Motyka, student drugiego roku Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, przekonał jury, że jest osobą niezwykle twórczą, która nie porusza się utartymi ścieżkami. Został laureatem XIV edycji konkursu o staż w Danii, w którym nagrodą jest dwumiesięczna praktyka w biurze architektonicznym firmy VELUX w Hørsholm koło Kopenhagi.

uzasadnia decyzję jury prof. dr hab. arch Ewa Kuryłowicz
Pan Wojciech wyróżniał się na tle wszystkich utalentowanych kandydatów pomysłem, widocznym nie tylko w pokazywanych projektach, lecz także w zaprezentowaniu siebie. Okazał się człowiekiem niezwykle otwartym, który nie porusza się utartymi ścieżkami i jest w stanie zmieniać w sposób twórczy status quo. Udowodnił to prezentując wizję eksploracji nowego miejsca, nowego miasta, nowego środowiska ze sobą w roli głównej. W takich ludzi warto inwestować
uzasadnia decyzję jury prof. dr hab. arch Ewa Kuryłowicz

Laureat konkursu pod okiem duńskich architektów przekona się, jak tworzyć nowoczesną architekturę, doskonale wkomponowaną w otoczenie, zgodną z zasadami zrównoważonego rozwoju. W poprzednich latach zwycięzcy konkursu brali udział m.in. w przygotowaniu planu rewitalizacji kopenhaskiego osiedla z lat 60. XX wieku, modernizacji szpitala w Chile czy projektu domu na wodzie w Amsterdamie.

mówi Wojciech Motyka
Zdecydowałem się na udział w konkursie na staż częściowo pod wpływem mojej ostatniej wizyty w Kopenhadze, która zrobiła na mnie wielkie wrażenie jakością i sposobem kształtowania architektury a przede wszystkim przestrzeni miejskiej. Chciałbym zobaczyć jak najwięcej ciekawych rozwiązań stosowanych w duńskiej architekturze  i przestrzeni publicznej by później w przyszłości  spróbować wykorzystać to we własnych projektach kreując wyjątkowo funkcjonalne obiekty
mówi Wojciech Motyka
Kuszącą wizją jest dla mnie możliwość poznania technik projektowania zrównoważonej architektury i zdobycia wiedzy na temat doboru sposobów przeszklenia by oświetlenie było najlepsze dla potencjalnych użytkowników. Liczę również na to, że staż pogłębi moją wiedzę, jako studenta architektury i zobaczę jak faktycznie wygląda praca architekta i proces projektowania od tzw. kuchni
dodaje student Politechniki Wrocławskiej

Program stażowy VELUX cieszy się dużą renomą, którą budują jego uczestnicy. Na przestrzeni lat brali w nim udział obiecujący polscy młodzi architekci. Stypendystami byli m.in. Ewa Białecka, która po powrocie z Danii zrobiła doktorat w Szwecji, gdzie obecnie mieszkai pracuje czy Łukasz Pastuszka, współwłaściciel biura „MOOMOO”, które w 2009 r. magazyn „Wallpaper” uznał za jedno z trzydziestu najbardziej obiecujących na świecie.

Konkurs firmy VELUX stał się znaczącym projektem wśród licznych programów stażowych, umożliwiającym rozwój studentom i poznanie duńskiej architektury i kultury. Co roku do udziału w nim zapraszani są studenci z wydziałów architektury z całej Polski.

mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.
Jestem pod dużym wrażeniem poziomu, jaki reprezentują studenci zgłaszający się do konkursu – ich motywacja i zaangażowanie utwierdzają nas w przekonaniu, że taki projekt jest potrzebny. Trzeba dawać szansę utalentowanym, młodym ludziom, którzy chcą się uczyć, odkrywać zrównoważoną architekturę, jak również mają ciekawą wizję i pomysł na siebie. Za rok XV edycja – już teraz serdecznie zapraszam wszystkich studentów do udziału
mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

Zdjęcia do pobrania:

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.