Warszawa,
19
czerwca
2018
|
11:33
Europe/Amsterdam

Komisja Europejska kończy sprawę FAKRO kontra VELUX

LEAD

Komisja Europejska podjęła decyzję o odrzuceniu drugiej skargi Fakro na działania firmy VELUX – 18 czerwca opublikowano informację przekazaną przez Ricardo Cardoso, rzecznika prasowego Komisji Europejskiej. Jacek Siwiński, Prezes VELUX Polska wyraził w związku z tym stanowcze oczekiwanie, że decyzja ta położy kres fali fałszywych oskarżeń i negatywnej kampanii prowadzonej przez konkurenta rynkowego z Nowego Sącza.

Zbadaliśmy bardzo dokładnie zarzuty przedstawione przez Fakro. Zebrane informacje i przeprowadzone analizy nie dają podstaw do stwierdzenia, że VELUX naruszył unijne reguły antymonopolowe
– powiedział Ricardo Cardoso, rzecznik Komisji Europejskiej dla polskiego dziennika.

Komisja Europejska już w 2008 r. po raz pierwszy uznała za bezpodstawne zarzuty zgłoszone przez firmę Fakro. Wówczas opublikowano obszerną analizę przypadku sporu Fakro vs. VELUX, w której Komisja jednoznacznie przedstawiła uzasadnienie swojej decyzji, uznając politykę i działalność firmy VELUX za w pełni zgodną z prawem konkurencji. Obecnie kończące się postępowanie to efekt drugiej skargi, złożonej do Komisji Europejskiej w 2012 roku i zawierającej bardzo podobne zarzuty.

– skomentował Jacek Siwiński, Prezes Zarządu VELUX Polska.
Takiej właśnie decyzji Komisji Europejskiej spodziewaliśmy się od początku, bo nasza działalność zawsze jest zgodna z najwyższymi standardami i wymogami. Pierwsze sygnały o zamknięciu sprawy pojawiły się już przeszło dwa lata temu, ale nasz konkurent skutecznie przedłużał procedurę, dosyłając kolejne dokumenty do analizy. Odrzucenie drugiej skargi po raz kolejny potwierdza, że VELUX jest rzetelną i wiarygodną firmą. Stosowana przez naszego konkurenta metoda walki rynkowej poprzez rzucanie fałszywych oskarżeń powinna się wreszcie skończyć
– skomentował Jacek Siwiński, Prezes Zarządu VELUX Polska.

Grupa VELUX działa, systematycznie inwestuje oraz wprowadza innowacje na polskim rynku od 28 lat. Obecnie Grupa posiada w Polsce 4 fabryki i jest największym producentem i eksporterem okien, zatrudniając ponad 4250 osób.

– komentuje Jacek Siwiński.
Około ¼ wartości polskiego eksportu okien powstaje w zakładach zbudowanych przez naszą firmę. Jesteśmy największym płatnikiem podatków w branży. Tworzymy ogromną wartość dodaną dla gospodarki
– komentuje Jacek Siwiński.
– dodaje Jacek Siwiński.
Nasza odpowiedzialna postawa to nie tylko działanie według wysokich standardów rynkowych i uczciwe konkurowanie z naszymi rywalami. Dbamy o klientów, pracowników, dostawców, nasze lokalne środowisko oraz zasoby, które zużywamy. Apelujemy, by tak działali także nasi konkurenci, bo to korzystne zarówno dla różnych polskich społeczności, dla polskiej gospodarki, jak i zdrowej konkurencji rynkowej w naszym kraju.
– dodaje Jacek Siwiński.

Obecnie firma VELUX oczekuje na oficjalne dokumenty z Komisji Europejskiej potwierdzające formalne zamknięcie sprawy.

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.