Warszawa,
31
sierpnia
2016
|
11:14
Europe/Amsterdam

Jak wybrać dobry projekt domu?

LEAD

Dom buduje się raz w życiu. Wiąże się z tym wiele emocji i stresów, wynikających z konieczności podejmowania trudnych decyzji. Jedną z najważniejszych jest wybór dobrego projektu. Podpowiadamy, jak rozpoznać, czy projekt jest odpowiedni, a dom wybudowany zgodnie z nim będzie funkcjonalny i wygodny.

Planując budowę domu inwestor musi przede wszystkim zdecydować, czy wybierze projekt gotowy czy zdecyduje się zamówić indywidualny projekt u architekta. W związku z tym, że dla większości osób priorytetem jest czas i obniżenie kosztów, największą popularnością cieszy się pierwsza opcja. Tym bardziej, że oferta projektów domów typowych jest ogromna – na rynku dostępnych są tysiące propozycji zróżnicowanych pod względem wielkości i stylu. W zależności od możliwości i potrzeb, inwestorzy mogą wybierać spośród domów o tradycyjnej lub nowoczesnej bryle, willi, rezydencji, domów parterowych lub z poddaszem użytkowym.

Liczy się wnętrze

W budynkach spędzamy obecnie 90% czasu. To, jaki projekt domu wybierzemy będzie więc miało ogromny wypływ na życie jego mieszkańców. Dlatego pamiętajmy, by dom wybierać od środka, a nie od zewnątrz. Podstawowym kryterium powinny być przede wszystkim kwestie związane z efektywnością energetyczną, wysokiej jakości klimatem wewnętrzny, oświetleniem, a także dbałością o środowisko naturalne. Każdy z tych czynników ma bowiem istotny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie, zapewnia zdrowy sen, przeciwdziała rozwojowy alergii, a także pozwala zredukować stres i zwiększa naszą wydajność.

Takie projekty – nowoczesne i energooszczędne - znajdziemy w ofercie renomowanych i doświadczonych pracowni architektonicznych. Na wstępnym etapie warto poświęcić chwilę na znalezienie biura, którego projekty spełniają te kryteria.

 

Wielkość domu

Powierzchnia domu to bardzo ważny parametr, który w oczywisty sposób łączy się z liczbą osób w rodzinie i stylem życia jaki prowadzimy. Zastanówmy się, ile faktycznie miejsca potrzebujemy. Czy zależy nam na dużej przestrzeni wspólnej? Czy w przyszłości rodzina powiększy się i już teraz warto wygospodarować dodatkową przestrzeń na pokoje dziecięce? Jak duża powinna być kuchnia? Czy wystarczy jedna łazienka? Czy niezbędne jest dodatkowe miejsce np. na pomieszczenie gospodarcze, pokój dla gości, a może gabinet do pracy?

Odpowiedzi na te pytania pozwolą nie tylko określić wielkość powierzchni domu, ale przede wszystkim obliczyć, ile pieniędzy będziemy musieli wydać na jego budowę. Każdy dodatkowy metr kwadratowy to bowiem kolejne koszty.

Działka, dach i poddasze

Musimy wziąć także pod uwagę wielkość terenu, na którym powstanie dom. Ze względu na ograniczenia finansowe, większość inwestorów dysponuje stosunkowo niewielkim działkami, często o niestandardowym kształcie. W takiej sytuacji bardzo dobrym wyborem są projekty domów z poddaszem użytkowym. Nie zajmują tyle miejsca na działce, co dom parterowy, a mimo to dają możliwość wygospodarowania dodatkowej przestrzeni użytkowej.

- radzi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.
 Taki budynek to bardzo komfortowe rozwiązanie. Adaptacja poddasza stwarza szerokie możliwości aranżacyjne, a projekt pozwala na klarowne oddzielenie strefy dziennej od części przeznaczonej do snu i wypoczynku, którą można umieścić na piętrze. Jeśli zaś ogranicza nas budżet, na urządzenie poddasza możemy zdecydować się na późniejszym etapie, już w trakcie użytkowania domu
- radzi Monika Kupska-Kupis, architekt VELUX.

Planując poddasze mieszkalne musimy wziąć także pod uwagę kształt dachu. W przypadku małych domów, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny dach o prostym kształcie, który zapewni najwięcej przestrzeni użytkowej. Co więcej, taki dach będzie łatwiejszy i tańszy w wykonaniu. Gdy dom jest nieco większy, sprawdzą się też, efektownie wyglądające, dachy wielospadowe.

Koniecznie sprawdźmy zapisaną w projekcie wysokość ścianki kolankowej. Tego parametru nie można zmieniać bez wiedzy projektanta, a decyduje on o komforcie korzystania z poddasza. Wysokość ścianki kolankowej będzie także determinowała wybór okien dachowych. W przypadku niskiej ścianki kolankowej, ok. 100 cm najlepszym rozwiązaniem są okna z górnym otwieraniem. Uchwyt jest wtedy dostępny na wyciągnięcie ręki, bez potrzeby schylania się. Gdy konstrukcja poddasza zmusza nas do zamontowania okna wyżej, np. 200 cm lub więcej, wygodniejsze będą okna z dolnym otwieraniem. Pamiętajmy jednak, że w tym przypadku nie mamy możliwości wyglądania na zewnątrz i bezpośrednio pod oknem nie możemy ustawić mebli, gdyż utrudnią nam jego otwieranie.

 

Światło dzienne

Kluczowe znaczenie ma także usytuowanie budynku względem strony świata. Od tego zależy bowiem, ile światła dziennego wpadnie do pomieszczeń, np: w salonie, w którym rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu, najkorzystniejsza będzie ekspozycja na południowy-zachód. Z kolei w sypialni komfort zapewni lokalizacja wschodnia lub północna. Mniej światła będziemy potrzebować także w kuchni. Tutaj sprawdzi się ekspozycja północna lub północno-wschodnia.

Wybierając projekt domu zwróćmy także uwagę na wielkość i ilość okien.

 

– radzi Monika Kupska-Kupis.
Powierzchnia przeszklenia powinna stanowić co najmniej 10% powierzchni podłogi pokoju. Wybierajmy zatem okna, które mają największą powierzchnię szyby. Aby zapewnić lepszy rozkład światła warto instalować okna po dwóch stronach pomieszczenia. Przy takim ułożeniu, nawet przy tej samej ilości okien, pomieszczenie będzie lepiej doświetlone
– radzi Monika Kupska-Kupis.

Zwykle postrzegamy okna jako miejsce strat ciepła, pamiętajmy jednak że są one również źródłem pasywnego ogrzewania słonecznego w zimie, a ich rozmieszczenie jest kluczowe dla bilansu energetycznego budynku. Okna zamontowane od południa otwierają dom na bezpośrednie światło słoneczne i zapewniają pozytywny bilans energetyczny (zyskują więcej energii niż tracą). Tutaj najlepiej zastosować standardowe energooszczędne szyby, dla uzyskania dodatniego bilansu i optymalnego doświetlenia. Od północy straty ciepła są większe, ale okna doświetlają wnętrza łagodnym, rozproszonym światłem. W tym przypadku, aby ograniczyć straty ciepła najodpowiedniejsze będą okna wyposażone w szybę energooszczędną dwukomorową.

Kup projekt - wygraj okno

Teraz poszukiwanie idealnego projektu będzie jeszcze łatwiejsze. Z inicjatywy firmy VELUX i pięciu pracowni powstała kolekcja nowoczesnych i energooszczędnych projektów domów. Wszystkie propozycje oparte są o ideę Domów Aktywnych, która zachęca do zredukowania zużycia energii poprzez odpowiednią lokalizację budynku na działce, właściwe zaplanowanie okien względem stron świata, zastosowanie odpowiedniej izolacji cieplnej i nowoczesnych systemów instalacji przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii.

Kolekcja „Dom aktywnych rozwiązań” to 25 projektów, różnorodnych pod względem stylu, wielkości i rozkładu pomieszczeń, oferujących wyjątkowy komfort ich przyszłym mieszkańcom. Wszystkie projekty z polecanej kolekcji zawierają pełen pakiet praktycznych rozwiązań, w tym okien dachowych w wielu typach i rodzajach oraz przesłon słonecznych, które dodatkowo poprawiają bilans energetyczny.

Dla osób, które zdecydują się na zakup projektu z kolekcji, firma VELUX przygotowała specjalną ofertę - pierwszych 75 inwestorów otrzyma do nowego domu okno VELUX Standard Plus. Warto więc już teraz sprawdzić, czy jeden z polecanych projektów spełnia nasze oczekiwania.

Promocja trwa do 31 grudnia 2016 roku. Więcej informacji na www.velux.pl

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.