Warszawa,
24
listopada
2015
|
15:00
Europe/Amsterdam

Ruszyła rejestracja do International VELUX Award 2016

LEAD

Od połowy listopada studenci architektury mogą zgłaszać swój udział w siódmej edycji konkursu International VELUX Award. Rejestracja potrwa do końca marca 2016. Motywem przewodnim konkursu jest rola światła dziennego w architekturze.

— mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.
Chcemy podkreślić, jak ważną rolę w projektowaniu budynków odgrywa światło dzienne. Przez wieki było ono podstawowym źródłem światła, które interesowało i fascynowało architektów. Chociaż jego wykorzystanie może być dla wielu prawdziwym wyzwaniem
— mówi Per Arnold Andersen, dyrektor konkursu International VELUX Award.

Celem konkursu jest zaangażowanie studentów architektury w prace nad tym, jak wykorzystać światło dzienne jako główne źródło energii i oświetlenia oraz jak zapewnić zdrowie i dobre warunki życia ludziom, którzy mieszkają i pracują w budynkach. Największym wyzwaniem jest jednak to, w jaki sposób przekształcić istniejące zasoby budowlane poprzez aktywne wykorzystanie strategii oświetlenia światłem dziennym.

Nowości w konkursie – dwie kategorie

Od siódmej edycji prace mogą być zgłaszane w dwóch kategoriach. Pierwsza to „Światło naturalne w budynkach” – obejmująca projekty, które we wzorcowy sposób przedstawiają zasady prawidłowego doświetlenia budynku, uwzględniając m.in. specyfikę konstrukcji, kontekst miejsca, materiały oraz warunki zewnętrzne. Druga kategoria to „Badania nad światłem naturalnym” — w tym wypadku projekty powinny badać takie czynniki jak właściwości fizyczne światła, nowe materiały lub wpływ światła dziennego na zdrowie i samopoczucie.

Studenci mogą zgłaszać się do konkursu indywidualnie lub zespołowo. Nagrody przyznawane są autorom prac oraz ich opiekunom naukowym, którzy czuwają nad procesem projektowania. Łączna pula nagród wynosi 30 000 euro.

Nagrody regionalne i globalne

Konkurs ma zasięg globalny i jest organizowany w dwóch etapach. Jest to kolejna nowość w stosunku do poprzednich edycji. W pierwszym etapie nagrodzone zostaną najlepsze prace w ramach pięciu regionów: Europy Zachodniej, Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, Ameryk, Azji i Oceanii oraz Afryki. W drugim etapie zostaną przyznane nagrody główne.

Wszystkie nagrody będą przyznawane w dwóch kategoriach — „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym”. Jury może również nagrodzić autorów najlepszych projektówz zastosowaniem produktów VELUX, chociaż studenci nie mają obowiązku wykorzystywać ich w swoich pracach.

Jak się zgłosić?

Aby wziąć udział w konkursie, należy się zarejestrować. Rejestracja odbywa się online poprzez witrynę iva.velux.com, począwszy od listopada 2015 do 1 kwietnia 2016 r. Na stronie znajdują się szczegółowe informacje nie tylko o rejestracji, lecz także o zasadach uczestnictwa w IVA 2016. Projekty można nadsyłać do końca maja 2016 roku, a laureatów konkursu poznamy w październiku 2016 roku podczas uroczystej gali.

Komisja konkursowa

W skład jury International VELUX Award wejdą znani architekci z całego świata. Jego skład zostanie ustalony we współpracy z Międzynarodową Unią Architektów (UIA) i ogłoszony na początku 2016 roku.

4000 projektów od pierwszej edycji

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata. W ubiegłej edycji zostało zgłoszonych 797 projektów, a 12 spośród nich otrzymało nagrody podczas uroczystej konferencji w Wiedniu. Pierwsze miejsce zajął wówczas projekt „Światło, rewitalizacja”, którego autorami byli Du Dikang, Li Le, Zhou Yujing i Ma Yao z pekińskiego Uniwersytetu Tsinghua w Chinach.

Również polscy studenci mogą pochwalić się nagrodą w konkursie IVA. W piątej edycji studenciz Krakowa – Anna Zagorec oraz Maciej Kozłowski – otrzymali trzecią nagrodę ex aequo z zespołemz Chin. Nagrodzony projekt „Światło – medium przełamujące strukturalizm wertykalny” powstał pod opieką dr Jolanty Sroczyńskiej z Politechniki Krakowskiej.

Od pierwszej edycji, w 2004 roku, konkurs IVA urósł do rangi największego tego rodzaju wydarzenia. Podczas sześciu poprzednich edycji prawie 5000 studentów architektury z ponad 80 krajów zgłosiło blisko 4000 projektów.

Więcej informacji o konkursie na iva.velux.com

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.