Warszawa,
23
września
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

Gutek na start - Pierwszy Polak w indywidualnych regatach dookoła świata

23 września o godzinie 6.30 rano Zbigniew Gutkowski (Gutek) wystartował w kwalifikacjach do regat VELUX 5 OCEANS. 2 500 mil z La Rochelle we Francji do Azorów i z powrotem ma pokonać w ciągu około dwóch tygodni.

Kwalifikacje są ostatnim testem przed startem w regatach dookoła świata. Aby zwrócić uwagę na problem zmian klimatu, żeglarze popłyną na energooszczędnych jachtach klasy Eco 60.

„40 lat temu żeglarze płynący samotnie dookoła świata obawiali się zderzenia z wielorybami, ja boję się raczej spotkania z kontenerowcem. To pokazuje jak bardzo zmienia się środowisko wokół nas” – mówi Gutek ilustrując przesłanie, które przyświeca regatom, czyli walkę ze zmianami klimatu.

Zbigniew Gutkowski rozpoczyna indywidualne kwalifikacje. Z La Rochelle, popłynie do Azorów i z powrotem, by po pokonaniu 2 500 mil powrócić do portu startu. Celem tej próby jest sprawdzenie umiejętności żeglarza przed rejsem wokół kuli ziemskiej. To również runda treningowa, która pozwoli Gutkowi poznać nowy jacht. Ukończenie kwalifikacji oznaczać będzie zielone światło do startu Gutka - pierwszego Polaka w historii indywidualnych regat dookoła świata.

Gutek wystartuje na pokładzie Globe, jednego z najbardziej utytułowanych jachtów klasy Eco 60. To właśnie na tej łodzi legendarny francuski sternik i weteran VELUX 5 OCEANS, Alain Gautier zwyciężył w rejsie Vendée Globe w 1991 r. Od tego czasu jacht przeszedł remont generalny, a od kilku tygodni był przygotowywany do potrzeb Gutka. Pokład został w całości pokryty naturalnym korkiem, który stanowić będzie warstwę izolującą i antypoślizgową. Na pokładzie zainstalowano również panele słoneczne i niezwykle wydajne hydrogeneratory energii. Zgodnie z wymogami klasy Eco 60, organizatorzy ograniczyli ilość członków zespołu do pięciu osób. Dwa z trzech źródeł energii muszą wykorzystywać energię odnawialną i dostarczać przynajmniej 30 proc. energii na pokładzie. Wszystko po to, aby zminimalizować ekologiczny ślad regat.

„Żeglarze wykorzystują naturalną siłę wiatru – do napędzania jachtów oraz promienie słoneczne do produkcji energii elektrycznej. Jako producent okien do poddaszy i kolektorów słonecznych próbujemy ujarzmić te same siły przyrody. Wspólna troska o środowisko naturalne i prestiż wydarzenia sprawiły, że postanowiliśmy aktywnie włączyć się w organizację regat” – mówi Lidia Mikołajczyk-Gmur, dyrektor generalna VELUX Polska. „Będziemy kibicować polskiemu sternikowi z nadzieją, że będą mu sprzyjały silne wiatry.”

36-letni Zbigniew Gutkowski jest doświadczonym żeglarzem. Był członkiem kadry narodowej, podjął też próbę ustanowienia nowego rekordu opłynięcia kuli ziemskiej bez zawijania do portu na pokładzie Volvo 60 Bank BPH, jednak uszkodzenia zmusiły załogę do zawinięcia do Cape Town po przepłynięciu 9500 mil.

Udział Gutka w regatach jest olbrzymim wyzwaniem, ponieważ VELUX 5 OCEANS to najstarsze, najdłuższe i najbardziej wymagające indywidualne regaty dookoła świata. Do tej pory ponad 2 700 osób zdobyło Mount Everest, 500 znalazło się w przestrzeni kosmicznej, a mniej niż 180 osób samotnie opłynęło świat. Od pierwszej edycji VELUX 5 OCEANS, niemal 30 lat temu, 123 żeglarzy stanęło na starcie, ale tylko 73 przekroczyło linię mety. Gutka czekają długie godziny spędzone w samotności na małej przestrzeni, ciągła czujność, wysiłek fizyczny, niewystarczająca ilość snu oraz posiłki z liofilizowanej żywności. Przez dziewięć miesięcy przepłynie pięć odcinków: z La Rochelle do Cape Town, następnie do Wellington w Nowej Zelandii, Salvador w Brazylii i Charleston w USA. Ostatni odcinek to skok przez Atlantyk oraz meta we Francji.

Regaty zaczynają się w październiku, www.velux5oceans.com