Warszawa,
22
listopada
2012
|
00:00
Europe/Amsterdam

Grupa VELUX podsumowuje duże inwestycje w Polsce

Podsumowanie

Do końca roku VELUX zainwestuje w swoje fabryki w Polsce łącznie blisko 200 milionów złotych. Te nakłady finansowe umożliwiły rozpoczęcie, już w zmodernizowanych zakładach w Gnieźnie i Namysłowie, produkcji Nowej Generacji okien do poddaszy VELUX.

Jest to największe przedsięwzięcie inwestycyjne Grupy VELUX w Polsce w ciągu ostatnich 14 lat, od kiedy firma rozpoczęła w naszym kraju działalność produkcyjną. Dzięki tym środkom firma wykonała ważny krok umożliwiający rozpoczęcie produkcji bardziej energooszczędnych okien. 

Około 200 milionów zł zostało przeznaczone na modernizację fabryk i linii produkcyjnych, zakup i montaż zaawansowanego parku maszynowego oraz zwiększenie powierzchni fabryk o 11 tys. m2. Po rozbudowie zakłady VELUX w Gnieźnie i Namysłowie zaliczają się do największych w Polsce w sektorze stolarki budowlanej, mając łącznie 135 tys. m2 powierzchni produkcyjnej.

„Dzięki tej inwestycji fabryki w Gnieźnie i Namysłowie stały się bardzo nowoczesnymi zakładami. Zastosowano w nich zaawansowane technologie, umożliwiające produkcję najnowocześniejszych okien w historii firmy VELUX, pozwalając nam wciąż być światowym liderem na rynku,” powiedział Jørgen Tang-Jensen, Prezes Grupy VELUX. „Nasze moce produkcyjne w Polsce są obecnie większe niż dotychczas, co potwierdza najwyższą jakość produkcji i duży potencjał rynku polskiego.”

W roku 2013 Grupa VELUX wprowadzi na rynek Nową Generację okien do poddaszy, które będą obniżać zużycie energii w budynkach i dostarczać pomieszczeniom więcej naturalnego światła i świeżego powietrza, jednocześnie zapewniając wyjątkowe wzornictwo i wysoką jakość. Nowa Generacja to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie klientów na energooszczędne produkty.

„Bardzo się cieszę, że miałem okazję brać udział w tym wielkim projekcie. Dzięki modernizacji naszych fabryk, będziemy dalej rozwijać się i tworzyć miejsca pracy.  W fabryce w Namysłowie w związku z wprowadzeniem Nowej Generacji okien stworzyliśmy 100 nowych miejsc pracy, głównie dla pracowników produkcyjnych, ale także dla specjalistów. Proces rekrutacji już się rozpoczął i potrwa do końca maja 2013. Dzisiaj mamy najwyższe zatrudnienie w naszej historii, co oznacza, że zatrudniamy 1520 pracowników, we wszystkich trzech fabrykach i spółce handlowej łącznie - powiedział Artur Wołoszyn, Dyrektor fabryki VELUX w Namysłowie. „Zmodernizowane fabryki są bardzo przyjazne dla pracowników, zapewniając jeszcze wyższe standardy pracy i bezpieczeństwa. Jesteśmy dumni, że nasze fabryki będą produkować tak nowoczesne produkty.”

To przedsięwzięcie jest częścią globalnego programu inwestycyjnego, o łącznej wartości blisko 200 milionów euro. Polska inwestycja została rozpoczęta w lutym br., a produkcja została uruchomiona pod koniec października. Aby przygotować się do produkcji nowych i bardzo zaawansowanych okien, proces restrukturyzacji przebiegał bardzo intensywnie i zaangażował prawie wszystkich pracowników VELUX w Polsce. Mimo bardzo dużej liczby zadań, począwszy od rozbudowy hal, poprzez wymiany maszyn i testowanie procesów produkcyjnych, aż po szkolenia pracowników, produkcja ruszyła zgodnie z harmonogramem.

W 2011 roku przychód spółki produkcyjnej NB Polska Sp. z o.o. osiągnął około 608 milionów zł, z czego  około 75% stanowi produkcja na rynki zagraniczne. Łączna wartość eksportu Grupy VELUX i spółek siostrzanych, należących do duńskiego Holdingu VKR A/S, wynosi około 1 miliarda zł, co oznacza, że jest ona największym eksporterem okien w Polsce.