Warszawa,
07
grudnia
2009
|
00:00
Europe/Amsterdam

Green Lighthouse budynkiem pokazowym na COP15

Green Lighthouse budynkiem pokazowym na COP15 - Partnerstwo prywatno-publiczne na rzecz ochrony środowiska.

Jest pełen światła, zużywa minimalną ilość energii i korzysta z jej odnawialnych źródeł. Green Lighthouse jest pierwszym publicznym budynkiem w Danii, który jest neutralny pod kątem emisji CO2. Jego powstanie było możliwe dzięki współpracy duńskich firmy VELUX i VELFAC z Ministerstwem Nauki, Technologii i Innowacji oraz miastem Kopenhaga.

Uczestnicy zbliżającej się Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu COP 15 będą mogli go zwiedzić, by osobiście przekonać się, że tworzenie budynków publicznych w zgodzie ze środowiskiem jest możliwe i opłacalne. Green Lighthouse powstał w ramach projektu VELUX Model Home 2020.Green Lighthouse stworzono z myślą o Wydziale Nauk Uniwersytetu Kopenhaskiego. Korzystać z niego będzie ponad 15 000 studentów i nauczycieli akademickich. Jako gmach użyteczności publicznej stawiał przed architektami i technologami z firm VELUX inne wymagania niż domy mieszkalne. Przy zastosowaniu standardowych i ogólnodostępnych komponentów budowlanych stworzono budynek, który potrafi pozyskiwać i magazynować energię z odnawialnych źródeł, ale również zapewnić użytkownikom maksimum wygody i komfortu.

Energooszczędne projektowanie

Powierzchnia budynku Green Lighthouse wynosi 950 m2 i został on tak usytuowany względem słońca, aby maksymalnie z niego korzystać.  Jego cylindryczny kształt i duża liczba przeszkleń sprawia, że jest ono podstawowym źródłem światła w Green Lighthouse. Zużycie energii na sztuczne doświetlenie pomieszczeń jest zminimalizowane, a jeśli jest potrzebne wykorzystuje energooszczędną technologię LED.Automatycznie sterowane okna połaciowe wyposażone w szyby energooszczędne i rolety zewnętrzne, nie tylko minimalizują straty ciepła, ale są również źródłem pozyskania energii cieplnej z zewnątrz w zimie. Dodatkowo izolacje ścian i dachu zastosowane w budynku zmniejszają zapotrzebowanie na ogrzewanie i zatrzymują ciepło w domu nocą w okresach zimowych. Chłodzenie budynku w lecie możliwe jest natomiast dzięki naturalnej wentylacji i termoaktywnym posadzkom betonowym, które pochłaniają ciepło. Wentylacja naturalna odbywa się przez okna połaciowe, które otwierają się i zamykają automatycznie, aby zapewnić świeże powietrze w budynku. Elektryczny system klimatyzacji nie jest konieczny. Ciepłe powietrze unosi się do góry przez centralne atrium budynku i wydostaje się na zewnątrz przez zamontowane w dachu okna połaciowe.Konstrukcja budynku i zastosowane rozwiązania sprawiły, że zużycie energii zmniejszono w porównaniu do obecnych standardów budowlanych w Danii o około 75 %. Oznacza to, że budynek w Danii klasyfikowany jest jako posiadający 1 klasę energetyczną (Low Energy Class 1). Rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne budynku wynosi rocznie zaledwie około 30 kWh/m2. Dla porównania podobne budynki użyteczności publicznej o tradycyjnej konstrukcji zużywa ok. 60-80 kWh/m2.

Odnawialne źródła energii w Green Lighthouse

Unikatowa konstrukcja budynku pozwala na maksymalne wykorzystywanie energii słonecznej. Nachylony na południe dach wykorzystuje promienie słońca do zasilania umiejscowionych na nim kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltanicznych o łącznej powierzchni 76 m2. Kolektory wykorzystują pozyskane ciepło do podgrzewania wody w budynku oraz do jego ogrzewania. Natomiast ogniwa fotowoltaniczne produkują energię elektryczną potrzebną do zasilenia budynku. W okresach największego nasłonecznienia Green Lighthouse wytwarza więcej energii, magazynuje ją w ziemi za pomocą pomp ciepła. Dodatkowo budynek korzysta z innowacyjnego systemu pozyskania energii elektrycznej z sieci ciepłowniczej, która w Kopenhadze czerpię energię w ok. 35 % ze źródeł odnawialnych.

O VELUX Model Home 2020

Projekt zaplanowano na dwa lata. Z inicjatywy VELUX do 2010 roku powstanie sześć domów aktywnych o minimalnym zapotrzebowaniu na energię oraz nowoczesnej, wygodnej dla mieszkańców architekturze. Każdy z domów modelowych będzie odpowiadał klimatowi, kulturze oraz stylom architektonicznym obowiązującym w krajach, w których powstanie, czyli w Danii, Niemczech, Austrii, Wielkiej Brytanii oraz we Francji. Nazwa projektu pochodzi od tzw. programu 3x20, w ramach którego państwa unijne do roku 2020 postanowiły zredukować emisję gazów cieplarnianych - o 20 proc., zwiększyć efektywność wykorzystania energii - także o 20 proc. oraz zwiększyć wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych - do 20 proc.  W kwietniu 2009 roku ukończono budowę pierwszego domu - Home for Life w Arhus w Danii. W ramach projektu firma VELUX przetestuje swoje innowacyjne rozwiązania techniczne, co pozwoli na ich masowe zastosowanie i rozwój zrównoważonego budownictwa na świecie.Budynek Green Lighthouse jest otwarty dla zwiedzających w każdą środę w godzinach 09:00-10:00. Podczas COP 15  jest udostępniony dla mediów 12 i 13 grudnia. 

Dodatkowych informacji udziela: Agnieszka KamińskaPR Manager, VELUX PolskaTelefon: (+48 22) 33 77 053, (+48) 502 410 414E-mail: Agnieszka.Kaminska@VELUX.com

 

Zdjęcia można pobrać ze strony:

 http://www.velux.com/sustainable_living/model_home_2020/images_and_literature/default.aspx