Warszawa,
06
września
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

Gościnna Przystań dla każdego - działania Fundacji VELUX w Polsce

10 września o godz. 18.00 w Domu Sąsiedzkim Gościnna Przystań na Oruni przy ul. Gościnnej 14 odbędzie się uroczyste otwarcie z udziałem przedstawicieli władz miasta, darczyńców i mieszkańców dzielnicy.

Miejsce to, dawniej siedziba salezjańskiego Oratorium, zostało wyremontowane dzięki inicjatywie Gdańskiej Fundacji Innowacji Społecznej. Organizacji tej udało się pozyskać pieniądze na remont i wyposażenie budynku. Darczyńcą jest duńska Fundacja VELUX FOUNDATIONS. Dyrektor Generalna VELUX Polska Sp. z o. o., Lidia Mikołajczyk-Gmur nie kryje słów uznania dla inicjatywy pod nazwą "Dom Sąsiedzki na Oruni". Jak mówi, skorzystają na niej wszyscy.

"Cieszę się, że Fundacja VELUX zdecydowała się wesprzeć Gościnną Przystań i jej działalność. Dla mnie ważne jest, że nie tylko zarabiamy i zatrudniamy w Polsce, ale również będziemy mieli swój wkład w edukację. Na co dzień wprowadzamy na polski rynek innowacje w oknach połaciowych, dlatego bardzo mi się podoba nowatorska koncepcja mini-parku technologicznego, dającego szerokie możliwości nauki poprzez zabawę" - tłumaczy Mikołajczyk-Gmur.

W projekt finansowo zaangażował się również Urząd Miasta Gdańska. Kapitlany remont "Gościnnej 14" rozpoczął się w zeszłym roku. Prace trwały kilka miesięcy. Wreszcie Dom Sąsiedzki mógł otworzyć swoje podwoje. I bardzo szybko, szczególnie wśród najmłodszych mieszkańców Oruni, zaczyna on sobie zyskiwać wielką popularność.

Jak w praktyce wygląda zagospodarowanie przestrzeni Gościnnej Przystani? Pomysłodawcy Domu Sąsiedzkiego na Oruni zapewniają, że sprawa wygląda nad wyraz prosto. Oto mamy dwupiętrowy budynek w centrum dzielnicy przekazany Fundacji przez Towarzystwo Salezjańskie. Gospodarować jego przestrzenią może każdy - panie, które mają ochotę spotkać się na kawę i pogaduchy, grupka sędziwych zapaleńców brydża, młodzież szukająca lokalu na zorganizowanie niewielkiego koncertu, dzieciaki, chcące w spokoju odrabiać lekcje. Dom stoi otworem dla wszystkich. Oczywiście miejsce to ma swoje zasady. Nad ich przestrzeganiem czuwa zatrudniony przez GFIS menadżer.

W otwarciu Domu Sąsiedzkiego "Gościnna Przystań" udział wezmą: Paweł Adamowicz - Prezydent Miasta Gdańska, Claus Nelson - Head of Programme, senior advisor z VELUX FOUNDATIONS, Piotr Wrzuś - Dyrektor Regionalny Velux Polska Sp. z o. o., przedstawiciele Kościoła, przedstawiciele społeczności Oruni, partnerzy Stowarzyszenia Inicjatyw Lokalnych "Orunia".

Tekst: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej i referat Rewitalizacji WUAiOZ UMG
Zdjęcie: Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej