Warszawa,
28
stycznia
2016
|
10:15
Europe/Amsterdam

Okno drewniane – ważny element ekologicznego wnętrza

LEAD

Coraz więcej wagi przywiązujemy do zdrowego stylu życia, którego częścią oprócz diety, czy aktywnego spędzania wolnego czasu, jest również urządzanie wnętrz z wykorzystaniem naturalnych surowców, takich jak drewno. Ważnym elementem takiego ekologicznego wnętrza jest stolarka okienna.

To, że dom ma istotny wpływ na jakość naszego stylu życia potwierdza badanie „Barometr Zdrowych Domów”, przeprowadzone wśród 12 000 Europejczyków w 12 krajach*. Według mieszkańców Europy zdrowy dom jest ważniejszy dla naszego zdrowia niż unikanie tytoniu i ćwiczenia fizyczne. Stąd również moda na urządzanie wnętrz z wykorzystaniem ekologicznych materiałów. 35,7 % Polaków bierze pod uwagę aspekty środowiskowe przy wyborze nowego domu, a dla 65,8 % najważniejszy jest komfort mieszkania. Prostota oraz czerpanie inspiracji z natury to podstawowa zasada takich stylizacji. Wnętrze z elementami drewnianymi jest przytulne i sprzyja relaksowi. Czasem są to tylko dekoracje i meble, podkreślające bliskość z naturą, jak np.: stolik kawowy, fragmenty stropu czy drewniane szafki, niekiedy tylko kolory: biel, beż, zieleń. Zastosowanie okien z drewna w domu doskonale wpisuje się w styl eko. Gdy dodatkowo są to okna energooszczędne, oznacza to kolejne korzyści dla środowiska i naszego portfela.

Okno drewniane – ważny element wnętrza w stylu eko

Okna drewniane mogą stanowić ważny element dekoracyjny pomieszczenia, jak również skutecznie chronić przed warunkami atmosferycznymi.

- mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.
Drewniane okna dachowe mają wiele zalet: wyróżnia je niska rozszerzalność cieplna pod wpływem zmian temperatury, dlatego są odporne na skrajne temperatury panujące na dachu. Charakteryzują się też dużą wytrzymałością i trwałością
- mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Na przykład do produkcji okien dachowych najczęściej stosuje się drewno sosnowe, charakteryzujące się atrakcyjnym, naturalnym wyglądem. Warto również mieć rozeznanie skąd pochodzi drewno.

- mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.
Firmy którym bliska jest idea zrównoważonego budownictwa pozyskują drewno z certyfikowanych i kontrolowanych upraw, czego poświadczeniem są certyfikaty FSC i PEFC
- mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Eko wnętrze – dobrze doświetlone, energooszczędne

Światło dzienne wpływa pozytywnie nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, lecz także ogranicza potrzebę wykorzystania sztucznego oświetlenia, przyczyniając się do oszczędności energii elektrycznej i tym samym obniża rachunki za prąd. Polacy się z tym zgadzają, według badania „Barometr Zdrowych domów aż 45,2 % z nich uważa, że duża ilość światła dziennego ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

W jaki sposób zatem zadbać o odpowiednie doświetlenie naszych domów i mieszkań?

- mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.
Lepszy dostęp do światła dziennego można zapewnić poprzez właściwe usytuowanie okien, zwiększenie ich liczby, jak również zastosowanie nowoczesnych okien z większymi szybami. Na przykład w oknach Nowej Generacji VELUX udało się zwiększyć powierzchnię szyby nawet o 10 proc., co gwarantuje odpowiednie doświetlenie wnętrz. Warto również pamiętać, że nowoczesne oka drewniane to produkty energooszczędne
- mówi Sławomir Łyskawka, dyrektor techniczny VELUX Polska.

Na rynku istnieją aplikacje na smartfona (np. VELUX Experience), dzięki którym właściciele domów mogą przekonać się, jaką różnicę zapewniłoby dodatkowe światło w pomieszczeniu po zamontowaniu okna dachowego. Wystarczy wybrać okno lub dowolną kombinację kilku okien, wykonać zdjęcie pokoju i zobaczyć, jak wpływają one na doświetlenie wnętrza.

Myśląc o zakupie do domu energooszczędnych okien drewnianych powinniśmy zwrócić uwagę na ich parametry m.in. współczynnik przenikania ciepła okna Uw oraz przepuszczalność energii promieniowania słonecznego g. Nowe warunki techniczne obowiązujące od 2014 roku określają maksymalne wartości tych parametrów. Według rozporządzenia Ministerstwa Infrastruktury współczynnik Uw ma być sukcesywnie obniżany. Obecnie w budynkach można montować okna pionowe o współczynniku Uw max 1,3 W/m2K, zaś połaciowe 1,5 W/m2K. W styczniu 2017 roku nastąpi zaostrzenie wymagań w przypadku okien pionowych do 1,1 W/m2K, a połaciowych 1,3 W/m2K.

*Badanie „Barometr zdrowych domów” zostało przeprowadzone na zlecenie Grupy VELUX, przez firmy doradcze Operate A/S i Wilke w październiku 2014 roku. W ankiecie wzięło udział 12 000 mieszkańców następują krajów europejskich: Austrii, Belgii, Danii, Francji, Holandii, Niemiec, Norwegii, Polski, Republiki Czeskiej, Węgier, Włoch i Wielkiej Brytanii.

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od 75 lat Grupa VELUX dzięki swoim produktom poprawia warunki życia ludzi w budynkach, umożliwiając lepszy dostęp do światła dziennego i świeżego powietrza. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, jak również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, zestawy izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Grupa VELUX działa globalnie – posiada przedstawicielstwa handlowe w ponad 40 państwach, zatrudnia około 9500 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego większościowym udziałowcem są Fundacje VELUX oraz rodzina założyciela. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,9 mld zł. Zatrudniają ponad 4250 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2015-2017) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 309 mln zł w modernizację i rozwój fabryk oraz dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 28 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 107 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.