Warszawa,
17
czerwca
2015
|
11:02
Europe/Amsterdam

Balkon na każdym poddaszu – czy to możliwe?

Podsumowanie

Dziś balkon bezpośrednio na poddaszu to nie tylko marzenie, lecz realna szansa na odrobinę luksusu i to niezależnie od konstrukcji dachu. Dzięki nowoczesnym oknom dachowym mieszkańcy poddasza mogą cieszyć się świeżym powietrzem, pięknym widokiem i korzystać na swoim tarasie z uroków lata.

Poddasze często kojarzy się z pomieszczeniem trochę słabiej doświetlonym, gdzie widok przez okno jest mocno ograniczony, jak również ograniczona jest funkcjonalność tej przestrzeni. Możemy to zmienić dzięki zainstalowaniu na poddaszu balkonu i co najważniejsze – jest to możliwe właściwie w każdym dachu.

Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.
Rozwiązania dostępne na rynku stwarzają możliwości wykonania balkonu na poddaszu w różnych budynkach, zarówno jedno- jak i wielorodzinnych. Jest to szczególnie cenne dla właścicieli mieszkań w starych kamienicach, gdzie adaptacja poddasza staje się coraz popularniejsza. Dzięki instalacji balkonu dachowego czy okna balkonowego można zyskać dodatkową przestrzeń i niezapomniany widok. Poza tym ich montaż nie wymaga skomplikowanych prac konstrukcyjnych 
Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.

W każdej konstrukcji możesz mieć balkon

Przeszkodą w instalacji balkonu na poddaszu nie jest już brak ścianki kolankowej lub jej wysokość. Dziś można wybierać pomiędzy montażem balkonu dachowego, a oknem balkonowym. W pierwszym przypadku mamy do czynienia z specjalnym, oknem VELUX GDL Cabrio, które po otwarciu tworzy balkon. Mechanizm jest bardzo prosty – górna część okna unosi się bardzo wysoko do góry, dolna z barierkami po bokach wysuwa do przodu. To bardzo sprytne rozwiązanie, jednocześnie bardzo łatwe do zastosowania zarówno w małym mieszkanku, jak i dużym apartamencie. Montujemy okno i balkon gotowy. Co ważne może być on dość spory, bo o szerokości nawet 114 cm. Swobodnie zmieści nawet dwie osoby. Jako meble balkonowe posłużą nam sofy i krzesła z salonu, a domowe kwiaty ustawione pod oknem – nacieszą się słońcem.

Jeśli natomiast zależy nam na małym tarasie całkowicie na zewnątrz to możemy rozważyć drugie rozwiązanie, w którym również nie jest konieczna ścianka kolankowa. Mowa o oknach balkonowych np. VELUX GEL. W tym wypadku zestaw elementów okiennych umożliwia wyjście na taras, który możemy stworzyć w istniejącej konstrukcji dachu. Okno balkonowe sprawdzi się również w domach jednorodzinnych ze ścianką kolankową, gdzie dobrym pomysłem jest dobudowanie niezależnej konstrukcji zewnętrznej. Wielkość tarasu zależy od nas, co ważne okna balkonowe można łączyć w zestawy z innymi oknami dachowymi, w ten sposób możemy stworzyć większe przeszklenie.

architekt VELUX Polska.
Montaż, obsługa oraz utrzymanie okna balkonowego czy balkonu dachowego nie wymaga dużego nakładu pracy i środków. Warto wziąć to pod uwagę, gdy planujemy remont poddasza, szczególnie gdy uświadomimy sobie co możemy zyskać. I nie chodzi tylko o walory estetyczne, lecz przede wszystkim o jakość i komfort mieszkania
architekt VELUX Polska.

Dlaczego warto pomyśleć o balkonie na poddaszu?

Po pierwsze zyskujemy większy dostęp do światła dziennego w pomieszczeniu, które z reguły bywa słabiej doświetlone od innych przestrzeni w domu. Balkon na poddaszu to więcej naturalnego światła, ale również świeżego powietrza. Oba te czynniki wpływają bardzo dobrze na nasze samopoczucie i zdrowie.

Nieocenioną zaletą takiego rozwiązania jest lepszy kontakt z naturą, możliwość podziwiania widoków, które z perspektywy poddasza potrafią być urzekające czy biesiadowanie z rodziną i znajomymi na tarasie. Są to doświadczenia, dla których warto spojrzeć na dach naszego domu pod innym kątem i rozważyć remont uwzględniający instalację balkonu. Ponadto taki dach wygląda ciekawiej i nowocześniej.

Pełnia lata to czas remontów oraz intensywne prace na budowach. Już teraz warto pomyśleć o tych rozwiązaniach, aby w przyszłe wakacje spędzić na swoim balkonie marzeń z widokiem na miasto.

Zdjęcia do pobrania:

Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,43 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3300 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce w Polsce ponad 350 mln zł, z czego 250 mln zostało przeznaczone na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji – bardziej energooszczędne, dostarczające więcej światła, zapewniające większy komfort w instalacji i użytkowaniu, zastąpiły całkowicie starą ofertę.