Warszawa,
29
stycznia
2020
|
11:29
Europe/Amsterdam

Architektoniczne sławy będą oceniać prace studentów w konkursie International VELUX Award

LEAD

Trwa rejestracja do największego studenckiego konkursu architektonicznego International VELUX Award, która zakończy się 1 kwietnia 2020 r. Prace studentów architektury z całego świata będzie oceniać znamienite jury złożone z uznanych na arenie międzynarodowej architektów, a wśród nich - Odile Decq (Francja), Sebastián Adamo (Argentyna), Nóra Demeter (Stany Zjednoczone Ameryki), Juri Troy (Austria) oraz wiceprezes ds. globalnego zarządzania produktem w VELUX, Martin Pors Jepsen (Dania).

 – mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.
Jesteśmy dumni, że konkurs International VELUX Award 2020, ma tak prestiżowe jury, składające się z uznanych na świecie architektów. Dla samego konkursu to duże wyróżnienie, a dla studentów olbrzymia szansa na zaprezentowanie się przed osobami mającymi na swoim koncie wybitne osiągnięcia architektoniczne
– mówi Monika Kupska-Kupis, architekt z firmy VELUX Polska.
Zachęcam wszystkich studentów architektury do pochwalenia się swoją kreatywnością  i nowym spojrzeniem na architekturę. Polscy studenci mają bardzo duży potencjał i niesamowite pomysły, którymi mogą śmiało rywalizować w globalnym konkursie i już czterokrotnie odnosili w nim sukcesy.
Przypomnę, że byli to reprezentanci takich uczelni jak: Politechnika Łódzka, Politechnika Krakowska, Politechnika Wrocławska i Politechnika Poznańska
– dodaje Monika Kupska-Kupis.

Oto członkowie jury:

Przewodniczącą jury została Odile Decq, znana francuska architektka i urbanistka, jedna z najbardziej znaczących i utytułowanych kobiet we współczesnej architekturze. Nagrodzona wyróżnieniem Architizer’s Lifetime Achievement Award w roku 2017, nie tylko za swoje pionierskie prace, lecz także za zaangażowanie i wkład w debatę nad architekturą. Już na początku swojej kariery, w 1996 roku, została nagrodzona Nagrodą Złotego Lwa Międzynarodowego Biennale Architektury w Wenecji. Jej prace wyrażają multidyscyplinarne podejście do architektury, które obejmuje urbanistykę, architekturę, design i sztukę. Decq najchętniej projektuje budynki użyteczności publicznej – muzea, siedziby banków, kampusy uniwersyteckie i kompleksy mieszkalne. Jej najnowsze projekty to m.in. Study Hall (Lyon, Francja, 2017), Le Cargo (Paryż, Franccja, 2016) czy Fangshan Tangshan National Geopark Museum (Nanjing, Chiny, 2015). W roku 2018 Odile Decq została zaproszona do stworzenia dwóch instalacji podczas 16. dorocznego Biennale Architektury w Wenecji. Obecnie pracuje nad wieżą mieszkalną w Barcelonie („Diagonal 0”), budynkiem biurowym w Paryżu („Twist”), oraz domem eksperymentalnym w Chinach („Flying Horse House”). Poza pracą projektanta prowadzi działalność dydaktyczną, ma tytuł profesora kilku uniwersytetów. Wykłada m.in. w Londynie, Nowym Jorku, Montrealu, Wiedniu i Dusseldorfie. Jest profesorem l'École Spéciale d'Architecture w Paryżu i zasiada we władzach tej uczelni.

Kolejny członek jury to Sebastián Adamo z Argentyny, który jest współzałożycielem firmy architektonicznej Adamo-Faiden z siedzibą w Buenos Aires, działającej od roku 2005. Międzynarodowa działalność firmy obejmuje nauczanie i badania, a przykłady ich prac są często prezentowane w obu Amerykach i w Europie m.in. na Biennale Architektury w Sao Paulo, w Chicago, w Guggenheim Museum w Nowym Jorku, LIGA Architecture Gallery w Meksyku.

Wśród członków jury znalazła się również Nóra Demeter działająca na Węgrzech. Wraz z Zoboki-Demeter and Associates dzięki swojej szerokiej międzynarodowej wiedzy fachowej mogła realizować złożone projekty lokalne i międzynarodowe. Największy projekt spółki, Pałac Sztuk w Budapeszcie, stał się jednym z wiodących w regionie ośrodków promocji sztuki. W roku 2016 była prezesem Europejskiej Kapituły Amerykańskiego Instytutu Architektury. W roku 2014 Nora Demeter założyła własną firmę, Demeter Design Studio, która specjalizuje się m.in. w projektowaniu wnętrz. W swoich pracach kładzie nacisk na jakość wzornictwa, dostarczając eleganckie, a jednocześnie dynamiczne rozwiązania, które uwzględniają wymiar ludzki w całym procesie projektowania.

Członkiem jury został również Juri Troy, austriacki architekt, którego projekty skupiają się na zrównoważonym rozwoju, efektywności energetycznej i holistycznym spojrzeniu na budynki, a w jego pracach ważną rolę odgrywa zawsze wykorzystanie drewna. W roku 2010 zrealizował pierwszy całkowicie neutralny pod względem emisji węgla dom w Austrii, który uzyskał wiele krajowychi międzynarodowych nagród. W roku 2012 otrzymał nagrodę „Europe 40 under 40” jako jeden najbardziej obiecujących młodych architektów. Troy był członkiem Komisji Sztuki oraz członkiem zarządu Profesjonalnego Związku Artystów w Vorarlbergu oraz Austriackiego Stowarzyszenia Architektów ÖGFA. Od roku 2006 wykłada on na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu a także na Uniwersytecie Nauk Stosowanych.

W jury nie mogło zabraknąć przedstawiciela Grupy VELUX. Jest nim Martin Pors Jepsen z Danii, wiceprezes ds. globalnego zarządzania produktem w VELUX. Zajmował on w Grupie VELUX różne stanowiska, w tym dyrektora generalnego VELUX China oraz globalnego menedżera produktów solarnych VELUX.

Jury International VELUX Award 2020 zbierze się w Kopenhadze na początku lipca, aby dokonać przeglądu wszystkich projektów złożonych w konkursie. Podczas posiedzenia wybrani zostaną zwycięzcy regionalni z każdego z pięciu regionów członkowskich Międzynarodowego Związku Architektów (International Union of Architects, UIA): 1) Europy Zachodniej, 2) Europy Wschodniej i Bliskiego Wschodu, 3) Ameryk, 4) Azji i Oceanii oraz 5) Afryki.

Wyłonieni zwycięzcy regionalni zostaną zaproszeni na Światowy Festiwal Architektury, który odbędzie się 4 grudnia 2020 roku w Lizbonie, i tam przedstawią swoje projekty jury przed publicznością. Następnie jury wybierze jednego zwycięzcę głównej nagrody w każdej z dwóch kategorii konkursowych: „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym”.

Konkurs International VELUX Award odbywa się co dwa lata, począwszy od roku 2004. Jego zadaniem jest zachęcenie studentów do zwracania szczególnej uwagi na rolę światła naturalnego w architekturze, jako istotnego źródła oświetlenia, energii, dobrego samopoczuciai komfortu. Od pierwszej edycji wzięło w nim udział około 12000 studentów z 59 krajów, którzy zgłosili ponad 5000 projektów.

Rejestracja do konkursu International VELUX Award 2020 potrwa do 1 kwietnia 2020 roku. Jest ona warunkiem obligatoryjnym do złożenia pracy konkursowej.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: iva.velux.com

Informacje o Grupie VELUX

Informacje o Grupie VELUX

Od ponad 75 lat Grupa VELUX tworzy lepsze warunki do życia dla ludzi na całym świecie, dostarczając więcej światła dziennego i świeżego powietrza przez dach. Oferta VELUX obejmuje okna do poddaszy oraz system doświetleń modułowych, żaluzje rolety dekoracyjne, różnego rodzaju osłony przeciwsłoneczne, rolety zewnętrzne oraz systemy i rozwiązania stosowane w inteligentnych domach. Produkty te pomagają stworzyć zdrowy i zrównoważony klimat wewnętrzny, idealny do pracy, nauki, zabawy i odpoczynku. Działamy globalnie – z przedstawicielstwami handlowymi i zakładami produkcyjnymi w ponad 40 krajach, zatrudniamy około 10 200 pracowników. Grupa VELUX należy do VKR Holding A/S, którego jedynym właścicielem są organizacje non-profit (FUNDACJE VELUX) oraz rodzina założyciela. W 2018 roku VKR Holding osiągnął przychody w wysokości 2,6 mld euro, a FUNDACJE VELUX przekazały na cele charytatywne 118 milionów euro. Więcej informacji na stronie www.velux.com.

Informacje o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentemi eksporterem okien dachowych w Polsce, a ich poziom obrotów wynosi 1,98 mld zł. Zatrudniają około 4300 osób, w tym większość w czterech zakładach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Firma cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat (2016-2018) Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w Polsce 220 mln zł w modernizację i rozwój fabryk. Grupa VELUX jest obecna w Polsce od ponad 29 lat. Aktywnie uczestniczy w życiu gospodarczym i społecznym kraju, w tym życiu społeczności lokalnych. W Polsce działają FUNDACJE VELUX, które przekazały ponad 131 mln zł na wsparcie organizacji społecznych realizujących projekty zapobiegające wykluczeniu społecznemu dzieci i młodzieży. Podstawą działalności firmy VELUX jest społeczna odpowiedzialność, której koncepcja i obszary działania zostały przedstawione w lokalnym raporcie CSR, będącym jednocześnie pierwszym takim raportem w branży stolarki. Więcej informacji na www.velux.pl.