Warszawa,
25
października
2013
|
00:00
Europe/Amsterdam

10 lat fabryki VELUX w Namysłowie

Podsumowanie

Fabryka okien VELUX w Namysłowie to dynamicznie rozwijający się zakład produkcyjny i jeden z największych pracodawców w woj. opolskim. Produkcja okien ruszyła tu 10 lat temu.​

W ubiegłym roku zakończyła się największa w historii fabryki inwestycja, dzięki której zmodernizowano zakład i uruchomiono produkcję Nowej Generacji okien VELUX. Wzrosło również zatrudnienie. Na terenie fabryki znajduje się 9 hal produkcyjno-magazynowych, w których wytwarzane są okna drewniano-poliuretanowe oraz kołnierze aluminiowe. Mieści się tu również centrum dystrybucji okien VELUX na rynek polski i europejski. Łączna powierzchnia produkcyjno-magazynowa to 61 tys. m2. Obroty spółki produkcyjnej NB Polska Sp. z o. o., obejmującej fabryki w Namysłowie i Gnieźnie, wyniosły w 2012 roku 629 mln zł i był to wynik lepszy o 3,5 proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

„Fabryka VELUX w Namysłowie to jedna z największych inwestycji w woj. opolskim. Z radością obserwuję jak od dziesięciu lat ten ważny pracodawca wpływa na rozwój Namysłowa i całego regionu. To przykład stabilnej firmy, troszczącej się o swoich pracowników oraz odpowiedzialnego partnera biznesowego” - powiedział Ryszard Wilczyński, wojewoda opolski.

W ubiegłym roku w Namysłowie ruszyła produkcja Nowej Generacji okien VELUX, co było związanez największą w historii firmy inwestycją w polskie fabryki. Jej wartość to 200 mln zł, z czego aż 60 proc. ulokowano w woj. opolskim. „Blisko 80 proc. maszyn zostało wymienionych lub zmodernizowanych, wybudowaliśmy również halę o powierzchni 6 tys. m2, gdzie znajdują się dwie nowe linie produkcyjne. Dzięki temu jesteśmy nowoczesnym i bardziej konkurencyjnym zakładem, wytwarzającym nowe okna, które lepiej doświetlają wnętrza i są bardziej energooszczędne.” – mówi Artur Wołoszyn, dyrektor fabryki w Namysłowie.

W związku z inwestycją zwiększono zatrudnienie o 100 osób, między innymi specjalistów i managerów do zarządzania produkcją. Obecnie w fabryce w Namysłowie pracuje 770 osób. VELUX jest znaczącym i cenionym pracodawcą w regionie. Każdy z pracowników zarówno biurowych, jak i produkcyjnych ma zapewniony bogaty pakiet socjalny, w tym: prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie,  bezpłatne zajęcia sportowe, jak również możliwość uczestnictwa w szkoleniach z zakresu doskonalenia umiejętności zawodowych czy kursach języka angielskiego.

Firma przywiązuje szczególną wagę do bezpieczeństwa pracy i od kilku lat prowadzi działania mające na celu ograniczenie wypadków przy pracy do zera. Dba również o jakość i innowacyjne rozwiązania zarówno w procesie produkcyjnym, jak i zarządzaniu. W październiku b.r., podczas Międzynarodowego Kongresu GEMBA KAIZEN, fabryka VELUX w Namysłowie otrzymała tytuł „wiodącego przedsiębiorstwa we wdrażaniu procesów ciągłego doskonalenia”. „Nagroda ta jest uhonorowaniem wysiłków, jakie codziennie wkładamy w doskonalenie procesów zarządzania w naszej firmie oraz wpisuje się bezpośrednio w wartości, którymi żyje VELUX” – powiedział dyrektor fabryki Artur Wołoszyn.

VELUX aktywnie uczestniczy w życiu regionu. Jest członkiem Klubu 150 – zrzeszającego najlepsze firmy na Opolszczyźnie. Inicjatywa ta ma na celu rozwój przedsiębiorstw i regionu. Szefowie opolskich firm dzielą się doświadczeniem, organizują też wykłady otwarte dla studentów. Od wielu lat, dzięki środkom z Fundacji Pracowniczej, VELUX wspiera również rozwój lokalnych instytucji, takich jak szkoły czy przedszkola.