Warszawa,
16
października
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

Zespół z Korei Południowej zdobył pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie VELUX Award 2010

Podczas ceremonii wręczania nagród, która odbyła się dzisiaj w La Rochelle we Francji ogłoszono trzech zwycięzców oraz przyznano osiem wyróżnień w Międzynarodowym Konkursie VELUX Award 2010.

Zespół z Korei Południowej składający się z czterech studentów architektury z Uniwersytetu Hanyang w Seulu zdobył pierwszą nagrodę za projekt “Konstelacja pól świetlnych”.  Zwycięski projekt odnosi się do dużych przestrzeni miejskich i porusza istotne zagadnienie kontroli światła w architekturze. Komisji konkursowej spodobał się bardzo dobitny przekaz projektu i jego intrygujący charakter, zwłaszcza sposób w jaki odnosi się on do zagadnień strukturalnych, miejskich i społecznych. Komisja konkursowa doceniła również samą prezentację koncepcji architektonicznej projektu.

"Wszechstronność projektu sprawiła, że uznany został za najlepszy. Nie bez znaczenia była również jego opłacalność, oraz fakt, że zamysł na którym się opiera może znaleźć zastosowanie także w innych warunkach. Projekt został pięknie przedstawiony, za pomocą serii wizualizacji opatrzonych fotografiami. Prezentacja oparta była na klasycznym koncepcie wstęgi Mobiusa" - powiedziała przewodnicząca komisji konkursowej Magda Mostafa.

Studenci wyjaśnili, że u podstawy projektu leży idea zastosowania niematerialnego elementu jakim jest światło w architekturze. "Sposób w jaki wykorzystujemy obecnie światło jest ograniczony elementami takimi, jak ściany i dachy. Próbowaliśmy wyzwolić architekturę z tych materialnych ograniczeń. Światło jest niematerialnym elementem w architekturze, który odbieramy bezpośrednio za pomocą zmysłów. Jeżeli wyeliminujemy czynniki materialne, samo światło może stworzyć na danej przestrzeni ciekawy efekt" - powiedział Park Young-Gook, który stworzył projekt wraz z Kim Dae Hyun, Choi Jin Kyu, oraz Kim Won Ill, studentami Uniwersytetu Hanyang w Seulu.

Zdobywcy drugiego miejsca z Chin
Joe Wu, chiński student z Delft University of Technology w Holandii zdobył drugie miejsce za projekt “Lightscape between gaps”, który oparty jest o analizę światła słonecznego w charakteryzującej się płaszczyznami pionowymi architekturze miejskiej Hong Kongu.

Drugą, równorzędną nagrodę otrzymali również Ma Xin, Wang Rui i Yang Meng z Uniwersytetu Architecture School of Tianjin w Chinach. Ich praca “Condensation of variational sunlight influences” oparta jest na interakcji pomiędzy światłem słonecznym i zachowaniem ludzi mieszkających w miastach.

Ponadto, oprócz trzech nagród, komisja przyznała osiem wyróżnień dla przedstawicieli pięciu różnych krajów: Yan Shi i Chung-Kai Yang (Delft University of Technology, Delft, Holandia), Ieva Maknickaite, Antanas Lizdenis, Lauryanas Vizbaras (Vilnius Gediminas Technical University, Wilno, Litwa), Jiayi Zhu (Anhui University of Science & Technology, Pekin, Chiny), Wang Fei i Zheng Kaijing (School of Architecture, Tsinghua University, Haidian District, Pekin, Chiny), Stephen Kaye (Parsons New School for Design, Nowy Jork, Stany Zjednoczone), Berte Daan (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich, Szwajcaria), Yan Wenlong, Sheng Xiaofei, Fang Erqing, Kang Xiaopei (Tongji University, Szanghaj, Chiny), Claire Lubell i Virginia Fernandez (University of Waterloo School of Architecture, Cambridge, Kanada). W tegorocznej edycji konkursu Chiny zostały uhonorowane aż sześć razy. 

Unikalne i różnorodne interpretacje koncepcji światła
Łącznie w konkursie wzięło udział 673 zgłoszeń z 280 szkół architektury w 55 krajach, które poruszały tematykę światła przyszłości.

"Członkowie komisji konkursowej zgodnie oceniają poziom prac jako bardzo wysoki. Wiele projektów dowodzi niesztampowego podejścia autorów do zagadnienia, niekoniecznie poprzez zastosowanie bardzo skomplikowanych pomysłów, ale dzięki wykorzystaniu prostych i nowatorskich rozwiązań" - powiedziała przewodnicząca komisji konkursowej Magda Mostafa.

Organizatorzy konkursu z firmy VELUX również uznali zgłoszone projekty za bardzo interesujące. "Naszym zdaniem uczestnicy konkursu odpowiedzieli w bardzo ciekawy sposób na zagadnienie światła przyszłości i włożyli dużo pracy i energii w przygotowanie prac. Projekty są inspirujące dla architektów, którzy będą wykorzystywać światło dzienne oraz ideę zrównoważonego budownictwa w przyszłośc." - powiedział Per Arnold Andersen reprezentujący organizatorów konkursu International VELUX Award.

Konkurs VELUX IVA odbywa się co dwa lata. Kolejna edycja będzie mieć miejsce w 2012 roku. Wszystkie zwycięskie projekty publikowane są w roczniku konkursowym, natomiast wszystkie zgłoszone do konkursu prace znajdują się pod adresem iva.velux.com.

Szczegółowe informacje na temat komisji konkursowej, zwycięzców, zdjęcia, filmy oraz grafiki dostępne są w sekcji prasowej strony iva.velux.com oraz na serwerze FTP.

Adres serwera FTP:
ftp://partnerftp.vkr-holding.com
Użytkownik:
ftp_velux_press
Hasło:
$ddz5587