Warszawa,
28
czerwca
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

Rusza rozbudowa „Barki”

Już w lipcu, w Poznaniu na terenie Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka” ruszy budowa Centrum Integracji Społecznej, które posłuży aktywizacji osób wykluczonych społecznie. Dwa nowe budynki powstają między innymi dzięki pomocy Fundacji VELUX.

Docelowo, na Centrum Integracji Społecznej przy ul. Św. Wincentego w Poznaniu, mają się składać trzy części: edukacyjna, przedsiębiorcza i sportowo-rekreacyjna. Nowe budynki wraz z obiektem wybudowanym w 2004 r. utworzą część edukacyjną Centrum. Posłużą one do edukacji zawodowej i ogólnej osób wykluczonych społecznie, m.in. bezrobotnych oraz bezdomnych. Inwestycja, której koszt wyniesie ok. 6,2 mln złotych finansowana jest dzięki wsparciu Fundacji VELUX, które przeznaczyły na ten cel kwotę około 3,3 miliona złotych oraz ze środków Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Budowa ma rozpocząć się w lipcu 2010 r. i zakończy się w 2011 r. a do prac zostaną zaangażowani uczestnicy warsztatów prowadzonych przez Fundację, oraz członkowie spółdzielni socjalnych.

„To wielka sprawa, że VELUX świetnie rozumie potrzeby wykluczonych grup społecznych w Polsce i że chce konkretnie, finansowo wesprzeć nasze działania. Najważniejsze jest dla nas zrozumienie naszych partnerów, że jest to bardzo dobra inwestycja w rozwój potencjału społecznego w Polsce. To kolejny realizowany przez nas projekt, który wpisuje się w ideę roku 2010, jako roku walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym w Unii Europejskiej” - powiedział Tomasz Sadowski, przewodniczący zarządu Fundacji „Barka”.

Fundacje VELUX wspierają Fundację Pomocy Wzajemnej „Barka” od 2003 roku, kiedy powstał pierwszy budynek Centrum Integracji Społecznej. Potem powstały również ośrodki wypoczynkowe dla bezrobotnych i bezdomnych w Orzechowie i Chudobczycach. „Jesteśmy przekonani, że działania „Barki” mają szczytny cel, są doskonale zaplanowane i realizowane. Mamy nadzieję, że nowe budynki nie tylko umożliwią realizację celów „Barki” na jeszcze szerszą skalę, ale również pozwolą użytkownikom cieszyć się doskonałą architekturą i funkcjonalnym wnętrzem” – mówi Lidia Mikołajczyk-Gmur, dyrektor generalna VELUX Polska.

W 1971 roku Villum Kann Rasmussen założył pierwszą fundację charytatywną VELUX o nazwie Villum Kann Rasmussen Fonden, natomiast kolejną - VELUX Fonden, powołał do istnienia w 1981 roku. Fundacje VELUX wspierają aktywności naukowe, kulturalne i społeczne, badania nad wykorzystaniem światła dziennego, a także inicjatywy skierowane do starszych, bezrobotnych i młodzieży. W latach 2003-2009 fundacje VELUX przekazały na rzecz organizacji społecznych w Polsce ponad 38 milionów koron duńskich, co stanowi równowartość ponad 20 milionów złotych.

„W Polsce jesteśmy obecni biznesowo już od 20 lat, mamy fabryki w Gnieźnie i Namysłowie i zatrudniamy ponad 1300 pracowników. Cieszę się, że wypracowane tutaj zyski możemy teraz zwrócić polskiemu społeczeństwu, właśnie przez wsparcie lokalnych projektów.” - dodaje Lidia Mikołajczyk-Gmur.
 

Dodatkowych informacji udziela:
Agnieszka Kamińska
PR Manager VELUX Polska
Telefon: (+48 22) 33 77 053
E-mail: Agnieszka.Kaminska@VELUX.com