Warszawa,
02
lutego
2010
|
00:00
Europe/Amsterdam

Otwórz się na pozytywną energię - budownictwo w zgodzie z naturą

Rusza kampania edukacyjna "Otwórz się na pozytywną energię", która jest odpowiedzią na nadmierne zużycie energii w domach oraz zmiany klimatu na świecie. Jej Organizatorem jest VELUX, zaś Partnerem - Narodowa Agencja Poszanowania Energii.

Blisko 40 proc. energii w Polsce zużywane jest w domach, głównie do ogrzewania budynków i podgrzewania ciepłej wody. W naszym kraju większość energii pozyskuje się w wyniku spalania węgla kamiennego i brunatnego, co powoduje znaczną emisję CO2 i innych szkodliwych substancji. To dlatego oszczędzanie energii cieplnej i efektywność energetyczna budynków są tak ważne dla ochrony klimatu.

Celem kampanii "Otwórz się na pozytywną energię" jest uświadomienie Polakom, że tworzenie budynków w zgodzie ze środowiskiem jest możliwe, opłacalne i zapewnia komfort mieszkańcom.

Założenia kampanii "Otwórz się na pozytywną energię" są spójne z najnowszym porozumieniem dotyczącym zmian w Dyrektywie w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD). Mają one przyspieszyć proces ograniczenia zużycia energii przez budynki zarówno nowe, jak i już istniejące, przy jednoczesnym zapewnieniu Europejczykom komfortu i niskich kosztów ich użytkowania. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi w Dyrektywie EPBD, już od 2020 roku budynki mają charakteryzować się zużyciem energii zbliżonym do zera. Zapotrzebowanie na energię choćby częściowo powinno być zaspokajane ze źródeł odnawialnych.

Każdy, kto buduje dom może zaoszczędzić wiele energii i pieniędzy już na etapie projektu planując zastosowanie energooszczędnych rozwiązań. Dom pełen pozytywnej energii, to dom w którym światło dzienne i dobra wentylacja zapewniają mieszkańcom komfort, a do jego ogrzania wykorzystywana jest energia słońca - mówi dr Aleksander Panek, prezes Narodowej Agencji Poszanowania Energii.

Aby zbudować komfortowy dom pełen pozytywnej energii wystarczy wykonać zaledwie pięć kroków: po pierwsze zadbać o właściwe rozmieszczenie okien względem strony świata. Po drugie sprawić, że dom będzie pełen światła wszędzie tam gdzie to tylko możliwe - wystarczy dobrać odpowiednią ilość okien, a tam gdzie nie można ich zastosować sięgnąć po inne alternatywne sposoby naturalnego doświetlenia.  Po trzecie maksymalne spożytkować energię słoneczną dzięki zastosowaniu produktów wykorzystujących baterie solarne. Po czwarte zminimalizować straty ciepła dbając o właściwą izolację. Po piąte wybrać odpowiednie akcesoria i systemy inteligentnej obsługi, gwarantujące maksymalny komfort użytkowania wnętrza.

1. Dom z perspektywy słońca
Aby wykorzystać naturalne ciepło i zminimalizować jego straty, okna do poddaszy należy zainstalować od południa wykorzystując bezpośrednie światło słoneczne, gwarantujące największą ilość światła dziennego i pozytywny bilans energetyczny. Strata ciepła określana jest współczynnikiem U mówiącym o izolacyjności termicznej okna, natomiast zysk ciepła - współczynnikiem g, charakteryzującym zdolność pozyskiwania energii ze słońca. Co ciekawe, dobrze usytuowane okna zyskują więcej energii niż tracą dając pozytywny bilans energetyczny.

2. Więcej światła
W jednej trzeciej pomieszczeń panują niekorzystne warunki dla zdrowia, podczas gdy ludzie spędzają w nich aż 90 proc. swojego czasu. Problemy ze snem i niedobór witaminy D to tylko niektóre dolegliwości związane z małą ilością świeżego powietrza i światła dziennego. Zminimalizowanie zużycia energii na oświetlenie i zapewnienie dobrego samopoczucia jest możliwe dzięki zadbaniu o odpowiednią liczbę okien w pomieszczeniu. Aby uzyskać właściwą ilość światła dziennego i dodatni bilans energetyczny, powierzchnia okien powinna stanowić 20 proc. powierzchni podłogi w pomieszczeniach od południa, 10 proc. w pomieszczeniach od północy i 10-20 proc. od wschodu i zachodu w zależności od rodzaju pomieszczenia. Doświetlić można również takie miejsca, w których nie ma możliwości zastosowania tradycyjnych okien - wykorzystując świetliki tunelowe i okna do płaskich dachów.

3. Darmowa energia do ogrzania domu
Uzupełnieniem okien w systemie ogrzewania są kolektory słoneczne. Jak podaje WWF, zaledwie 7 proc. energii w naszym kraju pochodzi ze źródeł odnawialnych, czyli wiatru, słońca, wody, geotermii czy biomasy. System kolektorów słonecznych pozwala aż w 70 proc. pokryć zapotrzebowanie na energię zużywaną do ogrzewania wody. Głównym elementem kolektora decydującym o jego wydajności jest miedziany absorber, który przekazuje energię cieplną ze słońca do ogrzania wody. Ogrzana słońcem do wysokiej temperatury woda może być również uzupełnieniem domowego systemu grzewczego.

4. Izolacja
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom można chronić dom przed stratami ciepła, minimalizując zużycie energii na ogrzewanie. Dla zapewnienia maksymalnej izolacyjności cieplnej i zysku energetycznego istotne jest użycie odpowiednich szyb w zależności od orientacji okien. Jednokomorowa szyba energooszczędna od południa zapewni dodatni bilans energii i maksimum doświetlenia, zaś superenergooszczędna dwukomorowa szyba zastosowana od północy zmniejszy straty ciepła do minimum i zapewni właściwe doświetlenie.

5. Kontrola światła i klimatu wnętrza
Zimą koncentrujemy się na izolacji, latem chronimy się przed ciepłem. W pełnym wykorzystaniu zalet światła dziennego i energii słonecznej pomagają odpowiednie produkty przeciwsłoneczne - rolety, żaluzje i markizy. W najcieplejsze dni obniżają temperaturę wnętrza nawet o 7 st. C, a zimą redukują straty ciepła do 30 proc.

W ramach kampanii organizatorzy zapowiadają publikację materiałów edukacyjnych na temat zrównoważonego budownictwa, prezentację doświadczeń europejskich w obszarze zrównoważonego budownictwa na stronie internetowej kampanii, spotkania edukacyjne z architektami i dekarzami. Celem programu jest propagowanie energooszczędnych rozwiązań, jakie można zastosować na poddaszu. Rodziny budujące domy swoich marzeń, będą mogły otrzymać opinie i sugestie architekta dotyczące przesłanego projektu. VELUX przekaże 200 tysięcy złotych na dofinansowanie wybranych zgłoszeń.

Firma VELUX od lat ustala ekologiczne trendy w efektywnym wykorzystaniu energii w budownictwie. Jest inicjatorem europejskiego programu domów aktywnych Model Home 2020, który obejmuje budowę sześciu modelowych domów zaprojektowanych tak, aby zapewniały optymalne warunki mieszkalne, swobodny dostęp światła i powietrza, a także pozostawały neutralne dla środowiska.
 
 
Dodatkowych informacji udziela:
Agnieszka Kamińska
PR Manager, VELUX Polska
Telefon: (+48 22) 33 77 053, (+48) 502 410 414

E-mail: Agnieszka.Kaminska@VELUX.com