Warszawa,
24
marca
2015
|
00:00
Europe/Amsterdam

Grupa VELUX planuje dalszy rozwój produkcji i wzrost zatrudnienia w Polsce

 

Po 25 latach swojej działalności w Polsce Grupa VELUX i spółki siostrzane nadal dynamicznie się rozwijają. Nowe miejsca pracy, zwiększenie potencjału produkcyjnego w polskich fabrykach – to plany na rok 2015.

Grupa VELUX i spółki siostrzane osiągnęły w Polsce w 2014 roku przychód na poziomie ponad 1,43 mld zł. Ten wynik jest lepszy od ubiegłorocznego o 4 proc. i umacnia ich pozycję na miejscu największego producenta i eksportera okien z Polski.

Po dobrym początku roku, Grupa musiała zmierzyć się ze słabszą koniunkturą w drugim półroczu, ostatecznie zakończyła ubiegły rok pozytywnym wynikiem. „Dla nas i rynku był to rok przełomowy, gdyż dokonaliśmy całkowitej zmiany oferty produktowej na Nową Generację okien dachowych. Była to największa inwestycja w historii firmy, a klienci otrzymali bardziej zaawansowane okna dachowe. Popyt na nowe produkty był zgodny z naszymi oczekiwaniami. W 2015 roku liczę na nieco lepszą koniunkturę w budownictwie indywidualnym oraz większe zainteresowanie inwestorów prywatnych remontami, co może być dodatkowym impulsem do wzrostu sprzedaży na rynku okien” – komentuje Jacek Siwiński, dyrektor generalny VELUX Polska.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Ważny pracodawca i inwestor
W ciągu ostatnich trzech lat Grupa VELUX i spółki siostrzane zainwestowały w sumie ponad 350 mln zł w rozwój produkcji okien w naszym kraju, w tym wartość ubiegłorocznych inwestycji wyniosła ponad 50 mln zł. Obecnie powierzchnia fabryk oraz magazynów wynosi ponad 200 tys. m​2, a fabryki Grupy VELUX i spółek siostrzanych zaliczają się do największych i najnowocześniejszych w Polsce zakładów w sektorze stolarki budowlanej. W czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie, Namysłowie oraz Wędkowach koło Tczewa, zatrudnionych jest ponad 3300 osób. We wszystkich zachowane są najwyższe standardy jakości, ochrony środowiska i bezpieczeństwa pracy. Inwestycje przeprowadzone w ciągu ostatnich lat w dużym stopniu dotyczyły dostosowania polskich fabryk do produkcji okien Nowej Generacji.​
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Grupa VELUX i spółki siostrzane to nie tylko inwestycje związane z biznesem w Polsce. Właściciel firmy, tzn. niezależnie działające Fundacje VELUX, będące większościowym udziałowcem Grupy, przyznały w 2014 roku granty o wartości ponad 10 mln zł dla Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci oraz Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Biskupcu. 
W sumie od 2003 roku łączna wartość przyznanych grantów, na działalność organizacji społecznych pomagających pokrzywdzonym dzieciom i młodzieży, przekroczyła 77 mln zł.

„Jako pracownicy VELUX jesteśmy dumni, że dzięki działalności biznesowej naszej firmy przyczyniamy się do rozwoju społeczności lokalnych, a Fundacje mogą wspierać wartościowe projekty społeczne” – komentuje Jacek Siwiński.

Plan na 2015 – zwiększenie potencjału produkcyjnego w Polsce
W 2015 roku polskie fabryki VELUX czekają kolejne zmiany. „W wyniku wewnętrznej reorganizacji mającej na celu zwiększenie efektywności, Grupa VELUX zdecydowała się na optymalizację globalnego systemu produkcji i logistyki. Ich konsekwencją będzie zwiększenie wielkości i zakresu produkcji w polskich fabrykach. Przygotowania do tego procesu rozpoczęliśmy już w czwartym kwartale 2014 roku, a pełnego efektu możemy spodziewać się w ciągu 2015 roku” – komentuje Piotr Węglarz, dyrektor Fabryki Okuć VELUX w Gnieźnie.
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
Zmiany te wpłyną znacząco na zwiększenie asortymentu w fabrykach VELUX w Gnieźnie i Namysłowie. Po transformacji około 70 proc. metalowych komponentów do okien, produkowanych przez Grupę VELUX, będzie pochodziło z Polski, a konkretnie z Gniezna. W Namysłowie ruszyła już produkcja najbardziej zaawansowanych okien sterowanych elektrycznie VELUX INTEGRA®, które wkrótce będą również wytwarzane w fabryce gnieźnieńskiej.

„Planowane dalsze inwestycje Grupy VELUX w Polsce są wyrazem zaufania do polskich pracowników, docenieniem efektywności i jakości ich pracy” – mówi Jacek Siwiński, dyr. generalny VELUX w Polsce. Zatrudnienie w fabrykach zwiększy się w sumie o ponad 100 osób. Rekrutacja już ruszyła, a poszukiwani pracownicy to przede wszystkim: narzędziowcy, ślusarze narzędziowi, operatorzy pras automatycznych, operatorzy maszyn oraz inżynierowie procesu.

Jak podkreśla Jacek Siwiński – „Nie tylko pracownicy produkcyjni są doceniani przez Grupę VELUX”. W Polsce od dwóch lat działa również Centrum Usług Finansowych dla całej Grupy. Pracuje w niej wysoko wykwalifikowany personel obsługujący kilka rynków w zakresie sprawozdawczości podatkowej i finansowej. W związku z rozwojem Centrum o dalsze rynki również tu planowane jest zwiększenie zatrudnienia.

To już 25 lat
W tym roku mija dokładnie 25 lat od pojawienia się na polskim rynku przedstawicielstwa handlowego Grupy VELUX. „Jesteśmy dumni, że przez te lata udało nam się zdobyć zaufanie klientów, stać się wiarygodnym partnerem biznesowym dla licznych kontrahentów, jak również ważnym pracodawcą. Nie udałoby się jednak tego osiągnąć bez dużego zaangażowania pracowników w zakładach produkcyjnych i w biurze handlowym – to oni przez te lata pracowali na sukces firmy VELUX w Polsce. Nasze zaangażowanie doceniła centrala czego wyrazem są ostatnie, jak również planowane inwestycje. Cieszymy się, że mimo zmiennej koniunktury umacniamy swoją pozycję na polskim rynku” – mówi Jacek Siwiński.

​​

 
Informacje o Grupie VELUX

Dzięki światłu dziennemu i świeżemu powietrzu, których dostarczają produkty VELUX, powstają lepsze warunki mieszkalne. Oferta VELUX obejmuje szeroki asortyment okien do poddaszy oraz świetlików wraz z rozwiązaniami przeznaczonymi do płaskiego dachu. VELUX oferuje również różnego rodzaju rolety wewnętrzne i zewnętrzne, żaluzje, produkty izolacyjne oraz do zdalnego sterowania. Grupa VELUX posiada swoje fabryki w 11 krajach, a przedstawicielstwa handlowe w blisko 40 krajach. Jest jedną z najsilniejszych marek na światowym rynku materiałów budowlanych, a jej produkty są sprzedawane niemal na całym świecie. W Grupie VELUX zatrudnionych jest około 10 tys. osób, a jej właścicielem jest VKR Holding A/S.

Informacja o Grupie VELUX i spółkach siostrzanych w Polsce

Grupa VELUX i spółki siostrzane w Polsce, należące do duńskiego holdingu VKR, są największym producentem i eksporterem okien z Polski, a ich poziom obrotów wynosi ponad 1,43 mld zł. Zatrudniają w sumie ponad 3300 osób, w tym większość w czterech fabrykach zlokalizowanych w Gnieźnie (dwie fabryki), Namysłowie i Wędkowach koło Tczewa. Grupa VELUX cały czas się rozwija i inwestuje w nowe technologie, dbając jednocześnie o najwyższe standardy jakości, bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska. W ciągu ostatnich trzech lat Grupa VELUX zainwestowała w Polsce w Polsce ponad 350 mln zł, z czego 250 mln zostało przeznaczone na modernizację fabryk i dostosowanie ich do produkcji Nowej Generacji okien VELUX. Była to największa inwestycja w ponad 20-letniej historii VELUX w Polsce. Okna Nowej Generacji – bardziej energooszczędne, dostarczające więcej światła, zapewniające większy komfort w instalacji i użytkowaniu, zastąpiły całkowicie starą ofertę.